Günlük hayatta hemen hemen her mecrada karşımıza çıkan ve en az bir tanesini düzenli olarak kullandığımız krem, losyon ve merhem üçlünün hangi anlama geldiğini pek çok kişi bilmiyor. Bilmeden kullanılan bu ürünlerden bazıları kullanım yanlışlığının oluşmasına neden olurken cilt yüzeyinde belli başlı tahribatların oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla genellikle cilt için kullanılan ürünlerden krem, losyon ve merhem ürünlerinin hangi anlama geldiğinin bilinmesi son derece önemlidir. İşte krem, losyon ve merhemin anlamları ve kullanım alanları…

Krem, losyon ve merhem hangi anlama gelir?

Günlük yaşantımızda bu ürünlerin tamamını cilt yüzeyimizde kullanırken, terimlerin hangi anlama geldiği ne yazık ki bilinmemektedir. Bu noktada cilt yüzeyine uyguladığımız ürünlerin hangi anlama geldiğinin bilinmesi ve bilinçli bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Kullanım alanlarının yanlış bilinmesi cilt yüzeyinde bir takım problemlerin oluşmasına neden olurken, cilt tahribatlarının oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durum itibarıyla bu üç cilt ürününün şu şekilde açıklayabiliriz.

Cilt bakımlarının olmazsa olmaz ürünü krem nedir?

Fransızca’dan dilimize evrilerek geçen krem cildin nemlenmesine yardımcı olan ve cildin sağlıklı bir formda olmasına katkı sağlayan bir üründür. Cilt bakım ürünlerinin olmazsa olmaz ürünlerinin başında gelen kremler de elbette kendi aralarında birkaç farklı dala ayrılmaktadır. Bilhassa cilt tipine göre farklılıklar gösteren kremlerin, uygun cilt tipine göre seçilmesi de bir hayli önemlidir. Cildinizin yağlı bir yapıda olması durumunda, su bazlı ürünleri kullanmanız gerekirken, kuru ciltlerin içeriğinde doğal yağların bulunduğu ürünleri kullanması çok daha sağlıklı ve güzel sonuçların oluşmasına neden olacaktır. Cildin sağlıklı bir yapıda olmasına yardımcı olan kremler aynı zamanda dış etkenlere karşı da cildi koruma altına almaktadır. Bu durum itibarıyla cildinizin sağlıklı bir formda olmasını sağlamak amacıyla cilt tipinize uygun kremi düzenli olarak cildinize uygulamayı ihmal etmeyin.

Bilhassa tıraş sonrasının vazgeçilmez ürünü losyon ne demektir?

Krem ile aynı kökenden gelen losyon dilimize Fransızca’dan geçmektedir. İçeriğinde su ile aynı oranda alkol barındıran losyonlar, cildin nemlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildi nemlendirmek ve cildi yatıştırmak amacıyla kullanılan oldukça gerekli cilt ürünlerinden bir tanesidir. Losyonun içerisinde yer alan alkol bilhassa erkeklerin tıraş esnasında ciltlerinde meydana gelen kesiklerin herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmasının önüne geçmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan çiziklerin yatışmasına yardımcı olan losyonların gerekli miktarda ve yeterli düzeyde kullanılması kullanılması elbette önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Fito kremin cilde faydaları

Merhem nedir ve hangi amaçla kullanılır?

Merhem özellikle yaralanmalar sonucunda açığa çıkan ve reçete ile satılan bir çeşit krem ilaçlardır. Cilt yüzeyinde oluşan yaraların üzerine sürülerek tedavi edilmesine yardımcı olan merhem, yaraların herhangi bir şekilde enfeksiyon kapmadan iyileşmesine yardımcı olan ürünlerden bir tanesidir. İçeriğinde birbirinden farklı ilaçların yer aldığı merhemler aynı zamanda ağrı kesici özellikleriyle de sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda bazı merhemlerin içeriğinde bulunan vitaminler kişinin cilt yüzeyinin onarılmasına etki ederken, ciltte gençleştirici etkileriyle ön plana çıkmaktadır. Merhemleri kullanmadan evvel uzman bir doktora başvurmadan kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Her yaraya ya da hastalığa uygun olmadığı gibi durumun daha kötüye gitmesine neden olabileceğinin de unutulmaması gerekir.