Türkiye içerisinde milenyum döneminin gelişi ile birlikte satılmaya başlanan ve çok kısa sürede popülerlik kazanarak bildiğimiz tüm cips türlerinden daha farklı yapısı ve tadı ile yıllardır herkesin favorisi. Belçika kökenli bir cips markası olan Pringles 1967 yılında kuruldu ve günümüzde hala birçok ülkede tüketilmeye devam ediyor. Pringles’ın bu kadar popüler olmasını sağlayan kişi ise Fredric Baur isimli bir kimyager. Fakat Fredric Baur’un vefatından sonra ortaya çıkanlar ise tüm cips tüketicilerini şaşkına çevirdi.

Son isteği öyle bir şeydi ki herkesi şaşırttı

Pringles’ın yıllardır popüler şekilde tüketilmesini sağlayan kendine has cips kutusu ve kavisli şeklinin mucidi olan Fredric Baur, şuan bildiğimiz ve aklımıza geldiğinde hemen tanıdığımız ikonik Pringles paketlerini tasarlayan kişiydi. Bu tasarım ile tarihe adını yazdıran kimyager Fredric Baur, ölmeden önce belirttiği son isteği ile Pringles’ın onun için bir iş değil, bir yaşam amacı olduğunu da bizlere kanıtlamış oldu. Fredric Baur’un son isteği öldükten sonra küllerinin yakılması ve bu şekilde iken bir Pringles kutusu içerisine yerleştirilerek gömülmesi oldu. Ailesi tarafından son isteği yerine getirilen Fredric Baur, vefatının ardından bedeni yakılarak Pringles kutusu içerisinde gömüldü.

Fredric Baur’un bu isteği üzerine küllerinden bazıları orijinal formattaki bir Pringles kutusu içerisine konuldu ve daha sonra bir teneke kutu içerisine konularak gömüldü. Küllerinin bir kısmı ise başka bir teneke kutu içerisine konularak aile fertlerine saklamak üzere verildi. Aile fertleri tarafından yerine getirilen bu istek le birlikte, hayatını geçirdiği Ohio eyaletinde toprağa verildi.

Sektörde bir ilk olmuştu

Fredric Baur tarafından geliştirilen ve günümüzde hala kullanılan Pringles kutusu tasarımı, 1971 yılında patenti alınmış olan ve sektörde bir ilk olmasını sağlayan tasarımdı. Satışlarının bir anda zirve yapmasını sağlayan bu ikonik tasarım için firma kurulduktan sonraki 4 yıl boyunca çalışmalarına devam eden Fredric Baur, en sonunda silindir şekilde olan tasarımı kutusu ve kavisli cips şekli ile 1971 yılında patenti eline alarak Amerikan tarihine geçmeyi başardı.

Fredric John Baur kimdir?

Fredric John Baur ya da daha çok tanına ismi ile Fred Baur, 14 Haziran 1918 doğumlu bir organik gıda kimyageri. 1966 yılında başladığı ve 1971 yılında tamamladığı en önemli çalışması olan cipslerin silindir kutu içerisinde istiflenmesi ve kavisli şekilde üretilmesi üzerine yaptığı çalışma ile tanındı. Bu çalışma aynı zamanda kendi firması olan Kellogg firmasının ürünü olan Pringles cipslerin dizaynı olarak piyasadaki yerini almıştı. Aynı zamanda diğer önemli buluşları arasında kızartma yağları ve dondurularak kurutulmuş dondurmanın geliştirilmesi yer aldı. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde doktora yapan Fred Baur, aynı zamanda ABD Donanması adına havacılık fizyoloğu olarak görev aldı.

Fredric Baur, Amerikan bir mühendis ve tasarımcıdır. En ünlü icadı olarak, Pringles patates cipslerinin tasarımına katkıda bulunmuştur. Aynı zamanda, cipslerin kalıp şekline uygun şekilde paketlenmesini de önermiştir. Baur, 2008 yılında 88 yaşında hayatını kaybetti.