Cilt bakımına en büyük zararı veren en istemediğimiz anlarda ortaya çıkan sivilcelerdir. Çıktıktan sonra tüm planları alt üst eden bu sivilceler ile savaşmak için ise hem medikal hem doğal çözümlere başvurulurken, bazı sivilceler öyle kolay kolay geçmeyecek kadar inatçı yapıları ile dikkat çekerler. Ama sivilce sorunu ne kadar büyük olursa olsun bu sorunu çözmek için başvurabileceğiniz ve düzenli kullanımı sonrasında etkisini gösterecek bazı doğal yöntemler her zaman var ve onlara erişmek özellikle bugünlerde oldukça kolay.

Sivilce neden oluşur?

Sivilceler cilt altında biriken yağ bezelerinin iltihap toplaması sonucu ortaya çıkan ve deri altı iltihabı olarak nitelendirilen türde oluşumlardır. Cildin bakımının ve temizliğinin düzenli olarak gerçekleştirilmediği zamanlarda ortaya çıkabilen sivilceler genetik faktörlerden dolayı ya da yeme içme alışkanlıklarından dolayı da ortaya çıkabilirler. Vücutta yağ birikmesi sonucu da ortaya çıkan sivilceler aynı zamanda dönemsel hormon bozuklukları yani ergenlik ve hamilelik gibi dönemlerde de yoğun şekilde görülebilir. Cilt üzerinde çıkan sivilcelerin giderilmesi için ise dermatologların yolunu tutanlar bir yana, doğal çözümleri benimseyenler ise başka bir yana ayrılıyor.

Sivilce nasıl giderilir?

Sivilcelerin giderilmesi için he doğal hem medikal yöntemler bulunurken burada ana konu deri altında biriken iltihabın temizlenmesi ve cilt hücrelerinin temizlenmesi durumudur. Bu temizliği sağlamak için ise doğal çözümlere başvuracaklar için kürler ve özel olarak üretilmiş temizleme ürünleri mevcut. Bu ürünlerden en güçlüleri arasında kükürtlü sabun sayılabilir.

Kükürtlü sabun ile sivilcelerden kurtulma

Kükürtlü sabun, sivilcelerin giderilmesi için önerilen özel cilt temizleme sabunları arasında ilk sırada er alan ve dikkat çeken sabun tipidir. Uzun yıllardır kullanımı olan ve özellikle Anadolu’da yaygın şekilde kullanılan bu sabun güçlü bir anti bakteriyel olarak karşımıza çıkmakta. Antiseptik bir sabun olan kükürtlü sabun sivilceleri kurutma özelliğine sahiptir. İltihabı kurutarak atmaya yarayan kükürtlü sabun duş esnasında kullanımı gerçekleştirilerek sivilce sorunundan cildin herhangi bir bölgesinde tedavi özelliği kazandırmak mümkün.

Kükürtlü sabun nasıl kullanılır?

Kükürtlü sabun ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey, doğal kükürtlü sabunun koyu sarı renge sahip olduğudur. Bu sabunu aktarlardan ve eczanelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Gün içerisinde doğru kullanım olarak 2 kez uygulanması tavsiye edilen kükürtlü sabunu yüzünüze uygulayarak 1-2 dakika kadar bu bölgede kuruması için bekleyebilirsiniz. Ardından bolca ılık su ile yıkayarak cilt üzerinde sabun kalıntısı bırakılmadığından emin olunmalıdır. Aynı zamanda kükürtlü sabun gece uyumadan önce kullanılır ise, cilt üzerinde gün boyunca biriken kiri temizlemeye yardım ederek cilt temizliğini destekler.

İLGİLİ MAKALE  Tertemiz bir cilt için: Sivilcelerinizi 'bir gecede' yok eden mucize kür

Kükürtlü sabunun cilde faydaları

Sivilce ve akne oluşumunu engelleyen kükürtlü sabunun cilde sağladığı faydalar ise şu şekilde karşımıza çıkar:

  • Gün sonunda kullanımı ile kirli hava ve kir birikintilerinin ciltten temizlenmesini sağlar.
  • Ciltte iltihabı kurutarak sivilce ve aknelerden korur.
  • Antiseptik özelliği ile iltihap gibi yaraların da cilt üzerinde oluşumunu engeller ve var olan yaraların tedavisinde kullanılır.
  • Yağlı ciltlerde kullanımı ile kükürtlü sabun ciltte yağ dengesinin korunmasını sağlar.
  • Aynı zamanda yağlanan saçların da yağ dengesini oluşturmak için kullanılabilir.
  • Saç derisini temizleyerek daha sağlıklı uzayan saçlara sahip olmanızı sağlar.
  • Saç derisinde meydana gelen kepe ve kaşıntı hislerinin giderilmesini sağlar.
  • Ciltte meydana gelen mantar ve sedef gibi hastalıkların önüne geçer, bu hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • Egzama gibi cilt hastalıklarını da tedavi eder ve uyuza karşı cildi korur.
  • Cilt hücrelerini yenilemesi ile cildi sıkılaştırır ve ciltte kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin önlenmesini sağlar.