Siyah gül, rengi ve görselliği ile insanı kendine hayran bırakan gül çeşitlerinden bir tanesidir. Bu gülün ne anlama geldiği de insanlar tarafından oldukça merak edilen konulardan biridir.

Siyah Gülün Anlamı

Günlük hayatımızda siyah renk ölümü ve kötü şeyleri ifade eden bir anlam olarak görülmektedir. Fakat siyah gülün pozitif bir anlamı vardır. Siyah gül, yeni bir umudun var olması ve yeni bir çağın başlangıcını ifade etmektedir. Bu da insanda bir güven duygusu uyandırmaktadır. İnsan, hayata karşı heves dolu olmaktadır.

Siyah Gül Cesarettir

Siyah gülün bir diğer anlamı da cesarettir. Cesareti simgeleyen siyah gül, geçmişte İrlandalılar Britanya ile aralarında olan savaşta kullanmışlardır. Aynı zamanda birçok ayaklanmalarda gücün sembolü olarak görülmüştür. Siyah gül, yüzyıllar boyu her zaman gözde bir çiçek olmuştur. Doğal olmayan bir renge sahip olması beklentiler karşısında gücü simgelemiştir. Her zaman beklentiler karşısında ilham kaynağı olmuştur.

Siyah Gülün Tarihi

Viktorya döneminde ortaya çıkan çiçeklerden biri olan siyah gül, insanların sadece kelimelerle konuşmasının yanı sıra renkler ile de konuşabilmesini ortaya çıkarmıştır. Siyah renk ne kadar olumsuz anlamlar taşısa da aynı zamanda olumlu anlamları da yer almaktadır.

Siyah gül insanlar tarafından, farklı görünüşe ve renge sahip olması, aynı zamanda birçok farklı anlamların yüklenmesi ile dikkat çekici bir çiçek olmuştur. Bu da siyah gülün tarih boyu popüler bir çiçek olmasını sağlamıştır. Tarihten günümüze de siyah gül, sevilen bir insanı kaybetmeyi ve bir şeyin sonu olarak simgelenmiştir.

Siyah gül anlamı nedir?

Siyah gül anlamı nedir?

Siyah Gül Nerelerde Yetişir?

Siyah gül Şanlıurfa Halfeti bölgesinde yetişmektedir. Halfeti’ nin sahip olduğu iklim koşulları ve toprak yapısı siyah gülün yetişmesi için oldukça elverişlidir. Siyah gül aynı zamanda Fransa kökenli olduğu da bilinmektedir. Fakat Türkiye’ ye nasıl geldiği, ne zaman getirildiği konusunda bilgiler yer almamaktadır. Türkiye’ de tek yaşam alanı Şanlıurfa’ nın Halfeti ilçesidir.

Siyah Gül Neden Sadece Halfeti Bölgesinde Yetişiyor?

Şanlıurfa Halfeti bölgesinin sahip olduğu havası, iklim koşulları, suyu ve nemlilik oranı siyah gül için iyi gelmektedir. Bu çiçekler başka bir bölgeye götürülmek istendiğinde kendi doğal yapısını kaybetmektedir. Başka bir bölgede bordo rengine dönüşmektedir. Bu açıdan siyah güller için Şanlıurfa Halfeti bölgesi önemli bir yerdir.

İLGİLİ MAKALE  Dua çiçeği nasıl bakılır? Sulaması ve toprak değişimi için püf noktaları

Günümüzde “Halfeti Gülünün Islahı ve Kesme Sektörüne Kazandırılması” projesi ile seralarda siyah gül yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Oldukça değerli bir çiçek türü olan siyah gül, Türkiye’ de özenli çalışmalar ile desteklenmektedir. Gerçekleştirilen projeler ile daha uygun bir havalandırma ortamı, ışıklandırma, gübreleme ve sulama gibi birçok ihtiyaçlar göz önüne alınarak düzenlenmektedir. Ayrıca siyah gül farklı çiçek türleri ile melezlenmektedir. Bu melezlenme sonucunda daha nitelikli özellikte siyah gül üretme amacı güdülmektedir.

Siyah Gülün Yapısı

Siyah güller kısa boylu çiçek türleridir. Bu güllerin daha uzun boya sahip olması için çalışmalar yapılmaktadır. Siyah güller her zaman daha kaliteli, daha uzun saplı olması ve daha iri çiçeklere sahip olması için gerekli planlar ve çalışmalar yapılmaktadır. Siyah güllerin önemli iki özellikleri vardır.

Bunlar;

  • Uzun ömürlüdür.
  • Koparıldığında özelliğini yitirmez.

Siyah güller uzun ömürlü çiçeklerdir. Siyah güller uzun yıllar solmadan canlı olarak kalabilmektedir. Siyah güller 3 yıl solmadan canlı şekilde kalabilse de, bakımları iyi yapıldığı takdirde 5 yıla kadar ömrü olmaktadır. Bu yönüyle de diğer güllerden ayıran bir özelliğe sahiptir.

Siyah güllerin bir diğer özelliği ise, koparıldığı zaman özelliğini yitirmemesidir. Bu güller kendi topraklarından koparıldığı zaman rengini kırmızıya bürümektedir. Bu yüzden siyah güllerin satışı yapılırken şoklanmaktadır.

Siyah Gül Nasıl Yetiştirilir?

Siyah güller ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yetiştirilen gül türleridir. Doğal ortamlarda yetiştirilen siyah güller aynı zamanda seralarda da yetiştirilmektedir. Seralarda yetiştirilen siyah güller istenilen mevsimde yetiştirilebilmektedir.

Siyah gül yetiştirirken ise şunlara dikkat edilmelidir;

  • Siyah gülün tohumu toprağa ekilerek bol su ile sulanmalı,
  • Ekilen bölgeden taşınmamalı,
  • Aşılama yapılmalı,
  • Budama yapılmalı,
  • Toprağından ayrılmamalıdır.

Siyah gülün tohumu toprağa ekildikten sonra bol su ile sulanması gerekmektedir. Siyah güller ekildikten sonra ise başka bir bölgeye taşınmaması da önemli bir ayrıntıdır. Başka yere taşındığı zaman doğal özelliğini yitirmektedir. Bu güllerin renginin siyah olmasındaki en önemli unsur da topraktır.

Bu yüzden ekildiği zaman toprağından ayrılmaması önemli bir husustur. Toprağından ayrıldığı zaman özelliğini yitirmektedir. Bu siyah güller çoğalarak açan gül türleridir. Diğer gül türlerine göre de daha geç gelişen gül türüdür. Siyah güllerin düzenli olarak aşılama ve budalama işlemleri de yapılmalıdır.

İLGİLİ MAKALE  Evin havasını temizleyen bitkiler (Kaynak: izlehaber.com)

Siyah Gül Fiyatı

Siyah güller diğer güllere göre daha yüksek fiyat içeren gül türleridir. Bu güller özel yetiştirme alanı, siyah renk özelliği ve birçok ayırıcı özellikleri ile değerli bir gül türleridir. Bu açıdan fiyatları da yüksek olabilmektedir. Ortalama olarak 100 TRY civarında satılan siyah güller, uzun yıllar canlılığını koruyabilmektedir. Şoklanarak satıldığında ve bakımı iyi yapıldığında 5 yıla kadar canlılığını koruyabilme özelliğine sahiptirler.

Siyah güllerin tohumu Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi dışında başka bir bölgeye ekildiğinde güller kırmızı renkte açmaktadır. Bu güller açtığı zaman 6 – 7 cm çapa kadar ulaşabilmektedir. Ekildikten sonra yeteri kadar suyunu ve sıcağını alan siyah güller büyüyerek serpilmektedirler. Bu açıdan eşsiz bir görünüme sahip olan bu siyah güller, insanlar tarafından oldukça tercih edilen gül türleridir.