Kuşa benzeyen ama aslından kuş olmayan yarasalar, uçabilen ve aynı zamanda memeli olan tek canlıdır. Bu nedenle hayvanlar aleminde farklı bir yere sahiptirler. Yarasaların birbirinden ilginç özellikleri bulunmaktadır. Yarasaların türler, 1200’den fazladır. Bu nedenle oldukça geniş bir tür çeşidine sahiptirler. Gözleri kapalı olduğu halde uçabilme yetenekleri vardır. Bu yeteneklerini ses titreşimlerini hissedebilmeleri ile kullanmaktadırlar.

Fiziksel açıdan da çok ilginç bir yapıları vardır. Hemen hemen dünyanın birçok yerinde yaşamaktadırlar. Gece avlanan bu canlılar, müthiş bir avlanma yeteneğine de sahiptirler. Genellikle mağaralarda yaşamlarını sürdürürler. Sakin ve insanlardan uzak olmayı severler. Yarasaların bu yaşamları, bilim adamlarının oldukça fazla ilgilerini çekmektedir.

20 Yıl Ömürleri Vardır

Yarasaların genel olarak 20 yıl kadar ömürleri vardır. Oldukça uzun süre yaşayan bu canlılar, çiftleşme yöntemi ile çoğalmaktadırlar. Ancak yarasalar, yılda 1 defa olmak üzere yavru dünyaya getirirler. Bir yarasanın 1’den fazla yavru dünyaya getirdiği henüz gözlemlenmemiştir. Erkek yarasa ve dişi yarasanın çiftleşmesi sonucunda dünyaya gelen yavru, annenin yardımı ile büyür. Memeli olmalarından dolayı, yavrularını belli bir zaman boyunca süt ile beslerler. Farklı bir kanat yapıları bulunmaktadır. Normal kuş kanatlarına benzemeyen bu kanatlar sayesinde oldukça hızlı uçabilirler. Ancak her tür yarasa aynı görüntüde olmayabilir. Bazı yarasa türlerinde görüntü farklılıkları olsa da kulak yapıları her zaman aynıdır. Çünkü bu canlıların kulak yapıları, kafa yapılarından daha büyüktür.

Karanlığı Severler

Yarasaların en önemli özelliklerinden biri karanlığı sevmeleridir. Çünkü karanlığı seven canlıların sayısı çok nadirdir. Yarasa da bu nadir canlılar arasında yer almaktadır. Karanlığı sevmeleri, onları mağara gibi sakin ve karanlık mekanlara itmiştir. Mağara dışında ormanlarda, çatının aralarında ve ağacın kovuklarında yaşamayı severler. Bu yerlerde gündüz vakitlerinde zaman geçirirler. Hatta gündüzleri bol bol uyurlar. Gece olduğunda ise ava çıkarlar. Avlarını ararlarken sesleri kullanırlar. Yarasaların kulakları oldukça hassas yaratılmıştır. Çünkü kulakları, onlara yol gösteren bir araçtır. Böcek, yemiş ve bitki yiyerek beslenirler. Bunun yanı sıra sadece kan emen yarasalar da bulunmaktadır.

Koloni Halinde Yaşarlar

Yarasalar, aile şeklinde ya da tekli olarak yaşamazlar. Sürekli koloni halindedirler. Bu nedenle uçmaya kalktıkları zaman yoğun bir yarasa istilası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Gündüzleri dışarı çıkmayı pek fazla sevmediklerinden dolayı gözleri ışığa pek alışkın değildir. Bu nedenle gündüz görüşleri oldukça zayıftır. Yarasaların kör oldukları düşünülmektedir. Ancak herhangi bir körlükleri yoktur. Sadece görüşleri çok zayıftır. Yarasalar, görerek değil duyarak hareket ederler. Muhteşem bir duyma potansiyelleri vardır. İnsanın bile duyamayacağı kadar ince sesleri duyabilirler. Zaten onları özel yapan özellik de budur. Anne olan yarasalar ava çıktıklarında bile yanlarında yavrularını götürebilirler. Çünkü bu esnada onların emmelerini sağlarlar. İlginç olan durum ise uçarken emzirme kabiliyetlerinin olmasıdır.

İLGİLİ MAKALE  Dünyanın en zeki köpekleri

Zararsız Canlıdırlar

Yarasalar vahşi hayvanlar arasında değillerdir. Bazı filmlerde saldırgan olarak gösterilen yarasalar, aslında korkak bir yapıya sahiptirler. Işığı hiç sevmezler. Bu nedenle yuvalarına ışık düşmesi halinde oldukça fazla paniğe kapılırlar. Bu panik esnasında ise birden uçuşmaya başlarlar. Nereye gideceklerini bilemezler. Ancak buna rağmen bile insanlara saldırmazlar. Hatta insan gördükleri zaman uzaklaşmak isterler.

Yarasalar tehlike anında buldukları en karanlık yere gizlenmeye kalkarlar. Çünkü karanlık, onlar için güvenli alan demektir. Işık olan hiçbir yerde durmazlar. Bundan dolayı yarasa görmek istiyorsanız, karanlık yerlere bakmalısınız. Böylece dilediğiniz kadar çok yarasayı bir arada bulabilirsiniz. Ancak yarasalara bakarken kesinlikle ışık kullanmayın.

Tavanda Asılı Dururlar

Yarasaların bir diğer özelliği ise tavan bölgelerinde asılı şekilde durmaktır. Bu, yarasaların en temel özelliklerindendir. Asılı şekilde saatlerce durabilirler. Bunu ise ayakları aracılığı ile yaparlar. Asılı kalmalarını sağlayan ayakları, oldukça güçlü bir kas yapısındadır. Bu nedenle saatlerce böyle kalmalarına rağmen kolay kolay yorulmazlar. Asılı kaldıkları sürece uyurlar. Sırf bu şekilde kalabilmeleri için özel bir kasa sahiptirler. Bu kaslar, onlar için her şeydir.

İzleyin: Kan Emici yarasalar Belgesel Türkçe dublaj

Yarasaların Diğer Özellikleri Nelerdir?

Yarasaların en belirgin özellikleri yukarıda verilmiştir. Bu özellikler dışında yarasaların diğer özellikleri ise şunlardır:

  • Ses yankılarını çok iyi dinlerler ve buna göre yönlerini bulurlar.
  • Uçabilme özelliklerinin yanı sıra tırmana da bilirler.
  • Uçma esnasında yön değiştirebilmek için kuyruklarını kullanırlar.
  • Büyük kahverengi yarasa türü ikiz doğurur.
  • Yarasalardan elde edilen gübreler, tarımda kullanılmaktadır.

Bu gibi özelliklere sahip olan yarasalar, ilginçliklerini tüm dünyaya kanıtlamışlardır. Normal hayvanlardan farklı olarak yaşam süren yarasalar, hala araştırılmaya devam edilmektedir. Farklı fiziksel özellikleri ise yarasaların daha fazla araştırılmasına neden olmaktadır.