Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken trafik kurallarına uymadıkları ödedikleri birçok ceza vardır. Bu cezaların birçoğunu e devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Teknolojinin gelişmesi ile beraber dijitalleşen sistem içinde ceza sorgulamasını yapmak da artık çok daha kolay hale gelmiştir. Yine sadece e devlet üzerinden değil sms yolu ile de ceza sorgulaması yapmak oldukça kolay hale gelmiştir.

Alınan Cezalar

Araç sürücülerinin de çok iyi bildiği üzere radara takılma, kırmızı ışıkta geçme gibi kural ihlallerinden sonra alınan cezalar vardır. Bu cezaları Trafik Şube Müdürlükleri keseler. Kesilen bu cezalar da araç sahiplerine derhal tebliğ edilir.

Bunun sonucunda araç sahiplerinin söz konusu cezayı nerede ve nasıl ödemeleri gerektiği konularında da ayrıca bilgilendirme yapılır. Ancak araç sahipleri almış oldukları bu cezaları kendileri de bizzat görmek isteyebilir. Bunun için de e devletten giriş yapıp sorgulama yapabilir ya da bunun yanında sms yöntemi ile de rahatlıkla öğrenebiliyor.

Sorgulama İşlemleri

Yukarıda da belirtildiği üzere sorgulama yapmanın birden fazla yöntemi vardır. Bütün bu yöntemleri uygulayarak ve kullanarak plakanız adına var olan cezaların hepsini rahatlıkla öğrenilebilir. Sorgulama işlemleri e devletten yapılabildiği gibi gereken bilgilerin sms yolu ile yollanması ile de rahatlıkla öğrenilebilir.

E devleti olamayan ya da e devlet şifresi ile uğraşmak istemeyen araç sahipleri genellikle sms yöntemi ile bilgilendirmeyi tercih ederler. Araçlarının üzerinde yazılı olan cezaları zamanında ödemek için ve ödenmemesi durumunda gelebilecek olan faizi ile uğraşmamak için bu yöntemler uygulanmalıdır.

E Devlet Sorgulaması

E devlet üzerinden yapılan sorgulamalar her zaman için çok daha rahat ve güvenilirdir. Çünkü sadece kendi hesabınızın ve kendi kimlik bilgileriniz ile beraber aracınıza dair her şeyin yer aldığı e devlet sistemi şu adımları izleyerek kullanılır;

  • E Devlete giriş yapın,
  • Ceza sorgulama adresine girin,

Araç plakasına yazılan ceza sorgulama kısmına girdikten sonra plakanızı yazdıktan sonra rahatlıkla plakanız adına yazılan cezaları ve muaccel olmuş olan cezaları bu sayede rahatlıkla görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken söz konusu bu işlemleri sırasıyla yapmaktır.

SMS Yöntemi İle Sorgulama

SMS yöntemi ile yapılan sorgulama e devlet sorgulamasından çok daha kolay olmakla beraber araç sahiplerinin genellikle tercih etmiş oldukları yöntem budur. SMS ile yapılan sorgulamada yollamanız gereken bilgileriniz arasında;

  • TPC,
  • Plaka,
  • Araç tescil tarihi,
İLGİLİ MAKALE  Müebbet hapis kaç yıldır?

TC kimlik numarası gibi bilgilerinizi yazdıktan sonra 1189’a bu mesajı yollayarak cezalarınızı öğrenmeniz mümkündür. Yukarıda da değinildiği gibi e devlet üzerinden yapılan sorgulamaya göre daha fazla tercih edilen bu yöntem sayesinde araç sahipleri haklarında icra takibi başlatılmadan cezaları öğrenebilirsiniz.

İcradan Önce Öğrenin

Araç sahiplerinin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında söz konusu bu plakaya yazılan cezaları zamanında muaccel olmadan ödemektir. Çünkü bu tarz cezalar özel hukuka tabi olmadığı için ödenmediği takdirde hakkınızda ve aracınız üzerinde çeşitli cezalar uygulanabilir. Bu nedenle yapmanız gereken plaka cezalarınızın icra takibi yolu ile haczedilmesi yerine borcunuzu ödeyerek hemen kurtulabilirsiniz. Yine bunun yanında yukarıda değinilmiş olan yol ve yöntemler de uygulanarak çok kolay plaka cezaları öğrenilebilir. Bu cezaları nasıl ve nereye ödemeniz gerektiği de size bildirilecektir.

Kolay Ödeme Yöntemleri

Borcunuzu söz konusu bu plaka ceza sorgulama hizmetleri sayesinde öğrendiğinizde ana paraya eklenen çeşitli faiz oranlarına hiç bulaşmadan ve söz konusu cezadan fazlasını ödemeden rahatlıkla borcunuzu ödeyebilirsiniz. Yine borcunuzu zamanında ödemek istediğinizde çeşitli indirimlerden de kolaylıkla faydalanabiliyor ve bu kolay ödeme fırsatları sayesinde borcunuzdan kurtulabiliyorsunuz. Yapılacak olan taksitlendirme fırsatlarından da bu sayede borcunuzu uygun fiyatlarla ödeyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken söz konusu bu sorgulama yöntemlerini uygulayarak borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek ve ödemeye başlamaktır.

Plakaya Yazılan Cezalar

Aracınız üzerine yazılan cezalar genellikle plakaya yazılır. Çünkü söz konusu bu plaka araç sahiplerine özel olduğundan insanların kendilerine has olan bu plakalar üzerinden ceza sorgulaması yapılabilir. Aracınızla yapmış olduğunuz trafik kuralı ihlalleri ve bu ihlaller sonucunda aracınızın plakasına yazılan cezaları bu sayede hemen öğrenebilirsiniz. Plakaya yazılan bu cezaları takip etmek araç sahipleri için çok önemlidir. Bu nedenle sıklıkla takip edilmesi gerekiyor. Bu anlamda yukarıda belirtilen yöntemler uygulanarak bu takipler kolaylıkla yapılabilir.

Borcunuzu Hemen Öğrenin

Artık kullanılan bütün alt yapı sistemlerinin dijital hale geldiği günümüzde e devlet üzerinden kendiniz ile ilgili ve aracınızla ile ilgili birçok işlemi takip edebilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Borcunuzu ödemek için yukarıdaki kanalları kullanabilirsiniz. Bu anlamda gerek e devleti gerekse de yukarıda belirtilmiş olan sms yöntemini kullanabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde herhangi bir devlet kurumuna gitmeden ya da vergi daireleri ile icra daireleri arasında mekik dokumadan borcunuzun miktarını evinizde öğrenebilirsiniz. Bu sayede borcunuzu hemen ödeyebilir ve çeşitli cezalardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken yukarıdaki yöntemleri uygulamaktır.