Fit görünen bir vücuda sahip olmak her kadının isteği. Yaz aylarına hazırlık şimdiden başladı bile. Siz de fazlalıklarınızdan kurtulmak, sağlıklı bir şekilde haftada 3 kilo vermek istiyorsanız bu diyet tam size göre. Sizler için hem hızlıca kilo verebileceğiniz hem de sağlıklı kalabileceğiniz mucize diyet formülünü araştırdık. Gelin birlikte inceleyelim.

Kalıplaşmış sıkıcı diyet listelerini unutun. Aç kalmadan sağlıkla bir haftada üç kilo vermeye ne dersiniz? Üstelik seçim size kalmış. İster haftada 3 kilo verdiren diyet listesini tercih edin isterseniz de sizin için hazırlanmış beslenme listesini uygulayarak rahat bir kilo verme planı uygulayın. İdeal kilonuza kavuşmak artık hayal değil. Yalnız  en baştan uyaralım, diyet planı beslenme düzeni sonraki adınlar. Kilo vermek için gereken en temel şey yüksek motivasyon. Azimli ve istekli şekilde yola çıkarsanız başaracağınıza eminiz.

İlk geçiş evresi en sancılı süreçtir. Sağlıklı beslenmeye geçiş evresinde istikrarlı davranmanız gerekiyor. İlk haftayı sıkı bir disiplin ile atlatacak olursanız gerisi kolay. İlk zamanları atlattıktan sonra vücudunuz yeni beslenme düzeninize alışacak, mideniz küçülecek ve böylece daha tok hissetmeye başlayacaksınız.

Kahvaltıda sıvı tüketimi

Kilo vermek için temel amaç günlük kalori tüketimimizi azaltmak malum. İlk adımımız da ağır bir kahvaltı yerine sıvı içeren bir öğün yaratmak olacak. Önerimiz isteğe bağlı olarak protein bazlı bir smoothie ya da meyveli yoğurtlar olabilir. Bu besinler yüksek protein içerdiği için sizi öğle yemeğine kadar tok tutacaktır. Tabi toplam kalori alımınızı düşürmesi de bonus.

Öğünlerden birini değiştirmek şart

Bir haftada sağlıklı ve hızlı kilo vermek istiyorsanız öğünlerden birini değiştirmek zorundasınız. Tek başına sıvı kahvaltı yeterli değil ne yazık ki. Değiştireceğiniz öğünde salata ya da buharda sebze tüketebilirsiniz. Popüler diyet uzmanları her ne kadar bir öğünü direk eksiltmeniz gerektiği konusunda ısrarcı olsa da biz kendinize o kadar yüklenmemenizden yanayız. Buna gerek kalmadan öğünlerin birini salata ya da buharda sebzeyle değiştirmeniz kalori yakmadan tok kalmanıza yardımcı olacak.

Akşam yemekleri ağır olmamalı

Kilo almamıza en büyük neden genelde akşam yemekleri oluyor. Malum Türk kültüründe başlangıçlar, ara sıcaklar derken ipin ucu kaçabiliyor. Normalde bir günü tamamlamak için 300-500 kcal’den fazla bir şeye ihtiyacımız yok. Ancak genelde tipik bir akşam yemeği  600-800 kcal’den oluşuyor. Tam da bu yüzden nefsinize hakim olup hafif yemeklerle yetinmeyi denemelisiniz.

İLGİLİ MAKALE  Gizli şeker deposu besinlere dikkat! Herkes sağlıklı sanıyor

Sadece sağlıklı beslenmek yetmez

Kilo vermeyi aklınıza koydunuz, ilk bir haftayı azimle atlattınız ve mideniz küçüldü. Yukarıda belirttiğimiz düzene de uydunuz, tebrikler büyük bir adım atmış oldunuz ancak yetmez. Her fırsatı değerlendirip bolca hareket etmeniz gerekiyor. Yapacağınız basit değişikliklerle kendinizdeki değişimi hemen fark edeceksiniz. Daha fazla hareket etmek sadece kilo vermenizi değil daha dinç hissetmenizi de sağlayacak. Merdivenler artık dostunuz olacak, televizyon izlerken egzersizler vazgeçilmeniz olacak. Kilo verme planlarınızı kolaylaştırmak için haftanın her günü 10.000-12.000 adım yürümeyi ihmal etmeyin.  Her gün en az 30 dakika egzersizi bu diyet programına dahil etmezseniz sonuç alamazsınız. Ayrıca şekeri ve tuz tüketimini de en aza indirmeniz gerekiyor. Bol bol su tüketmeli mümkünse limonlu suyu tercih etmelisiniz. Bir de metabolizma hızlandıran yeşil çayı eklediniz mi hedefe ulaşacağınızdan eminiz.

Örnek diyet planları

Lapa Planı 2-4 gün izlenebilir sonucunda da 2 ila 4 kilo vermeniz olası

Sabah kahvaltısı: 2 yemek kaşığı yulaf veya mısır gevreği ile bir bardak yağsız süt

Öğle yemeği: Bol mevsim sebzeli bir salata ya da sebze buğulama

Çay zamanı: 1 bardak limonlu yeşil çay

Akşam yemeği: Izgara et ya da ekmeksiz tabak sulu yemek

Çorba yoğunluklu diyet planına 2 gün boyunca uyulması ve 1-2 kilo civarında kilo verilmesi beklenebilir.

Sabahın erken saatleri: Bir fincan sıcak yeşil çay

Sabah kahvaltısı: Unsuz hazırlanmış bir sebze çorbası

Öğle yemeği: Çorba ile iki dilim tam buğday ekmeği

Çay zamanı: Bir fincan sıcak yeşil çay

Akşam yemeği: Salata ya da çeyrek kepek ekmeğine hazırlanmış bol yeşillik içeren bir sandviç