Cilt problemlerinin başında ciltte oluşan kırışıklıklar gelmektedir. Oluşan bu yaşlanma belirtilerini gidermek için birçok tedavi yöntemi vardır. Fakat bazı tedavi yöntemlerinde, bıçak altına yatmanız gerekmektedir. Ancak bıçak altına yatmak istemiyorsanız, bu yazıyı okumanızı önermekteyiz. Doğal yöntemler ile ciltte oluşan yaşlanma problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Ciltte kırışıklık neden olur?

Ciltteki kırışıklıkların nedeni, yaşlanmaya bağlı oluşan kolejen azalamsı. Vücudumuzun doğal bir süreci olan yaşlanma etkisiyle, vücudumuz eskisi gibi olamaz. Ortalama 45 yaşından sonra vücuttaki kolejen üretimi azalır. Ancak bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kişilerin yaşlanma belirtileri 30 yaşından sonra ortaya çıkarken, bazı kişilerin 50 yaşından sonra yaşlanma belirtileri oluşabiliyor. Ancak tek ortak durum, kimse yaşlanma belirtilerinin oluşmasını istememesi.

ciltteki kırışıklıkların bir diğer nedeni ise cildinize nasıl baktığınızdır. Eğer cilt bakımınızı aksatmıyor ve cildinizi koruyacak önlemler alıyorsanız, ciltteki oluşacak kırışıklıkların önüne geçeceksinizdir. Eğer beyaz bir ten rengine sahipseniz, güneşin zararlı UV ışınlarından korunmanız gerekmektedir. Çünkü bu ışınlar sadece cilt lekelerinin oluşmasını değil, aynı zamanda ciltte kırışıklıklar meydana getirebilir. Ciltte kırışıklıkların meydana gelmesini istemiyorsanız, güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Güneş kremleri bizi güneş yanığı dışında, ciltte kırışıklık oluşmasını da engellemekte.

Hangi meyveler ciltteki kırışıklıklara iyi gelir?

Ciltteki kırışıklıkların en temel sebebi yaşlanma. Yaşlanma sebebi ile cildimiz esnekliğini kaybeder ve kırışıklar, sarkmalar baş gösterir. Bu durumun en büyük sebebi ise vücudumuzun kolejen üretmekte zorlanmasıdır. Yaşımız ilerledikçe kolejen üretme hızımız düşer. Bu durumda yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Bu yaşlılık belirtileri ise saçlara  ak düşmesi ve ciltteki kırışıklıklardır. Bu kırışıklıkları ise doğal yollar ile açabilirsiniz.

Ananas tüketimi bu kırışıklıkaların giderilmesinde oldukça etkilidir. Çünkü ananas tüketildiğinde, vücudumuzun prolidaz enziminin salgılanmasını tetikler. Prolidaz enzimi, vücudumuzdaki kolejen miktarını belirleyen enzimdir. Bu enzimin salgılanması, vücudumuzun kolejen üretmesine neden olacaktır. Bu sayede vücuduz kolejen ürettiğinde, baş gösteren yaşlılık belirtilerinin önüne geçmiş olacağız.

Turunçgiller yüksek oranda C vitamini içermektedir. C vitamini, cildimizin daha gergin olmasını sağlamaktadır. Bu sayede turunçgillerin tüketimi, ciltteki kırışıkları büyük oranda engelleyecektir. Portakal ile greyfurttan maske yapabilirsiniz. Bazı kişiler turunçgillerin tüketimini sevmemektedir. Ancak bu durum, turunçgillerden faydalanamayacağınız anlamına gelmiyor. Bu turunçgil maskesini hazırlamak için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Portakal ya da greyfurt
  • Zeytinyağı
  • Karbonat
  • Limon suyu
İLGİLİ MAKALE  Kil maskesi nasıl kullanılır, ne işe yarar? (Kaynak: izlehaber.com)

Yukarıda verdiğiz malzemeler ile bir maske yapmamız mümkün. İlk önce bir kap içerisine bir miktar zeytinyağı döküyoruz. Daha sonra taze sıktığımız portakal veya greyfurt suyunu kap içerisine ekliyoruz. Turunçgillerimizden birini ya da ikisini de ekledikten sonra, 4 yemek kaşığı karbonat ekliyoruz.

Karbonat, yemeklerden fayans temizliğine kadar birçok alanda karımıza çıkmakta. Karbonatın bu maskedeki görevi, ciltte oluşan lekeleri temizlemek. karbonat ciltteki melanin pigmenti dengesini sağlamaktadır. Bu sayede cildinizdeki oluşan ton açıklığı veya ton koyuluğunu karbonat çözecektir. Karbonat cilt tonunuzun dengelenmesini sağlayacaktır.

Zeytinyağı ise cildimizi nemlendirecek ve sebum dengesini düzeneyecektir. Bu sayede oluşabilecek sivilcelerin önüne geçmiş olacaksınız. Ayrıca zeytinyağının içeriğindeki bileşenler, cildinizi gerginleştirecektir. Bu sayede daha genç görünecek, cildinizdeki kırışıklıkların oluşmasını engelleyeceksiniz.

Maskemize karbonat ekledikten sonra, iyice karıştırıyoruz. Maskemiz çamurumsu bir kıvam aldıktan sonra, bir miktar limon suyu ekleyip biraz daha karıştırıyoruz. Maskemizi uygulamak için ilk önce yüzümüzü sıcak su ile yıkamamız lazım. Fakat çok sıcak su kullanmamanız gerekmektedir. Yüzünüzü yakmanızı istemeyiz. Sıcak su sayesinde açılan gözenekleriniz, yaptığımız maske sayesinde temizlenecektir. Daha sonra maskemizi yüzümüze masaj yaparak uyguluyoruz. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra, yüzümüzü soğuk su ile duruluyoruz. Yaptığımız bu maskeyi haftada 2 defa düzenli olarak uygularsanız, cildinizdeki kırışıklıkların önlenmesini sağlarken oluşan kırışıklıkların giderilmesini sağlayacaksınız.