Aşure Hicri takvimdeki Muharrem ayının ilk onuncu gününe denk gelen gün Aşure günü olarak kabul edilmektedir. Aşure birlik beraberliği temsil eder. Aşure her yöreye göre çeşitlilik göstermektedir. 2021 yılında 18 Ağustos Çarşamba günüydü. Ama sevilen bu tatlıyı ne zaman canınız çekerse yapabilirsiniz.

Aşure Malzemeleri Nelerdir?

Aşurelik buğday, pirinç, nohut, kuru fasulye, kuru kayısı, kuru üzüm, fındık, haşlamak için su, toz şeker, tuz koyulmaktadır. Üzeri için ise şu malzemeler konur; fındık, kuş üzümü, ceviz, tarçın konulur.

Aşure Tarifi

İlk önce nohut ve fasulye ayrı ayrı haşlayınız. Ayrıca buğdayı yıkayıp bir tencerenin içinde 10-15 dakika kaynatın. Daha sonra sarı suyunu süzüp aynı işlemi yeniden yapın. En son tekrar üzerine alacağı kadar su koyup 1 saat kadar haşlayın. Yumuşak olan buğdayın üzerine nohut ve kuru fasulyeyi katınız.

Daha sonra doğradığınız kayısıyı, kuru üzümü, pirinci ekleyip 15-20 dakika olacak şekilde haşlayın. Şekeri, tuzu, fındığı da ekleyerek 15-20 dakika daha kaynatın. Bu sırada alacağı kadar sıcak su ekleyin. Piştiği esnada cam kaselere doldurun. Az bir şey soğuduğunda ise üzerine fındık ve ceviz, nar ve tarçını serpin.

Aşure Tarifi

Aşure Tarifi

Aşurenin Besin Değeri Nelerdir?

Aşure de, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, karbonhidrat, protein, lift, A vitamini, C vitamini, yağ, kalori, kolesterol gibi besin değerleri bulunur.

Aşurede Püf Noktalar Nelerdir?

Öncelikle buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohutu bir gece önceden ıslatmanız gerekir. Hepsini ayrı ayrı tencerelerde haşlayın. Ayrıca sadece kuru fasulye ve nohutu haşlama suyunu süzün. Fasulye ve nohut çok iyi şekilde haşlanmalı ve şeker ilave edildiğinde hafif sert olacağı için mutlaka şeker konulmalıdır yumuşak olması gereklidir. Bir de bademler sıcak suyun içinde bekletilmeli ve kabukları soyulmalı.

Daha sonra kuru meyveleri bir kaptaki suyun içinde 30 dakika bekletin ve büyük kuru meyveleri küçük küpler halinde doğrayın. Suyunu ve şekerinizi kendi sevdiğiniz şekle göre ilave edebilirsiniz. Suyu eklerken kaynamış sıcak ilave edin. Aşurenin üzerini istediğiniz biçimde şekillendirerek süsleme yapabilirsiniz. Kısacası aşure her yıl yapılan gelenek olan bir tatlı olarak Türk toplumunda sofralara sunulur. Aşureyi herkes seve seve yer. İçinin malzemesinin bolluğu ve bereketi ile tadına doyulmaz.

İLGİLİ MAKALE  Zerdeçallı zerde tatlısı tarifi: Bir Osmanlı 'saray mutfağı' klasiği

İzleyin: İLK KEZ YAPACAKLAR İÇİN TAM ÖLÇÜLÜ TAM KIVAMINDA MÜKEMMEL BİR AŞURE TARİFİ

İlk kez yapacaklar buraya, sizin için TAM ölçülü TAM kıvamında tüm detayları ile dakika dakika mis gibi mükemmel bir aşure tarifi hazırladım.

Asure tarifi için tam ölçülü Malzemeler;
1 kg aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı kuru üzüm
1 çay bardağı kuş üzümü
1 su bardağı kuru kayısı
1 su bardağı incir
100 gr fındık
100 gr çiğ fıstık
6-7 su bardağı toz şeker
12 litre sıcak su

Aşure tarifimin detaylı olarak yapımı

1 kg aşurelik buğday (yarma) , 1su bardağı nohut ve 1 su bardağı kuru fasulye akşamdan ıslatılır.

Sabah suları süzülüp yıkanır.
Ayrı ayrı tencerelere alınır. Aşurelik buğdayın üstüne 5 litre sıcak su eklenir. Kuru fasulye ve nohut için de üzerini kapatacak kadar su eklenir. Ve haşlanmaya bırakılır.

Yaklaşık 1 saat piştikten sonra nohut ve kuru fasulye ocaktan alınır haşlama suyu süzülür, yıkanır ve aşuremizin içine birlikte katılır. Üzerine 2 litre kadar su eklenip asurelik buğday, nohut ve fasulye artik aynı tencerede pişirmeye devam edilir.

Bu şekilde yarım saat piştikten sonra suyu eksildigi için 2 litre daha su eklenir.

Ve yaklaşık yarım saat daha pişer. Ve 1 litre su eklenir.

Karanfil eklemek isteyenler acı olmaması karanfili elmaya batırıp eklenirse daha iyi olur. 15-20 dakika sonra içinden alınır ve aroması gereğinden fazla olmaz.

Bu sırada Kuru meyveler ayrı ayrı kaplara alınır ve üzerine sıcak su eklenir. 2-3 dakika sonra süzülür.

üzümler yani kuru üzüm ve kuş üzümü yıkanır ve suyu süzüldükten sonra aşureye eklenir.Yarım saat pişirilir.

Tekrar 1 litre su eklenir. Ve kuru kayısı küp küp dogranip yıkanır ve eklenir. Yaklaşık 10 dakika pişirilir. Bu sırada isterseniz portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Çok hoş bir aroma veriyor.

Son olarak incir eklenir ve 5 dk pişirilir.

Kapatmaya yakın kuru yemişler eklenir ve Tadına bakarak yaklaşık 1,5 kg şeker eklenir.

Ocağın altı kapatılır. Asuremiz servise hazırdır. Üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.