İnsanların fiziksel sağlığı kadar önemli olan ruhsal sağlık aslında sanıldığından çok daha bağlantılı bir sağlık çeşididir. Ruhsal sağlığınızı korumak için ise her ne kadar meditasyonlar ve yoğunlaşmalar işe yarasa da, tüm bunların ötesinde sinirleri yatıştırarak hiç olmadığı kadar ruhsal olarak rahatlamış hissettirecek bazı gıdalar var. Doğanın enfes iksirleri olarak d görebileceğimiz bitki çayları, sinirleriniziz yatıştırarak hem sizleri sorunlardan ve stresten uzaklaştıracak hem de kaslarınızı gevşeterek rahatlamanıza yardımcı olacak.

Sinirleri yatıştıran bitki çayları

İnsan sağlığı dendiği vakit akımıza ilk olarak fiziksel sağlık gelir. Ancak ruhsal sağlığımız da fiziksel sağlığımız kadar önemlidir. Hatta kırılmaya daha müsait olan yapısı nedeni ile bazı anlarda ruhsal sağlığımız fiziksel sağlığımızdan çok daha önemlidir. Ancak her nedense fiziksel sağlığımız adına sağlıklı yaşam tavsiyelerini takip ederken bir yandan da ruhsal sağlığımıza iyi gelecek olan yaşamı tercih etmeyi unutuyoruz. Fakat bu unutkanlığın sizden çok şey götürdüğünü düşünerek kendinizi üzmenize hiç gerek yok. Doğanın bize sunduğu ve modern iksirler bile diyebileceğimiz bitki çayları sayesinde tüm stres ve ruhsal sıkıntılardan kurtulmak mümkün. İşte sinirlerinizi yatıştıracak ve sizi tüm sorunlardan kurtaracak bitki çayları:

Melisa çayı

Sinirleri yatıştırsan bitki çaylarını anlatırken melisa çayını listeye almamak tabii ki olmaz. Kaşlarınızın atıldığını hissettiğiniz an bir yudumu ile sizi gevşetecek ve her sorunu unutmanıza yardımcı olacak melisa çayını içerek hem daha dingin bir zihne, hem daha zinde bir vücuda kavuşabilirsiniz. İçerdiği bileşenler sayesinde melisa çayı sinirler arasındaki titreşimlerin çok sıklaşmasını önleyerek daha sakin bir ruh haline girmenizi sağlar ve bu şekilde hem stres ve kaygı gibi sorunları atlatmanızı hem de baş ağrısı yapacak bu titreşim sıklığından kurtulmanızı sağlar.

Papatya çayı

Kendine has kokusu ve tadı ile papatya çayı sizleri olduğunuz stresli yerden ve ruh halinden ok kısa sürede kurtarmaya yardımcı olacak bir bitki çayı. Sadece papatya çiçekleri ile hazırlanan bu bitki çayına dilerseniz bal ekleyerek hem tadını pekiştirebilir hem de daha şekerli bir aroma ile daha da mutlu hissedebilirsiniz. Stresli geçen bir günün ardından uyumadan önce bir fincan papatya çayı içmek hem uyku esnasında daha çok dinlenmenizi hem de uyandığınızda tüm stresi geride bırakmanızı sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar uyardı. Beyni dinç tutmak için kahve değil, hangi bitki çayını tercih etmeli?

Adaçayı

Her ne kadar tadı herkes için aynı derecede güzel olmasa da, adaçayı ile rahatlamak herkesin ortak noktasıdır. Sağlıklı yapısı ile içildiği andan itibaren ruh halinizi bir anda dengelemenize yardımcı oluyor. Sinir ve stresi bir kenara bırakmak ve anın tadın çıkarmak için içebileceğiniz gibi baş ağrısı ya da bunalmış hissettiğiniz anlarda da adaçayının sağlıklı yapısında kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda yorgun ve bitik olduğunuzu hissettiğiniz vakitlerde de adaçayı içerek ihtiyacınız olan dinlenmişlik hissine kavuşmak çok kolay.

Yeşil çay

Yeşil çayı daha çok sağlıklı yaşam tavsiyeleri içerisinde görmeye alışkın olanlar için bu bir yenilik olsa da, doğal şekilde sinir yatıştırma yöntemleri arasında yüzyıllardır bulunan yeşil çay, sinirlerinizi yatıştırmaya yardım ettiği gibi güne hem daha enerjik hem de daha mutlu başlamanızı da sağlıyor. Farklı saatlerde tüketimi ile farklı faydalar sağlayan yeşil çayı dilerseniz öğlen vakitlerinde içerek güne yeniden başlamış kadar mutlu ve enerjik hissedebilir ya da dikerseniz uyumadan önce bir fincan yeşil çay içerek alacağınız uykunun kalitesini dahi arttırabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay içerken içerisine bal ya da limon atarak tercihinize göre farklı tatlar oluşturabilirsiniz.