Kek yapmak, her ne kadar basit bir iş gibi görünse de aslında oldukça zordur. Özellikle de puf puf kabaran bir kek yapmak, herkesin harcı değildir. Ama kabaran bir kek yapmanın püf noktaları vardır. Eğer bu noktaları bilirseniz, kekiniz gerçekten puf puf olur. Kabaramayıp sünger şeklini alan keklere son veren bu püf noktalar, aşağıda sizlerle paylaşılmıştır. Biraz dikkat, biraz da el lezzetinizi kullanırsanız, kekinizin nasıl kabardığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

1- Malzemelerin Oda Sıcaklığında Olması Gerekir

Biz her ne kadar önemsemesek de malzemelerin sıcaklığı da kekin kabarmasını etkiler. Bu nedenle eğer kabarık bir kek elde etmek istiyorsanız, malzemelerinizin sıcaklığını göz ardı etmemelisiniz.

Ancak bazı tariflerde sıcaklık konusunda özel istekler vardır. Bunlara dikkat ederseniz iyi olur. Bunun dışındaki tariflerin hepsinde oda sıcaklığı esas alınır. Keki yapmaya karar verdiğiniz zaman 1 saat evvelinden malzemeleri hazır etmeniz gerekir. Sıcaklığın doğru olması, kekin kabarmasını doğrudan etkiler.

2- Unu Elemeniz Gerekir

Unun doğru miktarda ve doğru şekilde kullanılması, kabarmayı etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle kek harcınızın içerisine un eklerken çok dikkatli olmanız gerekir. Eğer kabarık bir kek elde etmek istiyorsanız, unu eleme yöntemi kullanarak harca eklemeniz gerekir.

Böylece harcın içerisine eklenen un topak topak olmayacaktır. Kek için önerilen un miktarının üzerine de çıkmamak gerekir. Tarifte yazan miktar, kabarma açısından oldukça doğrudur. Bundan dolayı baktığınız tarife uymaya çalışın. Unu kafanıza göre eklemeyin. Aksi halde kabarık olmasına engel olabilir.

3- Doğru Bir Kek Kalıbı Kullanılmalı

Kek kalıbının nasıl olduğu, kekin kabarmasını etkiler. Bu sebepten dolayı kek kalıbınıza da dikkat etmeniz gerekmektedir. Binlerce kek kalıbı modeli satılmaktadır. Bu kek kalıpları arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Orta büyüklükteki kek kalıplarını almalısınız. Kek kalıbının dar olması, kekin taşmasına neden olur. Kek kalıbı büyük olduğunda da kekiniz kabarmaz. Bu sebeplerden dolayı doğru kek kalıbını bulmak önemlidir. İyi bir kek kalıbının kullanılması şarttır.

4- Fırın Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Fırınınız sıcaklığı da kekin kabarmasına etki eder. Fırın sıcaklığının nasıl olması gerektiği, bazı tariflerde özellikle belirtilir. Tarifte yazan sıcaklığı ayarlamanız gerekir. Fırını çok önceden ya da çok sonradan ısıtmamalısınız. Bazı fırınlarda bu durum farklı olabilir. Bu nedenle fırınınızın çalışma durumunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Isı ayarı, her zaman tavsiye edilen derecede olmalıdır. Aksi halde kekiniz yeteri kadar kabarmayabilir.

İLGİLİ MAKALE  Akşam çayın yanına bu keki mutlaka pişirin! Lezzetiyle de görüntüsüyle de büyüleyen müthiş 'mozaik kek' tarifi

Kekinizin Kabarması İçin Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Püf Noktalar

Puf puf kabaran bir kek elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken püf noktalar yukarıda verilmiştir. Bunlar dışında kekinizin kabarmasına yardımcı olacak diğer püf noktalar şunlardır:

  • Malzemelerin ağırlıklarına dikkat etmeniz gerekir. Bunun için mutfak tartısı kullanabilirsiniz. Böylece miktarda bir yanlışlık yapmazsınız.
  • Kek harcının hazırlanması için malzemelerin doğru bir sıraya uygun şekilde eklenmesi gerekir. Bu sıralamanın rastgele olması, kekin kabarmasına engeldir.
  • Keki ne kadar fazla çırparsanız, o kadar iyi kabarır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar hızlı ve çok çırpın.
  • Kekiniz pişerken fırının kapağını sürekli olarak açmayın.
  • Kek kalıbınızı iyi şekilde yağlayın.

Bunları yaptığınız zaman kekiniz gayet güzel şekilde kabaracaktır.