Son dönemlerde fazlasıyla kullanılan yapay tatlandırıcıların kişinin hayatına büyük ölçüde zarar verdiği ve kişinin hayat kalitesini fazlasıyla düşürdüğü belirlenirken, araştırmalar sonucunda kişilerin yapay tatlandırıcıları hayatından tamamıyla çıkartması gerektiğini söyledi. Bilhassa yapay tatlandırıcı kullananların kanser hastalığına yakalanma riskinin çok daha fazla olduğu düşünülürken, yapay tatlandırıcıların zararlarını haberin detayından inceleyebilirsiniz…

Yapay tatlandırıcılar zehir saçıyor!

Yapılan araştırmalar sonucunda yapay tatlandırıcıların insan üzerinde çeşitli sağlık problemlerinin oluşturduğu belli olurken, yapay tatlandırıcılar kişinin çeşitli kanser hastalığına davetiye çıkardığı belli oldu. Bu tatlandırıcıların kullanılması kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren durumlar arasında yerini alırken, yapılan araştırma sonucunda tatlandırıcı kullanımın kanser hastalığının nüks etmesini ve kanser riskinin kişilerde çok daha fazla olmasına yardımcı olmaktadır. Şekerin insan sağlığına oluşturduğu sağlıksız sonuçlar dolayısıyla farklı bir varyasyonu olan tatlandırıcılara yönelen insanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yapay tatlandırıcıların çok daha sağlıksız olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlendi. Şeker hastası, kalp hastası, sigara, kötü beslenme, yaş gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak yapılan araştırma sonucunda yapay tatlandırıcı kullanan kişilerin kansere yakalanma riskinin % 13 kat daha fazla olduğu belirlenirken, bu kişilerin direkt olarak yapay tatlandırıcılar bağlantısı kesmesi gerektiğine dair uyarılarda bulundu. Yapay tatlandırıcıların insan üzerinde çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olduğu belirlenirken, yapay tatlandırıcıların meme kanseri ve obezite gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Yapay tatlandırıcıların vücutta oluşturduğu zararları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İçeriğinde Sukroz, Glikoz, Fruktoz, Fruktoz Şurubu, Mısır Şurubu, Maltoz,Şeker Alkolleri (Sorbitol, Mannitol, Maltitol, Ksilitol, İsomalt), Nişasta Hidrolizatı Maltodekstrin, Dekstroz, Bal bileşenlerini barındıran yapay tatlandırıcıların tüketilmesi kişide büyük ölçüde zararlı durumların oluşmasına neden olmaktadır.
  • Tatlandırıcıların herhangi bir kalori bulundurmaması kişinin sınırsız kullanması gerektiği anlamına gelmezken, ölçülü bir şekilde kullanılması dahi kişide çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Yapay tatlandırıcıları tüketmek yerine, doğal gıdaları tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Tatlandırıcıların içerisinde bulunan yapay bileşenler kişinin bağırsak mekanizmasının bozulmasına ve vücut içerisinde çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Yapay tatlandırıcılar yerine doğal ürünler

Şeker tüketimini azaltmak ve obezite problemini çözümlemek amacıyla başvurulan yöntemlerden bir tanesi olan yapay tatlandırıcılar kişinin sağlığını çok daha fazla tehlike altına atan durumların başında gelmektedir. Yapay tatlandırıcılar başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olurken bu kimyasal bileşenleri kullanmak yerine doğal gıdaları kullanmak çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. İçeriğinde herhangi bir şekilde şeker unsuru bulunmayan pekmezler, ya da bal gibi antioksidan kaynağı sağlıklı gıdaların kontrollü bir şekilde tüketilmesi kişinin hayatta çok daha sağlıklı bir durum içerisinde olmasına yardımcı olan durumların başında gelmektedir. Sağlıklı ve şeker kullanmadan tatlı yapmak isteyenler içerisine keçi boynuzu özü ya da keçi boynuzu unu gibi tatlılık verici unsurları koyarak çok daha lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar, tatlılar hazırlayabilir. Bu gıdaları kullanmanız ve hayatınızdan şeker unsurunu çıkarmanız, uzun yıllar sağlıklı bir yaşam sürmenize katkı sağlayacak oldukça önemli unsurların başında gelmektedir. Kişi sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için, vücuduna aldığı gıdaları bilinçli tüketmesi son derece önemlidir. Bilinçli tüketim sonucunda ve sağlıklı gıdaların seçilmesi durumunda insan vücudu çok daha sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmektedir.