Masalarımızda yemeklerin yanında soframızı süsleyen ve lezzet katan turşuların pek çok çeşidi vardır. Bunlardan en çok sevilenler arasında bulunan lahana turşusu pek çok insanın iştahını kabartır.

Kışa hazırlığın vazgeçilmezi olan turşuların evde son derece sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yapılması oldukça mümkün ve kolaydır. Lahana turşusunun beyaz lahanadan ve kırmızı lahanadan yapılan iki ayrı çeşidi mevcuttur.

Beyaz Lahana Turşusu İçin Malzemeler Nelerdir?

Kışa hazırlığın vazgeçilmezi olan turşuları en sağlıklı ve lezzetli bir şekilde evlerimizde yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

 • 1 adet orta boy lahana
 • Yarım su bardağı kaya tuzu
 • 3 iri baş sarımsak
 • İsteğe bağlı kurutulmuş kırmızı biber
 • 1 su bardağı üzüm sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
 • Su

Beyaz lahana turşusu için gerekli malzemeler bu şekildedir.

Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahanalar dış taraftaki yapraklarını ayırarak bol su ile güzelce yıkanır. Lahanalar ideal turşu boyutu için istenilen ölçüde bir kaç yerinden uzunlamasına kesilir. Yaprakların ortasında bulunan kök kısmı bıçakla kenara ayrılır. Daha sonra eşit boyutlarda kesilen lahanalar tencereye alınır. Üzerlerine kaya tuzu dökülen lahanalar el ile yaklaşık 10 dakika kadar ovulur. Yıkanmış 5 litrelik cam ya da plastik kavanoz boşluk kalmayacak bir şekilde lahanalar bastırılarak yerleştirilir.

Kabukları soyulmuş sarımsakları ister tek parça şeklinde ister bir kaç parçaya ayırarak lahanaların arasına serpiştirilir. Turşusunu acı sevenler için isteğe bağlı olarak sarımsaklar ile beraber aralara kurutulmuş kırmızı biber ilave edebilirsiniz. Bu şekilde lahanalar yerleştirilerek kavanoz dolana kadar aynı işlem ara ara sarımsak eklenerek yapılır. Kavanoz dolduğunda son olarak limon tuzu, sirke ve kavanozu dolduracak miktarda su eklenir.

Daha sonra kavanozun kapağı hava geçirmeyecek bir biçimde sıkıca kapatılır. Ardından kavanoz ters çevrilerek malzemelerin güzelce birbirine karışması sağlanır. Hazırlanılan turşu serin ve güneş görmeyen bir ortamda yaklaşık 15 gün boyunca bekletilir. Lahanaların rengi döndüğünde turşunuzun yenmeye hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

İzleyin: SADE LAHANA TURŞUSU NASIL YAPILIR / KITIR KITIR BEYAZ LAHANA TURŞUSU TARİFİ / TURŞU TARİFLERİ

Kırmızı Lahana Turşusu İçin Malzemeler Nelerdir?

Diğer bir lahana çeşidi olan kırmızı lahana turşusunu yapmak için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

 • 1 adet orta boy kırmızı lahana
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 su bardağı üzüm sirkesi
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
İLGİLİ MAKALE  Salatalık turşusu nasıl yapılır? Turşunun faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Lokantalarda yediklerinizi aratmayacak, dolapta rahatlıkla sağlayabileceğiniz leziz bir tarif olan kırmızı lahana turşusu için gerekli malzemeler bu şekildedir.

Kırmızı Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahana güzel bir şekilde yıkandıktan sonra ince ince kesilir. Kesilen lahana bir kaba alınarak üzerine 1 tatlı kaşığı tuz eklenir. El ile lahana ve tuz birbirine iyice harmanlanarak yedirilir, bu şekilde lahananın biraz yumuşaması sağlanır.

Ardından başka bir kap içerisine sirke, su ve limon tuzu alınarak karıştırılır. Uygun kaba aktarılan lahananın üzerine hazırlanan sirkeli karışım dökülür. Bu şekilde buzdolabında yaklaşık 5 gün bekletilen lahana turşusu yenmek için hazır hale gelir.  Her iki turşu yapımında da cam kavanoz kullanılması hem lezzet hemde sağlık açısından tavsiye edilir.

Beyaz Lahana Turşusu İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Turşularda üzüm sirkesi kullanmayı tercih etmek turşunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Kaya tuzu da üzüm sirkesine benzer bir etki göstererek turşunun daha dayanıklı olmasını sağlar. Turşularınızın daha geç erimesini sağlamak istiyorsanız kaya tuzu kullanmanız gerekir.

Turşunuzun bozulmasını engellemek için güneş almayan ve serin bir yerde saklamanız şarttır. Eğer evinizde böyle bir imkana sahip değilseniz turşunuzu buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz.

Kırmızı Lahana Turşusu İçin Püf Noktaları Nelerdir?

Kırmızı lahanaları tuz ile ovmak lahanaların yumuşamasını sağladığı için oldukça önemlidir.

Turşunuzun daha uzun ömürlü olmasını sağlamak adına normal sofra tuzu yerine kaya tuzu kullanabilirsiniz.

Kırmızı lahana turşusunu mutlaka dolapta bekletmeniz gerekir. Dolapta bekletme imkanınız yoksa serin bir yerde de bekletebilirsiniz. Ancak dolapta bekletmediğiniz takdirde daha hızlı tüketmeniz gerekir.

Seyredin: Restoran Usulü Kırmızı Lahana Turşusu | Tadimiztuzumuz

Lahana Turşusunun Yanına Yakışacak Turşular

Dilim dilim servis edilerek hem görsel açıdan hem de lezzet açısından lahana turşunuzun yanında jalapeno biberi turşusunu servis edebilirsiniz. Bunun dışında dışarıda sürekli beraber olarak satılan salatalık turşusu da lahana turşusunun yanında olmazsa olmaz bir lezzettir.