Hemen hemen her kadın saçında bazı durumlarda çeşitli boyutlarda değişiklikler yapmaya bayılırlar. Saçlarında yapılan değişimlerden bir tanesi de ombredir. Ombre her kadının hayatının bir döneminde yaptırdığı ve güzel yapıldığında gayet şık bir görüntünün oluştuğu güzel bir saç uygulamasıdır. Haberimizin bu bölümünde ombrenin ne olduğuna ve ombre yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine değineceğiz. İşte ombreye dair tüm detaylar…

Ombre nedir?

Uzun zamandır en çok ilgi görülen işlemlerden bir tanesi şüphesiz ombredir. Ombre saç tarzı noktasında herhangi bir şekilde radikal karar vermeden kişinin saçının aralarına yaptığı hafif renk geçişleridir. Kişinin tüm bakışlarının ve renginin fazlasıyla değişmesine yardımcı olan ombre, güzel yapıldığı taktirde kişiye oldukça güzel bir hava katmaktadır. Bilhassa saçlarınızda güneş açılması gibi tonlar seviyorsanız, ombre en çok sevdiğiniz uygulamaların başında gelecektir. Işıltılı ve parlak bir görünüm için en güzel yöntemlerden bir tanesi olan ombreyi mutlaka denemeli ancak obrenizi yaptıracağınız kuaförü oldukça dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Her yüz şekline son derece uyum sağlayan ombre de dikkat edilmesi gereken en büyük husus, kaliteli malzemenin doğru bir şekilde uygulanmasıdır. Aksi taktirde geçişleriniz güzel olmayacağı gibi aynı zamanda saçınızda bulunan sarılar da kötü bir görünüm içerisinde olacaktır. Saçlarınızın çok daha dolgun ve ışıltılı bir görünüm içerisinde olmasını diliyorsanız ombreyi mutlaka denemeniz gerekmektedir.

Ombre nasıl yapılır?

Ombre yapmadan evvel ilk olarak omrenin yapılacağı renk aralığının seçilmesi gerekmektedir. Renk geçişlerine karar verilmesi belki de ombrenin en önemli hususlarından bir tanesidir. Tamamıyla kendi saç renginize yakın doğal tonlarda bir renk elde etmek isteyebileceğiniz gibi saçınızın tam tersi renginden farklı bir geçiş de arzu ediyor olabilirsiniz. Bu durum itibarıyla ombrenizi yaptıracağınız kuaförünüzle birlikte tüm detaylarını düşünerek ombre renginize karar vermenizin ardından saç uçlarından çok fazla yukarıya gelmeden saç aralarınıza yapılmasıyla ombre işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Bu noktada kuaför saçınızın belli kısımlarına krepe uyguladıktan sonra kalan tutumlara bir miktar hazırladığı renk karışımından sürer. Tüm saçın uygun formatta boyatılmasının ardından boyanın saçta tutulu kalması için belli bir süre beklenir. Tüm bekleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından saç güzelce yıkanır ve yıkama esnasında rengin canlanmasına yardımcı olan ve rengin çok daha belirgin olmasına yardımcı olan mor bir karışım daha dökülür. Bu karışımın ardından da saç yıkanır ve kurutma işleminin ardında ombreniz hazır oluyor.

İLGİLİ MAKALE  Bit ve sirke için kesin çözüm. Bit ve sirkelerden kurtulma yöntemi (Kaynak: cesmegazete.com)

Ombreyi kimler yaptırabilir?

Ombre saç işlemini dileyen herkes yaptırabilirken, ombre işleminde dikkat edilmesi gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Omrenizi yaptırma kararı aldıysanız o noktada önem vermeniz gereken durumların başında şüphesiz renk seçiminizdir. Renk seçimi, ombre işleminden sonra mutsuz olmamanız açısından sonra derece dikkatle seçmeniz gereken bir işlemdir. Saç tonunuza uygun olan yapılan ombreler her zaman daha kesin sonuçları doğururken daha az risk alma durumunuzu ortaya koymaktadır. Renk tonunuza net bir şekilde karar verdikten sonra, ombrenizi yaptıracağınız yeri araştırmanız önemlidir. Ombrenizi gerçekleştireceğiniz yerin uygulama yöntemleri ve uygulama esnasında kullanılan kimyasal ürünlerin kaliteli markalardan seçilmesi son derece önemlidir.

Ombre işleminden sonra saç bakımı nasıl olmalıdır?

Ombre işleminden sonra saç bakımınızda dikkat etmeniz gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Bu durumların başında muhakkak saçın kimyasal işlem görmesi dolayısıyla saçınızı uygun nemlendirme işlemidir. Uygun nemlendirme işleminin yapılması saçların kurumasının önüne geçerken, saçların çok daha güzel bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olacaktır. Saçınızı nemlendirmeyi ihmal etmezken aynı zamanda yıkanma ve güneş ışınları dolayısıyla saçlarda turunculaşmalar meydana gelebilmektedir. Bu turunculaşmayı yok etmek ve saçın güzel bir görünüm içerisinde olmasını sağlamak için turunculaşma karşıtı şampuan ve nötralize saç spreylerinin kullanılması son derece önemlidir. Mor şampuanlarının kullanılması aynı zamanda ombrenizi çok daha uzun vakitlerde bozulmadan kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Video: Ombre Uygulaması – Ombre Nasıl Yapılır?