Bir Bilene Sorduk ekibi olarak Eğitim Danışmanı Edanaz Karabulut’a ehliyet hakkında tüm merak ettiğiniz soruları sorduk. Eğitim danışmanı Edanaz Karabulut; Ehliyet nasıl ve nereden alınır? Hangi belgelere ihtiyacımız var? Ne kadar sürede kurs tamamlanıyor ve sınava giriyoruz? vb bilgiler hakkında sorularımızı yanıtladı.

Ehliyet almak için hangi belgeler gereklidir?

Ehliyet almak için;

  • Sürücü olur sağlık raporu  (Aile sağlık merkezi veya özel hastaneler)
  • Öğrenci belgesi
  • Öğrenim belgesi
  • Diploma örneğİ
  • 4 adet biyometrik fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgelerle sürücü kurslarınıza başvuru yapmanız yeterlidir.

Seyredin: Ehliyet nasıl alınır? Kursta derslere katılmak zorunlu mudur? Ne kadar sürede ehliyet alınabilir?

Ne kadar sürede ehliyet alınır?

Ehliyet alma süreci 2 ile 3 ayı kapsayan süreçlerdir. İlk olarak teorik derslerimizin bitmesi beklenir. Resmiyetteki dersleri bittikten sonra adaylar, elektronik sınav harç yatırılmalıdır. Yatırıldıktan sonra MEB’in belirttiği sınav tarihlerinde sınava girerler. Yaklaşık 3 ile 4 hafta sonraki verdikleri tarihlerde sınava girdikten sonra, sınav direksiyon eğitimleri başlar. Direksiyon eğitimleri de 8 gün sürer. 8 günün sonunda, 16 ders alıyorlar ve hazır oldukları takdirde direksiyon sınavına alınırlar. Yaklaşık olarak 2,5 ile 3 ay sürede ehliyet alabiliyorlar.

Ehliyet sınavlarında başarı oranları ne kadardır?

Kendi kursumuz için cevaplayabilirim. Kursumuzda başarı oranları %90 ve %95 arasında değişkenlik gösterir. %5 başarısız olan adaylarımız da genelde sınavdaki heyecanları ve gerilmelerinden oluyor. Onun dışında eğitimlerimiz tam anlamıyla düzgün, akıcı ve adaylara trafikte araç kullandırmadan, tamamen öğretmeden sınava sokmuyoruz. Bu nedenle başarı oranımız düşmüyor.

Ehliyet nereden teslim alınır?

Sınavlarınız bittikten sonra sizlere bir sertifika veriliyor. Bu ehliyet almaya hak kazandığınıza dair bir belgedir. Bu belgeyle beraber herhangi bir nüfus dairesinden gidip ehliyetinizi çıkartabilirsiniz.

Kurslardaki derslere katılım zorunlu mudur?

Teorik eğitimler yaklaşık 3 hafta gibi süre alır. 34 saatlik teorik eğitimlere katılmaları gereklidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlemeler yapılıyor. Adayların bu eğitimlere katılmaları zorunludur. Ayrıca 16 ders direksiyon eğitimi alınıyor. İlk 2 ders simülatör dersidir. 14 ders ise araçla olur. Bunlara katılım olmazsa adaylar hem sınavlarda, hem de trafikte, yani gerçek hayatlarında kullandıkları araçlarda sorun yaşarlar. Bu nedenle katılmaları adaylar ve kurslar için daha iyi olacaktır. MEB tarafından da bu zorunludur.