Kadın erkek fark etmeksizin yağlı saç tipine sahip olan pek çok insan bu durumdan oldukça muzdariptir. Saçların kısa süre içerisinde yağlanması gün içerisinde özgüven probleminin yaşanmasına neden olurken kişinin bir yerlere hazırlık yapması için çok daha fazla bakım mesaisi harcamasına neden olmaktadır. Ansızın gidilen planlardan keyif alamama ya da bir gece evden uzakta kalmak ertesi günün de kötü geçeceği anlamına gelmektedir. Bu durum itibarıyla yağlı saç problemi yaşayan kişilerin, hayatlarını çok daha konforlu yaşayabilmeleri için bu saç bakım ritüellerini her daim uygulamaları gerekmektedir. İşte o bakım hileleri…

Yağlı saçlar nasıl bakım yapmalıdır?

Yağlı saç problemi kişinin hayatını büyük ölçüde kısıtlanmasına neden olan durumların başında gelmektedir. Saçların yağlanması dolayısıyla pek çok kişi bu durumun etkisiyle özgüveninde bir takım problemler yaşarken, her gün saçını yıkamayla geçirmektedir. Yağlı saçlar kişinin her güne çok daha erken saatte başlamasına neden olurken, her günün akşamında tekrar duşa girme ihtiyacının kişide hissedilmesine neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla yağlı saç problemini tedavi etmek ve yağlı saça bir dur demek için mutlaka bu bakımları denemelisiniz;

  • Saçlarınızın yağlı olma problemiyle karşı karşıyaysanız o noktada saçlarınızı sıcak su yerine mutlaka ılık suyla yıkamanız gerekmektedir. Ilık su saç köklerinin PH düzeyinin dengelenmesine yardımcı olacağı için saçların çok daha ferah bir görünümde olmasına katkı sağlayacaktır. Yağlı saç problemi yaşayan kişilerin saçlarını sıcak su ile yıkaması da çok daha büyük bir yağlanma probleminin açığa çıkmasına neden olacaktır. Saçlarınızı sıcak su ile yıkamanız saçların çok daha kısa bir süre içerisinde yağlanmasını tetikleyen etmenler arasında yer almaktadır.
  • Yağlı saç tipine sahip kişilerin her zaman yapmış olduğu hatalardan bir tanesi olan saçları her gün yıkamak, saçların ve saç köklerinin PH dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Saçlarınızı her gün yıkamanız, saç köklerinize her gün kimyasal bileşenler ile buluşturmanız saç köklerinizin çok daha kısa süre içerisinde yağlanmasına neden olacaktır. Bu durum itibarıyla saçlarınızı her gün yıkamak yerine saçlarınızı iki günde bir yıkamaya özen göstermelisiniz.
  • Yağlı saç tipine sahip olan kişilerin yapmaları gereken en büyük durumların başında saçlarını kremsi formülü bulunmayan doğal içerikli şampuanlarla yıkamalardır. Kremsi formülde olan şampuanlar, yağlı saç tipine sahip kişilerin saç köklerinin Ph dengesinde şaşmaya neden olurken aynı zamanda saçların hacimsiz bir görünümde olmasına da sebep olmaktadır. Bu durum itibarıyla şampuanınızı doğal içerikli kullanmanız saçlarınızın uzun süre yağlanmaya karşı koruyacaktır. Aynı zamanda yağlı saç problemi yaşayan kişilerde saç kreminin kullanılması da büyük bir problemdir. Saç kremi kullanmak saçların çok daha yumuşamasına ve yağlanmasına neden olacaktır.
İLGİLİ MAKALE  İnce saç teli olanlara müjde! Saç tellerini kalınlaştıran yöntemler (Kaynak: soru.com.tr)

  • Yağlı saç problemi yaşayan kişiler saçlarını saç kurutma makinesi ile kurutmak yerine, saçlarını doğal haliyle kurumaya bırakmalıdır. Saçları saç kurutma makinesiyle kurutmak, saç köklerine fazlaca ısı verileceği için saçların çok daha kısa süre içerisinde yağlanmasına neden olacaktır.
  • Yağlı saçları düzene sokmaya yardımcı olan en büyük buluşlardan bir tanesi de saçlarınızın son durulama suyunu elma sirkesiyle yapmanızdır. Saç köklerinde bulunan ph seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olacak bu durum saçlarınızın kökten uca bakımlı olmasına katkı sağlamaktadır.

  • Yağlı saç tipine sahip olan kişilerin saçlarını gün içerisinde sık sık taramaması gerekir. Yağlı olan saçın tüm saç derisine yayılmasına neden olan gün içerisindeki tarama, saçın çok daha hızlı bir şekilde yağlanmasına neden olacaktır. Bu durum itibarıyla saçınızı sık sık taramak mutlaka kaçının.