İnsan vücudu için en önemli meyvelerden bir tanesi olarak kabul edilen avokado içeriğinde, pek çok önemli türden vitaminler yer alıyor. Meyvenin faydaları konusunda merak eden kişiler için detaylı araştırma gerçekleştirdik ve burada ise en önemli bilgileri okurlar için sunmaya çalışacağız. Peki, avokado faydaları nelerdir? İçerisinde ne tür vitaminler bulunuyor? Konuyu birlikte yakından inceleyelim.

Avokado Meyvesi Nedir?

Tropikal bir meyve olarak yetişen avokadonun görüntüsü armut biçimindedir. Üst yüzeyi yeşil yenilebilen kısımları ise sarıya yakın olan beyaz renktedir. Meyvenin olgunluğa erişimi, toplanmasının ardından bir müddet sonra gerçekleşiyor. Bu nedenle avokadoyu almak isteyen kişiler genelde yumuşak olanını tercih etmelidirler. Çünkü meyve olgunluğa eriştiğinde yumuşak bir hal alıyor.

Avokado (Persea americana), kapalı tohumlular sınıfından, Defnegiller familyasına ait, yaprak döken bir ağacın meyvesinin ismidir. Dünya üzerinde birçok ülkede yetişebilen, şekil olarak farklılık gösteren, herdem yeşil subtropik bir meyvedir. Dünya’da Meksika, Orta ve Güney Amerika’da ortaya çıkmış ve ilk olarak da Meksika’da M.Ö. 500’lerin başlarında yetiştirilmiştir. Türkiye’de de Akdeniz Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir

Avokado Meyvesi Hangi Bölgelerde Yetişiyor?

Avokadonun ana vatanına baktığımızda Meksika karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu meyve Güney Amerika bölgesinde de önemli derecede yetişiyor. Ülkemizde ise mayıs ve haziran aylarında yetişebiliyor. Çünkü kış donları meyveye aşırı derecede zarar verebiliyor. Ani sıcaklıkların oluşmasında ise meyvelerin dökülme olasılığı artıyor. Bu nedenle 30 derece sıcaklık değeri avokadonun yetişmesi için idealdir.

Avokado Meyvesi Nasıl Yenilir?

Genel olarak bu meyveyi tam olarak bilmeyen kişiler avokado nasıl yenir? Sorusunun cevabını oldukça merak ediyorlar. Bizlerde bu konunun önemini bilerek en net şekilde açıklama gerçekleştireceğiz. Bu meyveyi satın alan kişiler ilk olarak içerisinde olan çekirdeği çıkarmalıdırlar. Çıkarmak için kolay bir yol ise meyveyi dört kısma bölmektir. Daha sonra istenen büyüklükte kesilerek yenilebilir. Arzu edenler salataların içine atarak aynı şekilde faydalanabilirler.

Avokado Meyvesi Faydaları Nelerdir?

En önemli olarak avokado cilde faydaları konusunda gereken tüm vitaminleri bünyesinde barındırıyor. Elbette sadece cilt değil, aynı zamanda onlarca faydasını insan vücuduna sunuyor. Bu değeri yüksek olan meyvenin faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Kanser önleyici olarak bilinir.
  • Kalbin sağlığını ciddi derecede korur.
  • Hamilelerin mide bulantısı durumunda faydalıdır.
  • Bünyesinde antioksidan bulunur.
  • Cildin hızlı biçimde yenilenmesine destek olur.
  • Böbrek sağlığı konusunda gayet önemlidir.
  • Herhangi bir nedenden oluşan ağız kokusunu engeller.
  • Gözlerin görme gücünde etkilidir.
  • Artrit probleminde tedaviye destek olur.
  • İçeriğinde bol şekilde K vitamini bulunur.

Tüm bu faydalar dışında avokado cinsel faydaları konusunda da dikkat çekmeyi başarıyor.

Avokado yağı, meyve içerisinde bulunan fitokimyasalların ve karotenoidlerin çoğunu korumaktadır. Aynı zamanda cilt yaraları, çatlaklar ve sedef tedavisinde de kullanılmaktadır. Heptoprotektif aktiviteye sahiptir. Kozmetikte deri yumuşatıcı olarak kremlerde de kullanılır.

Nerelerde Kullanılır?

Avokadoyu tüketmek isteyenler için birçok yöntem bulunuyor. İstenilen boyutta doğranarak yenilebileceği gibi yemekler içine de konulabiliyor. Omlet, salata, mantar sote ve türlü yemeklerinde problem yaşanmadan tüketilebiliyor. İsteyenler üzerine bal dökerek de tatlı ihtiyaçlarını karşılamak adına tüketim gerçekleştirebiliyor.

Avokado, diğer meyvelere kıyasla; kas aktivitesini düzenleyen ve vücudu kardiyovasküler hastalıklardan koruyan potasyum seviyeleriyle de öne çıkmaktadır. Ayrıca potansiyel olarak kanserojen bileşikler üzerinde etkili olan, güçlü bir antioksidan olan glutatyon kaynağı olarak da bilinmektedir

Avokado Zararları Nelerdir?

Elbette her faydalı ürünün bazın nedenlere bağlı olarak zarar verdiği de mutlaka unutulmamalıdır. Avokadoyu tüketme konusunda en dikkat etmesi gereken kişiler kolesterol problemi ve karaciğer hastalığı olan kişilerdir. Böyle bir rahatsızlığı olanlar doktor kontrolü altında tüketmeleri gerekir. Ayrıca çeşitli kan inceltici ilaç kullananlar da aynı şekilde doktora başvurmalıdır.

Bu bilgilerin dışında hamilelik dönemi içerisinde olan bazı kadınların aşırı derecede kullanmamaları gerekir.

Aşırı gerçekleşen tüketimden dolayı vücutta kızarıklık, kaşıntı, ağız yarası ve çeşitli alerjik problemler olabiliyor. Hassa cildi olanlar avokado zararları açısından mutlaka dikkatli tüketmelidir. Astım ve grip hastaları da aynı şekilde tüketimde temkinli olmalıdır.

Avokado Yağında Ne Tür Faydalar Bulunur?

Avokadonun yağı katı halde olduğu gibi gayet önemli faydalar sunuyor. Soğuk pres biçiminde çıkarılan yağlar, salatalar ve yemeklerde gönül rahatlığı ile kullanılabiliyor. Ayrıca cilt ve saç bakımı konusunda da destek oluyor. Cilt kuruluğu olan kişiler bu yağı kullanarak fayda görebiliyor. Üstelik ciltte oluşan lekelere karşıda etkilidir.

Amerikan Diyetetik Derneği – ADA (1999)’ya göre; avokado, yüksek besin değeri ve insan sağlığı üzerine kanıtlanmış yararlı etkilerinden dolayı fonksiyonel bir gıda olarak sınıflandırılmaktadır (ADA, 1999). Avokado, diyetisyenler ve uzmanlar tarafından da sıklıkla önerilmektedir. 100 gramında yaklaşık 167 kcal ile iyi bir enerji kaynağıdır. Yağ içeriğinin çoğu oleik asitten oluşmaktadır. Böylelikle de kolesterol düşürücü etkiye sahip olmaktadır. Meyve eti fizyolojisi demir bakımından zengin olmakla birlikte; fareler üzerinde yapılan deneylerle, anemiyi iyileştirici ve önleyici bir özelliğinin olduğu da kanıtlanmıştır. Ayrıca vücudun gençleşmesi, hücrelerin yenilenmesi, kalp, böbrek ve kasların sağlığı için de çok önemli bir besindir

Seyredin: AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR I AVOKADO NE İŞE YARAR I VİTAMİNİ CİLDE ve SAÇA FAYDASI

Avokado Yaprağı Ne İşe Yarıyor?

Avokado yaprağı onlarca probleme karşı koruma gerçekleştiriyor. Diyabet, cilt problemi, kemik problemi, sindirim sistemi problemi, astım problemi ve tansiyon problemlerinde yardımcıdır. Bunların yanı sıra vücudu sakinleştiren özellikleri bulunur. Yapılan önemli araştırmalarda baş ağrısı dindirici ve kan temizleyici olarak da işe yaradığı ortaya çıkmıştır.