Lezzetli ve doyurucu bir çorba olan Ezogelin, Anadolu mutfağında ayrı bir yere sahiptir. Pirinç, bulgur ve kırmızı mercimekten yapılan bu lezzetli çorba, sadece başlangıç yemeği olarak değil ana yemek olarak da tercih ediliyor. Sağlıklı, şifa kaynağı ve tok tutucu bir lezzet olduğu için özellikle Ramazan Ayı’nın vazgeçilmez çorbaları arasında yer alıyor. Buram buram Anadolu kokan ezogelin çorbası pratik ve zahmetsiz bir yemektir. Püf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde tam kıvamında bir çorba yapabilirsiniz. Ezogelin çorbası tarifi ve tüm detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ezogelin Çorbası

Türk mutfağına özgü bir lezzet olan Ezogelin çorbasının geçmişi 1900’lü yıllara dayanıyor. Her ana yemeğe yakışan bu çorba adını Gaziantep’in Oğuzeli Kasabası’nda yaşayan ve Suriye’ye gelin gitmek zorunda kalan Ezo adlı hamarat bir genç kadından alıyor. Rivayete göre yoklukla boğuşan, savaştan dolayı yaşanan kıtlıkta bile bir şeyleri karıştırarak evinde yemek yapabilen Ezo Gelin, bu çorbayı sık sık yaparmış. Hamaratlığı ve güzelliği ile dillere destan olan Ezo Gelin’in çorbası o günden bu yana Anadolu mutfağında özel bir yere sahiptir.

Ezogelin Çorbası tencereye yağ ekleme

Ezogelin Çorbası tencereye yağ ekleme

Ezogelin Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Mutfaktan mis gibi kokuların yayılması için siz de Ezogelin çorbası tarifi yapabilirsiniz. Sıcacık sofraları tamamlayan hem kolay hem lezzetli hem de bereketli bir çorba tarifidir. Özellikle kebapçıların olmazsa olmaz lezzetlerinden biridir ve mercimek çorbası ile yarışmaktadır. Ana malzemeleri arasında pirinç ve bulgur olması Ezogelin çorbasını bu rekabette bir adım öne taşıyor. Ekmeksiz bile tek başına doyurucu bir tarif olmakla birlikte bazlama ya da tırnak pideyi de çok sevdiğini belirtmek gerekiyor. 10-15 dakikalık kısa bir hazırlığın ardından yaklaşık 40-45 dakikada hazır hale geliyor.

İzleyin: Lokanta Usulü Ezogelin Çorbası. Yok Böyle Bir Lezzet – Tüm Püf Noktaları İle | Becerikli Anne

Ezogelin Çorbası Tarifi Malzemeleri

Temelinde kırmızı mercimek, bulgur ve pirinç olan Ezogelin çorbası, kavrulmuş unun kendine has aroması ile lezzetlenen şifalı bir yemektir.

İLGİLİ MAKALE  Sonbahar sebzesi: Vitamin deposu bal kabağı çorbası tarifi

Ezogelin çorbası tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekildedir;

 • Ana malzemeler
 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1/2 çay bardağı bulgur
 • 1/2 çay bardağı pirinç
 • 3 çorba kaşığı sıvı yağ
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 diş sarımsak
 • 1.5 litre kaynar su

Meyanesi için;

 • 2 çorba kaşığı salça
 • 1 çorba kaşığı un
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • Kuru nane
 • Karabiber
 • Kırmızı biber
 • Tuz
 • 1 su bardağı soğuk su

Bu malzemelerle yapılan Ezogelin çorbası 4 ila 6 kişilik olacaktır. Eğer daha fazla yapmak istiyorsanız ölçüleri aynı oranda artırabilirsiniz. Az yapmak istiyorsanız da miktarları azaltabilirsiniz. Tuz ve baharatları damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Ezogelin Çorbası tencereyi karıştırma

Ezogelin Çorbası tencereyi karıştırma

Ezogelin Çorbası Yapılışı

İlk olarak çorba tenceresine 3 çorba kaşığı sıvıyağ koyulur. Soğan ince ince kıyılır. Isının tencereye ilave edilir ve kavrulur. Soğanlar renk değiştirmeye başladığında ezilmiş 2 diş sarımsak eklenir ve kavurmaya devam edilir. Daha sonra yıkanıp fazla suyu süzülmüş 1 su bardağı kırmızı mercimek, yarım çay bardağı bulgur ve pirinç ilave edilir. 2 dakika kadar kavrulduktan sonra 1.5 litre su eklenir. Kaynayan çorbanın altı kısılır, kapağı örtülür ve malzemeler yumuşayana kadar pişirilir.

Video: Ezogelin Çorbası Tarifi | Nefis Yemek Tarifleri

Ezogelin Çorbası Meyane Yapılışı

Ezogelin için ana malzemeler kayarken ayrı bir tavada meyanesi hazırlanır. 2 çorba kaşığı tereyağı eritilir ve 1 kaşık un kavrulur. Unun kokusu çıktıktan sonra 2 kaşık salça eklenir ve kavurmaya devam edilir. Daha sonra 1 su bardağı kadar su eklenir ve kaynatılır. Kuru nane, karabiber, kırmızıbiber eklenir ve meyane hazır hale gelir.

Son olarak meyane çorba tenceresinde yumuşamış olan bakliyatların üzerine eklenir ve 10 dakika kadar daha kaynatmaya devam edilir. Çorba ocaktan alınmadan önce tuzu eklenir ve altı kapatılır. Kapağı kapalı bir şekilde ilk sıcaklığı gidene kadar dinlendirilir. Ezogelin çorbası servise hazırdır.

Ezogelin Çorbası sunum

Ezogelin Çorbası sunum

Ezogelin Çorbası Tarifinin Püf Noktaları

Lezzetli ve tam kıvamında bir Ezogelin çorbası tarifi için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle kullanılan malzemelerin kaliteli ve taze olmasına dikkat edilmelidir. Çorbanın çok katı olmasını istemiyorsanız hazırda kaynar su bulundurup ihtiyaç halinde azar azar kullanabilirsiniz. Bu sonradan eklenen suyun da mutlaka kaynar olmasına dikkat edilmelidir.

İLGİLİ MAKALE  Lokantayı aratmayacak 'ezogelin çorbası'. Kıvamı yerinde, lezzeti şahane

Eğer çorbanın sulu olduğunu düşünüyorsanız meyhanede kullandığınız un miktarını artırabilirsiniz. Meyane yaparken eklenen suyun soğuk olması gerekiyor. Eğer sıcak su konulursa un topak topak olacaktır. Ezogelin, taneli bir çorba çeşididir. Bu yüzden blender ya da süzgeçten geçirilmesi doğru olmaz. Çorbanın tuzunu tam kararında ayarlamak için en son koymanızda yarar var. Ocaktan almadan önce damak tadınıza göre tuz ilavesi yapabilirsiniz.