Limonun insan sağlığı için faydaları saymakla bitmiyor. Kabuğuyla, suyuyla, çekirdeğiyle ve hatta yaprakları ile insan sağlığı için tam bir sağlık deposu olan limonun bu kez de farklı bir yönü ortaya çıktı. Limonun bilinmeyen faydaları arasında yer alan gece uyumadan önce topuklara limon sürme yöntemini denediğinizde etkileri sizi şaşırtacak. Gece uyumadan önce topuklara limon sürmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde ise hayatınız değişiyor.

Uyumadan hemen önce ayak topuklarına limon sürmek

Limonun özellikle ayak topuklarına sürülmesinin sebebi, ayak topuklarında yer alan derimizin emilim sağlama hızının çok fazla olması. Bu nedenle ayak topuğunuza sürdüğünüz krem ve bu gibi maddelerin emilimi çok daha hızlı gerçekleşiyor. Ayak topuklarına limon sürülmesinin sebebi de içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunduran limonun aynı zamanda doğal bir antioksidan olması. Limonu sürekli olarak tüketerek kullanırız ve bu şekilde faydalarından yararlanırız. Limonun suyunu ayak topuklarımıza sürdüğümüz zaman ise, normal bir limon tüketiminden çok daha hızlı bir şekilde limonun faydalarından yararlanabiliyoruz. Aynı zamanda limonu ayak topuklarınıza sürerek kullandığınız zaman bağışıklık sistemini hızlı bir şekilde güçlendiriyor. C vitamini içeriği sayesinde kış aylarında hastalıklar ile karşılaşmaktan korunmak da bu şekilde mümkün.

Limonu topuklara sürmek cildi yeniliyor

Limonu ayak topuklarınıza sürüp bu şekilde uyuduğunuz zaman tek faydası bağışıklık sistemini güçlendirmek olmuyor. Aynı zamanda gece uyumadan önce ayak topuklarına sürülen limon sayesinde daha genç bir görünüm ve daha pürüzsüz bir cilde kavuşmak mümkün. Limonun içerdiği C vitamini, cildi toksinlerden arındırıyor ve bu şekilde pürüzsüz bir cilde kavuşuyorsunuz. Bunun yanı sıra, aynı zamanda C vitamini içeriği ile limon cildimize elastik yapısını veren kolajenlerin artmasını sağlayarak kırışıklık sorunlarının da daha geç bir sürece itilmesini ve uzun yıllar genç görünümü korumayı sağlıyor. Ciltteki sebum seviyesini dengeleyerek de sivilce ve akne gibi sağlık sorunlarından kurtulmanızı sağlıyor.

Sabah dinç uyanmayı sağlıyor

Sabahları uyandığınızda anlam veremediğiniz bir yorgunluk ve yataktan kalkmama isteği ile uyanıyorsanız, bu duruma karşı da gece uyumadan önce ayak topuklarınıza limon sürebilirsiniz. Limonun sağlıklı içeriği enerjik kalmanıza yardımcı oluyor. Bu sayede de sabahları daha dinç ve güne hazır şekilde uyanabiliyorsunuz. Aynı zamanda uyarılma hissi sağlayan limonu gece uyumadan ayak topuklarınıza sürdüğünüz zaman, sabahları uyanamama sorunundan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Vücudu enfeksiyonlardan arındırıyor

Limonu gece uyumadan önce ayak topuklarınıza sürdüğünüz takdirde, limonun içeriğindeki doğal antioksidan sayesinde vücut zararlı serbest radikallerden arındırılıyor ve bu şekilde hem bağışıklığınız artıyor hem e vücudunuz temizleniyor. Doğal bir antibiyotik görevi gören limonu düzenli olarak topuklarınıza sürdüğünüz ve bu şekilde uyuduğunuz zaman, vücut bir yandan dinlenirken bir yandan da enfeksiyonlar ve iltihaplardan temizlenmiş olacak. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı gece uyumadan önce topuklara limon sürmek tavsiye ediliyor.

VİDEO: Topuk Çatlaklarını 3 Günde Yok Edin | Mantarları Temizler ve Yumuşatır

Sindirim sistemini düzenliyor

Sindirim sistemi sorunları yaşayan bireyler gece uyumadan önce topuklarına limon sürmeleri halinde bu sorunlardan kolaylıkla kurtulabiliyorlar. Bağırsakların çalışma hızını arttıran limon aynı zamanda hazımsızlık ve mide sorunlarının da tedavi edilmesini sağlıyor. Bunları yanı sıra sindirim sistemini düzenleyen limon depresyonun da geçmesine katkı sağlıyor. Bağırsakların aktif çalışma hızını düzenleyerek bağırsakta yararlı bakteri sayısını arttıran limon, daha mutlu hissetmenize de yardımcı oluyor. Bazal metabolizmayı da hızlandırması ile gün içerisinde sürekli olarak yağ yakımı sağlıyor.

Topuklara limon nasıl sürülmeli?

Gece uyumadan önce topuklarına limon sürecek olan bireylerin yapması gereken ise oldukça basit. Bir adet limonu ortadan ikiye kesin ve üzerine deniz tuzu ya da kaya tuzu dökün. Ardından limonu bu şekilde 5 dakika kadar bekletin ki tuzu tamamen emebilsin. Daha sonra limonu topuklarınızdan başlayarak dairesel hareketler ile ayak tabanınızın tamamına sürün. Kullandığınız limonu sonraki 2 gün de kullanabilirsiniz ancak bunun için steril şekilde saklamanız önemli. Bu yöntemi yatmadan hemen önce uygulayabilir ve her gün tekrarlayabilirsiniz.

Ayak topuklarına limon sürmenin yan etkisi var mı?

Limona alerjisi olan bireyler dışında herkes için kullanımı uygundur. Ancak cildi çok hassas kişilerin kullanırken aralıklı bir kullanım süreci tercih etmesi daha sağlıklı. Bu şekilde cildin tahriş olma riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Herhangi bir bilinen yan etkisi yoktur.