Bir gelenek haline gelen Türk kahvesi, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan Türk Kahvesinin yapılışı, çekim teknikleri ve sunumu birçok yönden farklılıklar göstermektedir. Düzenli tüketildiği zaman vücuda inanılmaz faydalar sağlayan Türk kahvesinin yararları nelerdir? İşte Türk kahvesi hakkında detaylar ve Türk kahvesinin faydaları:

Türk Kahvesinin Tarihi

Türk kahvesinin keşfi konusunda birçok farklı rivayet yer almaktadır. Bu rivayetlerden en yaygın olanı Türk kahvesinin hayvan yetiştiren rahipler tarafından keşif edilmesidir. Rivayete göre bir gece rahipler hayvanların uyumadığını, enerjilerinin bitmek bilmediklerini ve hoplayıp zıpladıklarını fark etmiştir. Hayvanların bu tuhaf halleri günler boyunca sürünce bir rahip hayvanları takip etmiş ve yabani ot yediklerini görmüştür.

Kendisi de yabani ottan yemiş ve daha zinde, daha canlı ve kendini daha enerjik hissetmiştir. Böylece kahvenin keşfi ortaya çıkmıştır. Türk kahvesinin tarihi ise Osmanlıya geliş ile birlikte başlamış ve günümüze kadar bu gelenek sürmüştür.

Kahvenin Osmanlı’ ya Gelişi

Kahve’nin Osmanlı’ ya gelişi anlatılanlara göre Kanuni Sultan Süleyman zamanında olmuştur. Bizde yeri ve önemi ayrı olan kahve, gelişi ile Osmanlı’da büyük yankı uyandırmıştır. Gemilerle İstanbul’a getirilen kahve, ilk önce dervişler tarafından tanıtılmıştır. Dinsel törenlerde içilmeye başlanan kahve, artık Osmanlı mutfağının vazgeçilmezi olmuştur. Kahvehane kültürünün de gelişmesi ile birlikte bağımlılık derecesine gelen Kahve’nin içilmesinin yasaklanması gündeme gelmiştir.

Sonrasında 1554 yıllarında Hekim adlı birisi Halep’ten, Şemsi adlı birisi de Şam’dan İstanbul’ a kahve getirmiştir. Tahtakale’ de bir dükkan açılmış ve kahveler burada pişirilip satılmaya başlanmıştır.

Zaman zaman yasaklanmaya çalışılsa da özellikle misafir ağırlama ve kız isteme gibi özel günlerde kahve baş köşede yerini almıştır. Bugün hemen hemen herkes sade ya da süt ile yapılan kahveleri tüketmekte ve bir kahve kültürü oluşmaktadır. Onlarca çeşidi bulunan kahve, yapılış ve lezzet bakımından çok güzel bir içecektir. Osmanlı’ ya geldikten sonra farklı şekilleri sunulmuş ve kahve severler tarafından farklı lezzetler ortaya konmuştur.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesinin faydaları ancak düzenli tüketildiğinde ortaya çıkar. Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez. İşte o faydalar:

 1. Düzenli Türk kahvesi tüketmek kalın bağırsak ve kolon kanserini %25, bağırsak kanseri riskini ise %45 oranında azaltır.
 2. Daha dinç ve uyanık kalmanızı sağlar.
 3. Şekersiz tüketildiği zaman başta bağırsak problemlerine ve mide problemlerine iyi gelir.
 4. Kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığını korur.
 5. Kolay nefes almanızı sağlar.
 6. Stresi gidererek depresyon riskini azaltır.
 7. Hafızayı güçlendirir.
 8. Metabolizmayı hızlandırır ve böylece yağ yakımının daha hızlı olmasını sağlar.
 9. Düşünme gücünü etkileyerek kişinin olumlu düşünceler içine girmesini sağlar.
 10. Meme kanser riskini azaltır.
 11. Kanser türlerine karşı vücudun direncini arttırır.

Türk kahvesinin bu tür faydaları vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde bu yararlar insan vücudunda ki etkilerini açığa çıkarır.

İLGİLİ MAKALE  Suyun yerini başka içecek tutar mı? (Kaynak: izlehaber.com)

Enerji Veriyor, Hafızayı Güçlendiriyor

Türk kahvesinin bilinen en önemli faydalarından biri olan enerji verme özelliği, kişilerin bir gün boyunca daha enerjik, zinde ve dinç hissetmelerini sağlıyor. Günde düzenli miktarlarda tüketilen Türk kahvesi, güne daha enerjik ve zinde başlamanıza yardımcı oluyor. Hafızayı da önemli ölçüde güçlendiren Türk kahvesi, Alzheimer riskini azaltıyor. Enerji veren ve hafızayı güçlendiren Türk kahvesini sade veya süt ile tüketebilir, sağlıklı bir zihne ve vücuda sahip olabilirsiniz.

Tokluk Hissi Veriyor

Günde bir fincan Türk kahvesi tüketen kişilerin daha tok oldukları kanıtlanmıştır. Tokluk hissini gün boyunca hissettiren Türk kahvesi, özellikle diyet yapan kişiler için çok önemli bir içecektir. Diyet yapan kişiler günde bir fincan Türk kahvesi ile daha tok hissedebilir ve daha kolay şekilde kilo verebilirler. Bunun yanı sıra ölçüyü aşmamak ve tüketim miktarını ölçülü şekilde yapmak çok önemlidir.

Fiziksel Performansı Arttırıyor

Türk kahvesinin içinde bulunan kafein, adrenalin hormonunun artışında önemli bir role sahiptir. Adrenalin hormonu korku veya heyecan durumlarında artan bir tür hormondur. Kafein bu hormonu tetikler ve vücudu yoğun fiziksel efora hazırlar. Böylece günlük düzenli miktarda kahve tüketen kişiler de fiziksel performansta bir artış söz konusu olur. Fiziksel Performansı arttırıcı özelliğinin yanı sıra yağ yakımını da hızlandırır. Kilo vermek isteyen kişiler için önerilen Türk kahvesi ayrıca sporla ilgilenen kişiler için de önerilir.

Kansere Karşı Koruma Sağlıyor

Türk kahvesi, antioksidan içeriği oldukça fazla olan bir besindir. Yüksek ve fazla olan antioksidan içeriği sayesinde düzenli olarak tüketimlerde vücudu kansere karşı korur ve birçok kanser türüne karşı yakalanma riskini azaltıyor. Hücre yapısını koruyan Türk kahvesi, yaşam süresini artırarak vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Belirli zaman dilimlerinde her gün bir kahve fincan tüketmek sizi birçok hastalığa karşı korur ve zinde olmanızı sağlar.

Türk Kahvesi Neye İyi Geliyor?

Türk kahvesi hemen hemen her gün popülerliğini artıran ve her geçen gün farklı sunumları, farklı çeşitleri ile dikkat çeken bir kültürdür. Türk kahvesi lezzeti ve birçok hastalığa şifa olması ile bilinmektedir. Düzenli tüketimde kolestrol başta olmak üzere Alzheimer ve Parkinson hastalığına iyi gelmektedir. Depresyonu azaltarak kişi üzerinde olumlu etki yapar ve ağrı kesici etkisi bulunur. Faydalarını görmek için düzenli tüketmek ve tüketimde aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü aşırı tüketim fayda değil zarar verir.

Günde Kaç Fincan Türk Kahvesi Tüketilmelidir?

Türk kahvesini günlük olarak dozunda tüketmek önemlidir. Her besin gibi Türk kahvesi de fazla tüketildiği zaman bazı sorunlara yol açabilir. Türk kahvesinin faydalarını görebilmek için günlük tüketim miktarına dikkat etmeli, ölçü aşılmamalıdır. Günlük Türk kahvesi tüketim ölçüsü 2 fincandır. 2 fincandan fazla tüketmek bazı sorunlara yol açabilir.

İLGİLİ MAKALE  Türk kahvesinin şaşırtan faydaları (Kaynak: izlehaber.com)

Türk Kahvesi Günün Hangi Saatinde İçilmelidir?

Türk kahvesinin yararlarından en iyi şekilde faydalanmak için ideal zaman dilimleri vardır. En ideal zaman dilimi gün içinde yemeklerden önce veya sonradır. Yemeklerden 1 saat önce veya sonra Türk kahvesi tüketmek sağlığa çok yararlıdır. En iyi saatler ise 08:00- 09:00, 12:00- 13:00, 17:30- 18:30 dışında kalan saatlerdir. Bu saatler dışında ki zaman dilimlerinde yemekten önce veya sonra kahve tüketmek kahve’nin faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için çok önemlidir.

Türk Kahvesinin Cilde Olan Faydaları

Türk kahvesi’ nin içerisinde barındırdığı telve cilt bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Ciltte oluşan kızarıklıklar başta olmak üzere cildin temizlenmesi ve nemlenmesi için Türk kahvesi telvesi kullanılmalıdır. Türk kahvesi telvesini maske şeklinde yüze sürerek siz de kızarıklıklardan kurtulabilir, cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz. Türk kahvesi telvesini belirli zamanlarda yüze uygulamak daha ferah, tazelenmiş bir cilde sahip olmanızı kolaylaştıracaktır.

​​​​​​Türk Kahvesinin Zararı Var Mıdır?

Her ne kadar yararları ve lezzetli olması ile tanınsa da bazı durumlarda Türk kahvesinin zararlı olduğunu söylemek mümkündür. Türk kahvesi, bazı hastalıklara sahip kişiler veya ilaç kullanan kişiler tarafından tüketildiği zaman yan etkilere sebep olabilir. Sağlıklı bireyler için de yine kahvenin yan etkilerinden ve zararından bahsetmek mümkündür. Kahveyi çok tüketmek sağlıklı bireylerde bir takım sorunlara yol açabilir. Özellikle kalp, tansiyon ve kalp hastalıklarının türevleri olan kişilerde kahve tüketimi çarpıntıya yol açabilir. Bu problem sağlıklı bireylerin çok kahve tüketmesinden sonra da ortaya çıkabilir. Araştırmalara göre günde 3 fincan kahve tüketiminden fazla olanı doğurganlığı, 5 fincandan fazlası ise kemik erimesine yol açabilir. Aşırı kahve tüketimi:

 1. Yorgunluk, uykusuzluk
 2. Aşırı stres
 3. Gerginlik, sinirlilik hali ve hassasiyet

Gibi durumlara neden olabilir. Kansızlık hastalığı olanlar için de kahvenin aşırı tüketimi önerilmez. Çünkü aşırı kahve tüketimi ya da 2 fincandan fazlası kansızlık şiddetini arttırabilir. Bunların haricinde kahvenin sade ya da sütle yapılmış olanı hekimler tarafından önerilir. Şekerli, şurup içeren ya da krema içeren kahveler önerilmez.

Türk kahvesi su veya süt ile sade şekilde tüketilmelidir. Sağlığına önem veren kişiler günde 1-2 fincan kahve tüketmeli, ilaç ya da herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler ise doktorlarına danıştıktan sonra kahve tüketmelidir.

Yararı bulunan her besin aşırıya kaçılırsa insan vücudunu tam tersi yönde etkilemekte ve yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden siz de düzenli ve aşırıya kaçmadan kahve tüketimi yapmalı, hastalıklara karşı kendinizi koruyarak sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmalısınız.