Taze fasulye herkesin sevdiği yemektir. Taze fasulyeyi zeytinyağlı olarak, yemeği olarak yapılıp herkes tarafından tüketilir. Sağlık açısından da oldukça faydalı bir yemektir. Yaz aylarında en çok tüketilir. Yaz aylarında konservesi de yapılarak kışın en çok tüketilen yiyecekler arasında gelir.

Sadece konservesi yapılmaz bazı yörelerde bölünüp kurutularak kavurulur. Taze fasulye oldukça çeşitli bir yemektir. Çocuklarında çok sevdiği yemekler arasında gelir. Yanında cacığı ve bulgur pilavıyla eşsiz tatlar arasında gelen bir yemektir.

Taze Fasulye Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

Taze fasulye herkes tarafından sevilen ve her mevsim tüketilen bir yemektir. Sağlık açısından da faydalı bir yemek olmasından dolayı herkes tarafından tercih edilir. Sadece yemek olarak tüketilmez yemeklerin yanında zeytinyağlı olarak da tüketilir.

Bunun için taze fasulye malzemeleri şu şekildedir;

  • 1 kg taze yeşil fasulye
  • 3 adet domates
  • 2 adet soğan
  • Bir çay kaşığı pul biber
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ( isteğe bağlı olarak veya zeytinyağı)
  • 2 yemek kaşığı domates salçası
  • 5 su bardağı su
  • Kıyma veya et( isteğe bağlı)

Taze fasulyeyi yapan herkes severek yer ve tüketir. Her mevsim tercih edilen yiyecekler arasında gelir. Zeytinyağlı olarak, etli yemeği olarak veya kavurularak tercih edilen bir yiyecektir. Denemeyen kişilerin en yakın zaman da yaparak denemesini tavsiye ederiz.

Taze Fasulye Yemeği Yapılışı

İlk önce fasulyeleri alıp baş kısımlarını koparıp, sonra taze fasulyeleri üçe böleriz. Bütün fasulyelere aynı işlemi yaptıktan sonra süzgece alıp yıkarız. Ardından bir tencereye iki adet soğanı doğrayıp sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavururuz. Kıyma koymak isterseniz onu da koyup kavurunuz. Ardından doğranmış olduğunuz domatesleri ekleyip iki dakika daha kavurunuz. Sonra tüm baharatları ve taze fasulyeyi ekleyerek kavurma işlemine devam ediniz. Suyunu salacağından çekene kadar kısık ateşte bekletiniz. Kavurduktan sonra sıcak suyu ekleyin. Tuzunu da kendinize göre ayarlayın. Ocağın altını açın ve beş dakika hızlı kaynamasını sağlayın. Ardından kısık ateşte pişene kadar bekletin. Çatal yardımıyla pişip pişmediğini kontrol ediniz. Piştikten sonra ilk sıcaklığı gittikten sonra servis edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kuru fasulyenin yanına ne gider? (Kaynak: soru.com.tr)

Zeytinyağlı yapmak istediğiniz zaman aynı işlemi uygulayınız. Fakat salça koymayınız. Piştikten sonra soğuk olarak servis ediniz.

İzleyin: Taze Fasulye Tarifi | Nasıl Yapılır?

Taze Fasulye Püf Noktaları

Taze fasulye alırken genç olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Genç değilse pişme süresi uzun olacaktır. Cinsine göre değişiklik gösterir. Taze fasulyenizin sert olmamasını istiyorsanız, tuzunu pişmeye yakın ekleyin, sert olmasını engelleyecektir. Taze fasulyenizin erkenden pişmesini istiyorsanız düdüklü tencerede 10 dakika pişirebilirsiniz. Eğer tencerede pişirecek iseniz, pişme süresi 50 dakikayı bulur. Yemeğinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız zeytinyağı ve tereyağı biraz katar iseniz yemeğiniz daha lezzetli olacaktır. Ayrıca yemeğinize biber salçası da kullanmanız yemeğinizi daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Taze fasulyenin içerisin de yüksek oranda lif bulunur. Sindirim sisteminin de çalışmasını sağlayarak, kabızlığı önler. İçerisinde A vitamini olduğu için kolesterolü düzenleyerek, vücudun direncinin artmasını sağlar. Akciğer hastalığının tedavisinde, böbreklerdeki taş ve kumun düşmesin de oldukça faydalıdır. Bol miktarda demir içerisinde barındırır. Taze fasulye göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. Vücudun yorgunluğunu da giderir. Kan şeker miktarının da düşmesine yardımcı olur.

Taze Fasulye Derin Dondurucuda Saklanır mı?

Taze fasulye dondurucuda saklanarak kışın yemeği yapılır. Fasulyeler temizlendikten sonra tencereye alınır. Ardından domateslerde soyularak tencerenin içerisine doğranır. Suyu çekene kadar pişirilir. Ardından soğuduktan sonra poşetlenip buzluğa kaldırılır. İster yemeği, ister zeytinyağlısı isteğe göre yapılır.

Taze Fasulye Konservesi Nasıl Yapılır?

Taze fasulyeyi domates ile kaynattıktan sonra sıcak olarak kavanozların içerisine doldurulur. Sonra kaynayan suyun içerisine kavanozlar bırakılarak 15 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra çıkartılıp, ağızları kontrol edilir. Edildikten sonra ters çevrilip, soğuması beklenir. Soğuduktan sonra kaldırabilirsiniz. Taze fasulye konserveleriniz hazırdır.

Taze Fasulye Konservesi Kaç Kaloridir?

Taze fasulye yemeği, orta pozisyon yemeği yaklaşık olarak 32,3 kaloriye denk gelir. Oldukça hafif ve lezzetli bir yemektir. Diyet yapan kişilerinde en çok tükettikleri yemekler arasında gelir. Daha çok zeytinyağlısı tercih edilir. Her mevsim tercih edilen yemekler arasında gelir.