Bilhassa Ramazan ayında sıklıkla tüketilen hurma, insan sağlığına pek çok faydası bulunan çeşitli vitamin ve mineralleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu özelliği sayesinde pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Sadece ramazandan ziyade, beslenme düzenine oturtulan hurma kişinin sağlığına çok daha fazla katkı sağlamaktadır. Bu özelliği dolayısıyla günlük olarak hurma tüketmek önemlidir. Peki besin değerleri açısından birçok faydası bulunan hurma günde kaç adet yenilmesi ve hurmanın bilinen, bilinmeyen faydaları nelerdir? İşte konuya dair tüm detaylar…

Hurmanın faydaları nelerdir?

 • Kalsiyum açısından zengin olan hurma, içeriğinde bulunan kalsiyum oranı sayesinde kişinin kemik sağlığını büyük ölçüde etkilemektedir.
 • Günümüzde en çok bilinen faydası, hamile annelerin doğum esnasında zorlanmalarının önüne geçmektedir. Bilinen bu faydası sayesinde doktor kontrolündeki pek çok anne adayı hamileliklerinde hurma tüketmeyi ihmal etmemektedirler.
 • B gurubu vitaminlerince zengin olan hurma içerisinde B1, B2, B3, B9 vitaminlerini içermektedir. B vitaminince zengin hurma, kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için oldukça önemlidir. B vitamini özelliğiyle hurma beyin fonksiyonlarının çok daha verimli çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • B vitaminince zengin hurma aynı zamanda içeriğinde A vitaminlerini de bolca bulundurmaktadır. A vitamini özellikle gelişme çağındaki çocukların gelişimini tamamlamaları için oldukça önemlidir.

 • İnsan vücudunun sağlıklı ve domine bir şekilde çalışmasını sağlayan sodyum, kükürt, fosfor, potasyum, selenyum, magnezyum, demir, çinko, gibi mineralleri içerisinde bulundurmaktadır.
 • İçerisinde bulunan beta karoten maddesi sayesinde hafıza kaybının önüne geçerek, beynin çok daha fonksiyonel çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kansızlık problemi yaşayan insanların, hastalığında tedavi amacıyla tüketilmesi gereken hurmanın kırmızı kan hücrelerinin artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Sağlık açısından pek çok faydası bulunan hurma aynı zamanda cildin çok daha sağlıklı görünmesine de yardımcı olmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kalma sonucunda oluşan güneş lekeleri başta olmak üzere, hamilelikte oluşan lekelenmelerin geçmesine ahi yardımcı olmaktadır.
 • Bilhassa hamile kadınların tüketmesi çok faydalı olan hurma, folik asit açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda düzenli ve yeterli miktarda tüketilen hurma, hamilelik sürecinde oluşabilecek kansızlıkların da önüne geçmektedir.
 • İçerdiği B6 vitaminleri sayesinde kişinin beyinsen fonksiyonlarının çok daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olarak, sinir seviyesinin çok daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Diğer kurutulmuş meyvelere nazaran çok daha şekerli olan hurma, kan şekeri ve insülin seviyesinin yükselmesine neden olmayan temiz bir içeriğe sahip olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Bu gıda zihni yeniliyor, beyin aktivitelerini hızlandırıyor! Her gün bir bardak tüketin (Kaynak: izlehaber.com)

Günde kaç tane hurma tüketilmelidir?

İnsan sağlığına pek çok faydası bulunan hurma, birçok hastalığın tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Yüksek miktarda lif içermesiyle ve içeriğinde kalsiyum, potasyum gibi vitaminlerin bulunmasıyla tüketilmesi gereken hurmanın günde kaç adet tüketilmesi gerektiği de merak edilen konular arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda sağlıklı bir kişinin günde 3 adet hurma tüketebilmesi belirlenmiştir. İçeriğinde bulunan magnezyum seviyesi sayesinde kasların güçlenmesine yardım eden hurma, vücutta bulunan enzimlerin çok daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde günde 3 tane tüketilen hurma kişinin magnezyum ihtiyacının karşılanmasını sağlayarak, yüksek lif içeriği sayesin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasının yanı sıra kişinin uzun süre tok kalmasına da yardımcı olmaktadır.

Hurmanın besin değerleri nelerdir?

Kalori277 kcal% 13.8
Karbonhidrat75.0 g% 25.0
     Lif15.0 g% 60.0
Protein1.8 g% 3.6
Yağ0.1 g% 0.2
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini149.0 IU% 3.0
C Vitamini3.0 mg% 5.0
Potasyum696.0 mg% 19.9
Kalsiyum64.0 mg% 6.4
Demir0.9 mg% 5

.0

Şekersiz hurma uyutması

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 su bardağı süt
 • 2,5 su bardağı süt
 • 20 adet doğranmış hurma

Süslemek için:

 • Dövülmüş Ceviz

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kasenin içerisine 2 yemek kaşığı buğday nişastası ve 1 su bardağı sütü ilave edin. Bir çırpma teli yardımıyla karıştırın. Ardından derin bir tencerenin içerisine 2, buçuk su bardağı sütü alın ve güzelce kaynatın. Kaynamış sütü ocaktan alın ve içerisine 20 adet doğranmış hurmayı ilave edin. Bu şekilde tencerenin kapağını kapatın ve 2 saat bekleyin. 2 saatin sonunda el blenderı yardımıyla hurmaları ezin. Ardından tencereyi tekrar ocağa alın. Nişastalı karışımı hurmalı süte ilave edin ve karıştırmaya başlayın. Güzelce kaynatın ve kıvama gelen hurma uyutmasının altını kapatın oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında 2 saat bekletin. Ardından buzdolabından çıkarın ve kaselere bölüştürün ve 2 saat daha bekletin. Sonrasında üzerini süsleyerek güzelce servis edin.

Video: Kolay ve Şekersiz Hurma Uyutması Tarifi – Tatlı Tarifleri