Yoğun şehir yaşamı ve sonu gelmez yapılacaklar listeleri ile başa çıkmak her zaman göründüğü kadar kolay olmuyor. Tüm çabalarınıza ve iyi bir gece uykusuna rağmen, masanızın altına girip kestirmek isteyeceğiniz bazı günler olabilir. Yorgun hissettiğinizde şekerli bir soda veya yiyecek tatlı bir şeyler aramak yerine, ruh halinizi ve enerji seviyenizi doğal olarak yükseltmeye yardımcı olacak olan enerji verici çözümlerden birini deneyebilirsiniz.

1- Okaliptüs

Okaliptüs, Avustralya kökenli bir ağaç türüdür. Okaliptüs yağı, ağacın kurutulmuş yapraklarının buharla damıtılmasından elde ediliyor. . Tatlı ve hafif odunsu bir kokusu olan okaliptüs yağı aynı zamanda, çeşitli durumları tedavi etmek için doğal ilaçlarda kullanılan popüler bir bileşen. Bununla birlikte, seyreltilmemişse asla ağızdan alınmamalı ve sadece seyreltildikten sonra çıplak cilde sürülmelidir. Okaliptüs zehirlenmenizden şüpheleniyorsanız, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Okaliptüs yağı, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel bileşenler içeriyor. Buna ek olarak, yağın buharı, tıkanıklık sorunlarını giderme özelliğine sahiptir. Bir miktar pamuk topunun üzerine birkaç damla damlatarak ve günde birkaç kez hafifçe koklayarak yapılabilir. Alternatif olarak banyo suyunuza damla damla yağ damlatabilir ve kokuyu içinize çekebilirsiniz.

2- Kahve

Kahve, insanların uykulu veya yorgunluk hissetmeye başladıklarında danıştıkları ilk seçeneklerden biri. Bazı insanların sabahları yataktan kalkmak için ihtiyaç duydukları motivasyonun sadece kahve kokusu olduğunu söylüyor. Diğerleri işe giderken yerel kahve evlerinde mola vermeyi ve sosyalleşmeyi tercih ediyor.

Kahve, kafein adı verilen bir uyarıcı içeriyor. Kafein bazı bünyelerde ve aşırı tüketimde bağımlılık yapabiliyor bu sebeple de kötü bir ün kazandı. Ancak her şeyde olduğu gibi kahveyi kararında içmek ruh halini, hafıza süresini ve genel zihinsel hızınızı arttırıyor. Bunu, Adenosin olarak bilinen bir nörotransmitteri bloke ederek yapıyor. Adenosin reseptörlerine bağlanmaya başladığında vücut yavaşlamaya başlıyor. Bu, uykuya dalmaya hazır olduğunuzda vücudun doğal bir tepkisidir. Kafein, Adenosinin yaptığı aynı reseptörlere bağlanıyor, ancak vücudun aktivitesi yavaşlatmıyor tam tersine genel bir enerji patlaması yaratıyor. Kafein, Adenosini bloke etmenin yanı sıra beyne dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin de salgılanmasına yardımcı oluyor. Bu nörotransmiterler ruh halini ve davranışı etkiliyor. Kahvenin pek bilinmeyen yanı ise, genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanıldığı.

İLGİLİ MAKALE  Gribe ne iyi gelir?

3- Zencefil ve nane

Nane ve zencefil, bahçenizde, evde kolaylıkla yetiştirebileceğiniz değerli baharatlardan ikisi.  Çay olarak tüketilen zencefilin de kanser hücrelerini önlediği ve küçülttüğü belirtiliyor. Zencefil nane çayı, şişmiş kasların neden olduğu krampları ve ağrıları azaltmak için de kullanılabilir. Demlenen çayın içine bir bez batırılıp ağrıyan bölgeye yerleştirebilirsiniz.

Zencefil nane çayı tüketildiğinde, kişinin metabolizma hızı yükseliyor ve enerjiniz yükselmeye başlıyor. Aynı zamanda, daha fazla terleyerek vücudunuzdaki toksinleri de atmaya yardımcı oluyor. Enerji veren bu etki ile işinize daha net bir şekilde odaklanmanıza yardımcı oluyor ve stres seviyenizi düşürüyor. Zencefil ve nane çayından net sonuçlar görmeyi istiyorsanız, çayı günlük olarak içmelisiniz.

4- Yasemin

Yasemin, genellikle çayda veya yemek için tatlandırmada kullanılan bir baharattır. İnsanlara sakin ve huzurlu bir his veren güçlü bir çiçek kokusu yayar. Yasemin çayı,  kalp krizi riskini azaltmaya, diyabetin düşürülmesine ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye de destek oluyor.

Yasemin çayı, vücudu sağlıklı ve mutlu etmek için çalışan çok sayıda antioksidan içeriyor. İnsanlar yasemin çayı kokusunu soluduklarında, stres seviyelerini düşürdüğü görülmüştür. Aynı zamanda, onları rahatlatan ve daha açık fikirli hale getiren bir kimyasal salgıladıkları gözlemlenmiştir. Yasemin çayının güçlü kokusu sebebiyle kokuyu solurken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelidir.