Yz aylarında normal zamlara göre daha fazla terleriz ve bu terler her ne kadar sonraki gün duş alsak da, yastık ve yorganlarımızın yapısında kalır. Zamanla yastık ve yorganlarımız ise bu terlerden dolayı sararmaya başlar. Bunaltıcı yaz sıcaklarında terlemekten kaçamadığımız gibi gece uyurken yaşadığımız terlemenin yastık ve yorganlarımızda yol açtığı sararmalar da bu şekilde kaçınılmaz gale gelebilir. Ancak artık yastıklarda sararmaların önüne geçmek çok kolay.

Yastıklardaki sarı lekeler neden olur?

Yastık ve yorganlarda sıkça karşılaştığımız bir sorun olan sarı lekeler yalnızca terleme nedeni ile de meydana gelmiyor. Geceleri uyurken terlemenin yanı sıra ağız suyunun akması, verilen nefesler ve odanın kirlilik seviyesi gibi birçok etken yastıklarımızın sararmasına yol açabiliyor. Bu sararmalar genel olarak değiştirdiğimiz ve yıkadığımız kılıflarda değil de, daha az yıkadığımız ve nasıl yıkanacağı konusunda pek çok farklı fikir ortaya atılan yastıkların yüzeylerinde meydana geliyor. Kılıflar sürekli olarak değiştirildiğinden kılıf yüzeylerinde kirlenmeler kendini belli etmese de, yastık yüzeyinde kalıcı gibi görünen sararma lekeleri meydana geliyor. Bu lekeleri çıkarmak ise normal bir kılıf temizliğinden ya da yastık temizliğinden çık daha zor gibi görünüyor.

Yastıklardaki sarı lekeleri çıkaran formül

Yaz aylarında sıkça karşılaştığımız ve çoğu zaman terlemenin verdiği etki ile karşımıza çıkan yastıklarda yaşanan sararmalara karşı kullanabileceğimiz ve her evde kolaylıkla hazırlanabilen bir formül var. Pratik bir şekilde hazırlanan ve ekonomik bir karışım olan temizlik karışımını hazırlayarak yastıklarınızı eskisinden bile beyaz yapabilirsiniz. Normal bir deterjan ile kolayca çıkmayan yastık ve yorganlardaki sarı lekeleri çıkarmak için evde hazırlayabileceğiniz karışım ve uygulanışı ise şu şekilde:

Sararan yastık lekesi için karışım malzemeleri

  • Yarım su bardağı sirke
  • 1 su bardağı oksijenli su
  • Yarım su bardağı boraks
  • Yarım su bardağı çamaşır deterjanı

Yukarıda belirtilen malzemeleri temin etmek için oksijenli suyu eczanelerden ve boraksı temizlik malzemesi sata herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. Doğal bir antiseptik olan ve mantar, bakteri gibi oluşumlara karşı oldukça etkili olan boraks ile temizliği daha güçlü hale getiriş olursunuz Bu nedenle karışımın olmazsa olmazı olarak karşımıza çıkar. Bunun dışında, çamaşır deterjanını evinizde bulunan herhangi bir deterjandan kullanabilirsiniz. Malzemelerin tamamını tek seferde kullanmayacağınız bu yöntem iki aşamadan oluşuyor ve uygulanışı şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Yastıklardaki sarı lekeyi çıkaran karışım uygulama

Yastıklarda oluşan sarı lekeleri çıkarmak için öncelikle yastığınızın içine sığacağı büyüklükte bir leğen temin edin. Daha sonra leğene sirke ve oksijenli suyu aktarın. Üzerine yastığı koyduğunuzda taşmayacak şekilde su ilave edin ve karıştırın. Daha sonra yastığı leğene bırakarak bastırın. Yastığın tüm lekeli kısımlarını suya değdiğinden emin olduğunuzda yastığı karışımın içerisinde 2-3 saat kadar bekletin. Bu süre içerisinde beyazlatıcı etkisi ile oksijenli su yastığa iyice nüfus edecek ve sirke de doğal temizlik malzemesi olarak lekeleri yumuşatacak. Sonrasında ise yastığı karışımın içerisinden çıkarıp iyice suyunu süzdükten sonra çamaşır makinesine yerleştirin. Çamaşır makinesini çalıştırmadan önce makinenin deterjan gözlerinden birine çamaşır deterjanını, diğer gözüne ise boraksı dökün. Makineyi ön yıkamalı uzun programda çalıştırın ve süresi bittiğinde lekelerden arınmış yastığınızı kurumaya bırakın.

VİDEO: Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır? Yastık Temizliği! | Çamaşır Makinesinde Bu Şekilde Yıkayın!

Yastıklardaki sarı lekeleri çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler

Yastıklarınızı bu yöntemle yıkamayı tercih edecek iseniz, öncelikle yastığınızın türüne göre seçim yapmalısınız. Bu yöntem elyaf yastıklar için ideal olsa da, kuş tüyü ya da pamuk içerikli ise yastıklarınızı bu şekilde yıkamanız tavsiye edilmez. Aynı zamanda yastıkları yıkarken tek seferde yalnızca bir yastığı yıkamaya özen gösterin. Makine içerisine sığabilecek olsa da, tek seferde birden fazla yastığı birlikte yıkamayın. Kalan sarı lekeler yastıktan yastığa sıçrayabilir ve bu durum tüm temizliğe engel olabilir. Aynı zamanda yastıkları temizlerken yastık ile birlikte makineye farklı bir kıyafet de yerleştirmemelisiniz.

Kuruturken de dikkat edin

Temizlenen yastıkları kuruturken de dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Temizlenen yastıkların kuruması kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiyor. Birkaç gün sürecek olan kurutma işlemi esnasında yastıklarınızı nemli ve rutubetli ortamlardan oldukça uzak tutmaya çalışmalısınız. Mümkünse kalorifer üzerinde yüzlerini çevirerek daha hızlı ve rutubetsiz şekilde kurutmaya çalışın. Diğer şekilde yastığınızı temizlemek isterken kalıcı bir rutubet kokusu le karşı karşıya kalabilirsiniz.