İslam’ın beş tane şartı vardır ve bu şartlardan bir tanesi ise namaz kılmaktır. Müslümanların en önemli ibadetlerinin başında gelir çünkü namaz dinin direğidir. Direği olmayan evin çökeceği gibi namazı olmayan bir insanda ancak hezimete uğrayacaktır.

Namaz bir insan veya Müslüman için çok önemlidir bunun nedenlerini saymakla bitiremeyiz bunların bir tanesi ise kişi öldükten sonra ilk sorguya çekileceği namazıdır. Namaz Müslümanlar için günde beş vakit olarak buluğ çağına (ergenlik dönemi) girmiş herkes için farz olan bir ibadettir. Bu beş vakit namaz sırası ile sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarıdır bu beş vakit namaz çok önemlidir. Şimdi bu yazımızda öğle namazının nasıl kılınacağını detaylı bir şekilde anlatalım.

Öğle Namazı Kaç Rekattır?

Her namazın kendine göre belli başlı kuralları vardır bu kurallar çerçevesinde namazı insanlar kılar eğer bu kurallara uyulmaz ise namazları kabul olmaz bu kuralların bir tanesi ise namazın kaç rekat olduğudur. Her vakit namazın rekat sayısı birbirinden farklıdır. Öğle namazının rekatlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Dört rekat ilk sünnet
  • Dört rekat farz
  • İki rekat son sünnet

gibi sıralanır. Öğle namazının rekat sayısı on rekattır ve yukarıda sıraladığımız gibi kılınır. Tüm Müslümanlar öğle namazını bu şekilde kılar. Şimdi öğle namazının nasıl kılındığını detaylı bir şekilde anlatalım.

Öğle Namazının Dört Rekat İlk Sünneti Nasıl Kılınır?

Öğle namazını daha doğrusu tüm namazları kılmak için ilk önce abdest almak gerekiyor. Abdest aldıktan sonra temiz bir yerde niyet edilir (niyet ettim Allah rızası için öğle namazının ilk sünnetini kılmaya) ve sonrasında tekbir alınarak namaza durulur.

Sırası ile Sübhaneke, Euzu Besmele ile Fatiha suresi ve Kuranı Kerim’den bir sure okunur tekbir getirilerek rükuya varılır. Rükuda Sübhane Rabbiyel Azim duasını üç kere söylenir. Sonrasında Semiallahü Limen Hamideh diyerek doğrulu ve burada Rabbena Leke’l Hamd duası edilir ve tekbir çekilerek secdeye varılır.

Secdede iken üç kere Sübhane Rabbiyel Ala duası okunur tekbir çekilerek oturulur ve kısa bir süre durduktan sonra tekrar tekbir çekilerek secdeye gidilir yine aynı duayı üç kere söyledikten sonra tekbir çekilerek ayağa kalkılır. Sünnet namazlarının hepsi her rekatı bu şekilde kılınır sadece ikinci rekatların son secdesi yapıldıktan sonra oturulup Ettehiyyatü duası okunup sonrasında tekrar ayağı kalkınır ve üçüncü ve dördüncü rekat aynı şekilde kılınır. Dördüncü rekatın sonunda Ettehiyyatü duasından sonra Salli-Barik duaları ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir ve böylece ilk sünnet kılınmış olur.

Öğle Namazının Dört Rekat Farzı Nasıl Kılınır?

Öğle namazının farzında ve her farz namazının başında kamet getirilir. Kamet getirdikten sonra niyet edilir ve tekbir alınarak farz namazı başlamış olur. ilk iki rekat sünnetin ilk iki rekatı ile aynı şekilde kılınır. Sünnet namazından farkı ise üçüncü ve dördüncü rekatlarda sadece Fatiha suresi okunmasıdır geri kalan kısmı aynen sünnet namazı gibi kılınır.

Öğle Namazının İki Rekat Son Sünneti Nasıl Kılınır?

Öğle namazının son sünneti iki rekattır. İlk sünnet namazının ilk iki rekatı ile aynıdır sadece Ettehiyyatü duasından sonra Salli-Barik ve Rabbena duaları okunduktan sonra selam verilir ve öğle namazı kılınmış olunur.

Öğle Namazından Sonra Yapılan Tespihler Nelerdir?

Selam verdikten sonra sırası ile Allahümme entes-selam ve minkes-selam tebarekte ya zel-celali vel-ikram sonrasında salavat Ayetel Kürsi duası ve peşinden tespihler çekilir. Her namazdan sonra olduğu gibi öğle namazından sonra da 33 adet Sübhanallah, 33 adet Elhamdülillah ve 33 adet Allah-u Ekber tespihleri çekilir. Bu tespihler her namazdan sonra çekilir ve tespihlerden sonra dua etmeye başlanır.

Öğle Namazından Sonra Yapılan Tespihler Sonrası Dua Nasıl Yapılmalıdır?

Dua bir Müslüman için çok önemlidir namazlardan sonra yapılan dua daha çok önemlidir. Kulun Rab ile arasındaki en kuvvetli bağdır. Namazdan sonra dua ederken eller semaya açılır yönümüz kıbleye bakacak şekilde dua etmeye başlarız. Dua ederken Allah’a yalvararak ağlayarak dua etmek daha faziletlidir.

İzleyin: Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle Namazını Cemaatle Kılmanın Fazileti Nedir?

Namazı sürekli olarak cemaat ile kılmak çok sevaptır bunun sevabı tek başına kılmaktan tam yirmi altı bin fazla sevap kazanmaktır bu yüzden cemaat ile namaz kılmak daha çok sevaptır. Peygamber Efendimi her namazını cemaat ile kılmıştır hatta imam olarak kılmıştır. Bu yüzden cemaat ile namaz kılmak çok güzel ve çok sevaptır cemaat ile namaz kılmaya özen göstermemiz gerekiyor.