Rulokatlar dışı çıtır ve içinde nefis yumuşak kreması ile bir çok kişinin severek tükettiği bir atıştırmalıktır. Çay veya kahvenin yanında rahatlıkla tüketmenin yanı sıra son zamanlarda pasta, dondurma vb. ürünlerin süslemelerinde de sıklıkla kullanılır hale geldi.

Rulokat Yapımında Kullanılan Malzemeler

Rulokat yapımında toplamda yirmi çeşit malzeme kullanılır. Ancak bu malzemelerden sadece bir kaçı üretici firmalar tarafından açıklanmıştır. Açıklanan malzemeler aslında bir tatlı veya pasta yapımında sıklıkla kullanılan temel malzemelerdir.

Bunlar;

  • Un
  • Şeker
  • Kakao
  • Süt tozu
  • Peynir altı suyu tozu
  • Bitter çikolata
Rulokat nasıl yapılır?

Rulokat nasıl yapılır?

Rulokat Yapımı

Yapım süreci her bir malzemenin farklı kaplara boşaltılması ile başlar. Bu kaplar bir alt kattaki iki büyük karıştırıcıya açılır. Karıştırıcılardan biri gofret hamurunu diğeri ise iç kremasını hazırlar. Kaplardan karıştırıcılara malzeme akışını merkezi bilgisayar sistemi kontrol eder. Hamur ve kremanın tam kıvamında olması için malzemeler ölçülerek karıştırıcıya aktarılır. Gofret hamurunda amaç krep hamuruna benzer bir kıvam oluşturmaktır. Bu nedenle oluşturulan her hamur kontrol edilerek akışkanlığı test edilir.

Hamurun fazla akışkan veya fazla yoğun olması durumunda çıtır gofretler elde edilemez bu nedenle hamurun kıvamı oldukça önemlidir. Daha sonra gofret hamuru iki plakanın üzerine aktarılır ve bu plakalar hamuru sürekli dönen bir tekerin üzerinde çok ince şerit halinde bir hamur haline getirir. Hamur şeritlerini kızartmak için teker 150 dereceye kadar ısıtılır. Bu işlem sonrasında hamurlar tam olarak gevrek bir halde değildir.

Rulokat nasıl yapılır?

Rulokat nasıl yapılır?

Rulo yapılabilmesi için biraz yumuşak ve esnek olması gerekmektedir. Tekerden çıkan gofret hamuru sürekli dönen bir milin etrafına sarılır ve hızla soğutularak uzun bir rulo oluşturulur. Aynı zamanda gofreti rulo yapan milin ortasından çikolata kreması pompalanır ve böylece gofretler aynı anda hem rulo şeklini alır hem de içleri krema ile doldurulur. Uzun rulo yapılan gofret milden çıkar ve bir tünele aktarılır. Bu kısımda küçük bir kesici gofreti parçalara ayırır. Son olarak rulo şeklindeki gorfetler soğuma bandına aktarılır ve soğutularak çıtır yapıya sahip olur.

İLGİLİ MAKALE  Sevgilinize özel kokteyl tarifleri... Kolay ama çok lezzetli

İzleyin: Rulo Gofret Nasıl Yapılır?

Paketleme

Hazırlanan rulokatlar tek tek kontrol edilir ve sağlam olanlar paketlenmek için düzenlenir. Ardından bölmeli bir taşıma bandında gofretler gruplanır. Daha sonra gruplanan gofretler plastik bir perde ile kaplanır. Tamamen otomatik bir paketleme sistemi plastiğin ağzını ısıtarak kapatır ve keserek paketleri ayırır. Bu plastik ambalaj gofretlerin taze halde kalmasını sağlar. Ancak gevrek yapıdaki gofretlerin kırılmaması için de metal kutular kullanılır. Son olarak her metal kutu bir gofret paketi ile doldurulup kapak ile kapatılır.

Video: RULOKAT NASIL YAPILIR ? EVDE RULOKAT TARİFİ? SADECE 2 MALZEMELİ SAĞLIKLI RULOKAT TARİFİ