Haftanın genel olarak güneşli geçtiği yurdumuz genelinde ara sıra parçalı bulutlara denk gelinse de, hava her zaman ılık ve tam da pikniğe çıkılası bir şekilde ilerlemişti. Kimileri bu sıcakları artarak devam etmesini isterken diğerleri ise sıcakların ara sıra geri adım atmasını ve havanın biraz serinlemesini istiyor. Ülke genelinde ise her yıl olduğu gibi bu iki kesime de hitap eden nadir hava durumları kendini gösteriyor. Nisan mucizesi yolda.

1 Nisan hava durumu

Ülke genelinde sıcak geçen bir haftanın ardından hava sıcaklıkları düşmeden yaklaşan sıcak su damlaları ise kimilerini endişelendirse de 1 Nisan için gündemde yağmur yok. Hafta arasında tahmin edilenin dışında beklenildiği gibi en sıcak gün  olmak yerine Cuma günü semadaki görüntüsünü bulutlar ile çevreledi. Her ne kadar yağmur olmasa da bulutların getirdiği esinti ile bugünü hırkalı geçirmeye itecek gibi duruyor. 1 Nisan Cuma günü içerisinde hava en yüksek 21 derece olarak ölçülürken yaşanacak en düşük sıcaklık ise 16 derece olacak. Yani hem sıcakları sevenlerin hem de kasvetli havaların insanlarının tam da birlikte sevebileceği türden bir gün.

İstanbul için 1 haftalık hava durumu

Öncesinde tahmin edilen hava endeksleri değişerek güncellendi. Pazar günü İstanbul semalarına ulaşması beklenen yağmurlar Salı gününe kadar gelmeyecek. Cuma günü bulutlu geçerken, güneş sıcak yüzünü Cumartesi günü için gösterecek. Ardından Pazar günü bulutlar gökyüzündeki yerini alacak ve Salı gününe kadar İstanbul gökyüzü bulutlu havalara ev sahipliği yapacak. Önümüzdeki 7 Nisan Cuma gününe kadar güneşin kendisini pek göstermeyeceği İstanbul’da bu hafta en düşük dereceli sıcaklık 8 derece olarak kayıtlara geçecek. En yüksek ölçülen derece ise 2 Nisan Cumartesi günü yaşanacak 20 derecelik hava durumu olacak. Salı günü şehre ulaşacak olan yağmurlu havalarda hava durumu 17 derece ile 10 derece arasında gidip gelecek.

Ankara için 1 haftalık hava durumu

Termometrelerin şaşırmadığı Ankara için bu hafta tam gezmelik bir hava olacak. Çıkın, dostlarınız ile dolaşın ve güneşin tadını çıkarın. Yaz aylarında bile yağmur alan Ankara şehri için tüm hava parçalı bulutlu geçecek ve hava sıcaklıkları yüksek derecelerde seyredecek. Ankara’da termometrelerin ölçeceği en yüksek sıcaklık 22 derece olacak ve 2 Nisan Cumartesi günü ölçülecek. Tüm hafta ölçülen en düşük sıcaklığın ise 8 derece olarak 8 Nisan Cuma günü gece saatlerinde ölçülecek. Haftanın en sıcak günü ise yine en yüksek derecenin ölçüldüğü Cumartesi günü olacak.

İzmir için 1 haftalık hava durumu

Yaz aylarının her zaman bunaltıcı bir sıcaklığa ev sahipliği yaptığı İzmir için haftanın verileri ise beklendiği gibi yüksek sıcaklıklarda kalsa da, İzmirlileri de tıpkı İstanbul halkı gibi bulutlu günler bekliyor. 1 Nisan Cuma gününün bulutlu geçtiği gibi ilerleyen günler de hem bulutlu hem sıcak geçerek kafa karışıklıklarına yol açabilir. Hafta içerisinde ölçülecek en yüksek sıcaklık 24 derece olarak 6 Nisan Çarşamba günü içerisinde ölçülecek. Tüm hafta boyunca yaşanacak en düşük sıcaklık ise 3 Nisan Pazar günü gece vakitlerinde ölçülecek olan 9 derece olarak kayıtlara geçecek. Gündeminde yağmur beklenmeyen İzmir için tişört mevsimi gelmiş gibi duruyor.

İLGİLİ MAKALE  Meteoroloji uyardı: Yine yağmur geliyor

1 haftalık hava durumu tahmini

Hafta genelinde sıcaklıklar ülkenin dört yanında artarak etkisini gösterirken bulutlu günler geçirilecek fakat bu bulutlara yaz bulutları adı verilecek. Çoğu şehrin gündeminde yağmur yer almıyorken yağmur yağacak olan şehirlerde ise sıcaklıklar yine yüksek derecelerde ölçülecek. Ülke genelinde hafta sonunun bulutlu geçmesi beklenirken, her ihtimale karşı şemsiyeleri yakın tutmak gerekiyor.

 

Kara bulutlar dağılıyor. Güneşli günler göreceğiz(30 Mart 2022)

Belki de 35 yıl sonra ilk defa böylesine bir kış yaşanmasının ardından herkes neden ilk cemrenin düşmediğini ve hala soğukla mücadele ettiğimiz sormaya başlamıştı. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için Mart ayında yağan kar ve eksi derecelerde soğuk alışılagelmemiş durumlar. Hal böyle olunca ister istemez baharı özleyenler geciken güneşe hasret kalanlar ise kendi kendilerine neden hala kışın gitmediğini soruyor, dualar ediliyordu. Bu yakarışlar kabul olmuş olacak ki, soğuk günler geride kaldı.

30 Mart hava durumu

Uzun süren kışın ardından güneş sıcak yüzünü gösterdi ve havalar ısınmaya başladı. Hafif esen ve yüz yalayan rüzgarla birlikte gelen baharın, açan çiçeklerin kokusuna hasret kalmış olanlar için ise güzel haberlerimiz var. Özellikle İstanbul ve çevresinde hakim olan soğuk hava dalgasının etkisini yitirmiş olmasından sonra güneş açtı, termometreler yeniden artı dereceleri göstermeye başladı. Ve bu durum 30 Mart Çarşamba günü için de geçerli olacak. Ülke genelinde parçalı bulutlu bir hava ile birlikte yer yer ve zaman zaman ise güneş gökyüzüne tamamen hakim olacak. Ülkenin doğusundan batısına ılık rüzgarların eseceği 30 Mart gününde hava genel olarak güneşli olacak. Hava sıcaklığının çoğunlukla 21- 12 dereceleri arasında seyredeceği ülke genelinde ilerleyen günlerde de havaların bu aralıkta seyredeceği tahmin ediliyor.

1 haftalık hava durumu tahmini

İçerisinde bulunduğumuz haftanın başlaması ile birlikte sıcaklar yüzünü gösterdi. Kış insanı olmayanlar için belki de son zamanların en güzel haberi olan bu durum ise güneşli günleri beraberinde getirdi. Cemre düştü ve havalar ısındı. Fakat bir anda yaşanan bu değişim ise ani olduğundan insanların yalancı bahar olmasına dair duyduğu korku da bir yandan kendini göstermeye başladı. Yer yer rüzgarın sert estiği anlar olacak olsa da bu haftalık hava durumu tahmininde yağmur görünmüyor. Uzun ve yorucu bir kışın ardından bahar nihayet gökyüzünde yerini aldı ve güneş tekrar açtı. Kasvetli bulutların görünmeyeceği bu haftada Cuma günü ise haftanın en sıcak günü olacak.

İLGİLİ MAKALE  Meteorolojiden sel uyarısı geldi: Bu iller tedbir almalı ve çok dikkat etmeli!

İstanbul için 1 haftalık hava durumu programı

İstanbul için zor bir ay geçmiş olsa da bundan sonra özlediğiniz ve alıştığınız İstanbul baharı geri geliyor. Pazartesi itibari ile yüzünü gösteren ve içlerimizi ısıtan güneş tekrar parlak bir tepsi gibi kendini göstermeye başladı. 30 Mart tarihinde en yüksek sıcaklık 18 derece olarak görülürken ilerleyen saatlerle birlikte sıcaklık biraz daha düşecek ve en düşük sıcaklık gecenin geç saatlerinde 8 derece olacak. Haftanın en sıcak günü ise Cuma günü olacak. Sıcaklığın en yüksek 22 derece ve en düşük 15 derece olacağı Cuma günü sonrasında sıcaklıklar küçük bir oranda düşmeye başlayarak bahar yağmurlarını beraberinde getirecek. Pazar günü itibariyle Çarşamba günü de dahil olmak üzere yağış bekleniyor. Bu 4 gün içerisinde hava sıcaklığı ise ortalama olarak 16 derece ve 9 derece arasında seyredecek.

Ankara için 1 haftalık hava durumu programı

Yaz ortasında bile sağanak yağışlar alabilen Ankara şehri için bu hafta genel olarak sıcak ve parçalı bulutlu geçecek. Ülke genelinde haftanın en sıcak günü olacak olan Cuma günü, bu sıcaklık etkisini Ankara üzerinde de gösterecek. Haftanın bulutlu ve kapalı olan tek günü olacak olan Cuma günü Ankara’da hava termometreler ise en yüksek 24 dereceyi gösterirken en düşük olarak 13 dereceyi gösterecek. Ankara için ö nümüzdeki hafta içerisinde herhangi bir yağış beklenmiyor. Hava sıcaklığının Ortalama olarak 18 derece ile 8 derece arasında gidip geleceği bu hafta içerisinde termometrelerin en düşük göstereceği derece ise 30 Mart günü gece saatlerinde düşecek olan hava sıcaklığından dolayı görülecek 5 derece gibi bir rakam olacak.

İzmir için 1 haftalık hava durumu programı

Yazların sıcak kışların ile ılıman geçtiği Akdeniz ikliminin yaşandığı Ege bölgesinin incisi İzmir için ise bu hafta havalar ülke genelinde olduğu gibi parçalı bulutlu ve genel olarak sıcak olacak. Gündeminde pek yağış görünmeyen İzmir şehri için tek kapalı gün ise Pazar günü olacak. Hava sıcaklığının en yüksek 19 derece ve en düşük 9 derece arasında değişeceği Pazar günü içerisinde ise %44 oranında yağış bekleniyor. Bunun dışında sıcak havaların etkin olacağı İzmir semalarında termometreler en yüksek 23 dereceyi gösterirken en düşük sıcaklık ise 9 derece olarak ölçülecek. Havanın genel olarak 22 derece ve 11 derece arasında değişeceği İzmir için daha sıcak günler de ilerleyen günlerde bekleniyor.