TOKİ tarafından yıllardır devlet destekli şekilde binalar dikilmekte ve bu binalarda katılımcılar arasından seçilen bireyler daha makul ücretler ile halkın kullanımına sürülüyor. Ülkenin birçok farklı bölgesinde hayat geçirilen projelerin ardından TOKİ şimdi de İstanbul Projesi için düğmeye bastı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan proje kapsamında İstanbul içerisinde iki farklı ilçede üç farklı proje hayat geçirilecek ve piyasadaki emlak dengesizliğinin karşısında vatandaşa daha makul ücretlerden taksitlendirilecek TOKİ konutları dikilecek.

TOKİ İstanbul Projesi

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yani TOKİ ülke içerisinde bugüne kadar birçok farklı projeyi hayat geçirdi. Farklı şehirlerde hayata geçirilen projeler ile daha ucuz taksitler ödenerek vatandaşlar konut sahibi yapıldı. Şimdi ise TOKİ tarafından İstanbul içerisinde gerçekleştirilecek olan toplu konut projesi için ihaleler açıldı. Bu ihaleler sonunda TOKİ, İstanbul içerisinde yer alan iki farklı ilçede üç farklı proje hayata geçirecek. Güngören ve Ataşehir ilçeleri kapsamında başlatılacak olan bu ihale ve çalışmalar, vatandaşlara ucuz konut imkanı ve artan nüfusun düzenli yaşam alanına kavuşması amaçları ile hayata geçirilecek.

Aynı zamanda tüm Türkiye’de çalışmalar sürüyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından başlatılan projeler yalnızca İstanbul ile sınırlı değil. Ülkenin birçok farklı yerinden halelere açılan projeler içerisinde başkent Ankara için var olan projeler de var. Projeler ülkenin farklı bölgelerinde hayata geçirilecek ve devlet desteği sağlanacak olan konutlar, daha düşük maliyetler ile dikileceğinden daha makul fiyatlar ile de vatandaşlara sunulacak. Sunulan konutlar için belirlenen taksit fiyatı ise herhangi bir değişiklik olmaması halinde İstanbul ve Ankara için 614 Türk Lirası olarak belirlendi. Projelerden konut almak isteyen vatandaşların ise inşa çalışmaları tamamlandıktan sonra başvurularını tamamlamaları gerekmekte.

İstanbul’da 440 konut için yoğun talep

TOKİ İstanbul Projesi kapsamında hayata geçirilecek inşa çalışmaları sonrasında halkın alımı için makul ücretlerden toplamda 440 adet konut elde edilmiş olacak. Fakat TOKİ tarafından hazırlanan diğer projeler gibi bu proje için de şimdiden yoğun bir talep var. Hayata geçirilen proje için binlerce kişi başvuruda bulunuyor ve gelen başvurulara gör TOKİ yeni projeler için düğmeye basıyor.

İLGİLİ MAKALE  İstanbul'un hangi ilçelerinde metro bulunmuyor?

Emlak piyasasındaki artış talebi arttırıyor

Emlak piyasasında son aylarda yaşanan zamlar ve konut alma zorluğu, TOKİ tarafından hayata geçirilen İstanbul Projesi için oluşan talebi arttırmaya devam ediyor. Normal bir konut alımı için hiç olmadığı kadar yüksek miktarlar ödeyen vatandaşlara sunulan daha makul ücretler ile konut sahibi olma şansı ise vatandaşların talebin asıl nedeni.

Mega kent İstanbul’a mega projeler

İstanbul kadar yoğun nüfusa sahip bir şehre yalnızca bir proje yapılması tabii ki de söz konusu değil. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklana projelerde Güngören ve Ataşehir ilçelerinde gerçekleştirilecek olan inşa çalışmaları dışında aynı zamanda Başakşehir, Çatalca ve Tuzla ilçelerinde de konut satışları başlatılacak. Semtlerine göre fiyatlarında belirli değişiklikler olma ihtimal bulunan bu projelerde ise verilen söz alınacak taksitlerin makul seviyelerde tutulması ve  vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi. Bu projelerin tamamının hayata geçirilmesi halinde ise neredeyse 1.500 adet yeni konut ve işyeri halka sunulacak. Sunulacak olan projeler il birlikte vatandaş için ek bir konut sahibi olma imkanı ortaya çıkarılacak. Bu şekilde TOKİ de yıllardır ülkenin farklı bölgelerinde gerçekleştirdiği çalışmalara büyükşehirler kapsamında devam edecek.