Yerli ve milli silahlı insansız hava aracımız Bayraktar TB2, ilk üretildiği andan beri uluslararası pazarda ön plana çıkmaya devam ediyor. Sahip olduğu yazılım ve donanım özellikleri ile muadillerinden çok daha ileride olduğu farklı ülke basınları tarafından doğrulanan Bayraktar TB2, bugüne kadar katıldığı görevlerde gösterdiği başarı le birçok karmaşanın çözülmesinde kilit rol oynaması ile tanımlanıyor ve övülüyor. Bayraktar TB2’nin başarısı bu kez de Norveç’in ilgisini çekti.

Norveç’ten Bayraktar TB2 adımı

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen ve 2022 yılının en büyük olayı olarak nitelendirilen uluslararası kriz devam ediyor. Birçok Avrupa ülkesi olaylar karşısında Ukrayna’yı desteklerken, bazı ülkeler tarafından gösterilen destek daha da büyüyor. Geçtiğimiz aylarda Ukrayna’nın kendisini Rusya birliklerine karşı savunması adına Litvanya ve Polonya hükümetleri tarafından gerçekleştirilen bağış kampanyaları sayesinde toplamda 4 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı Ukrayna birliklerine ulaştı. Polonya kanadında bağış kampanyaları devam ederken, yeni bir bağış kampanyası da Norveç tarafından açıklandı.

10 kron bile değil

Norveç hükümeti tarafından başlatılan bağış kampanyası kapsamında Norveç halkından kişi başı 10 kron kadar düşük bir ücretten bile daha az yardım talep ediliyor. 50 krondan daha fazla yardım yapan ilk bin kişiye ise bağışlanacak SİHA’nın adını belirlemem olanağı sağlanacağı belirtiliyor. Eğer  Norveç halkı tarafından kampanyaya tam katılım sağlanırsa toplamda 55 milyon kron kadar bir yardım toplanması hedefleniyor. Bu da toplamda yaklaşık olarak 5,5 milyon dolar kadar bir ücrete denk geliyor. Hedeflenene yardımın toplanması halinde toplanan bağış miktarı Ukrayna Büyükelçiliği yardım fonuna Norveç hükümeti tarafından Norveç halkı adına ulaştırılacak.

Baykar Teknoloji’den toplamda 4 Bayraktar TB2

Ukrayna halkına ve ordusuna destek amaçlı birden fazla Avrupa ülkesi tarafında yürütülen kampanyalar yoğun ilgi ve başarı ile sonuçlanmaya devam ederken, bu da kampanyalara olan dış ilgiler arttırdı ve farklı ülkeler tarafından bağış kampanyaları desteklenmeye başladı. İlk olarak Ukrayna halkı tarafından başlatılan kampanya ve daha sonra Litvanya halkının katıldığı bağışlar ile ise toplamda 4 adet Bayraktar TB2 SİHA alımı için yeterli miktar toplanmıştı. Ancak Baykar Teknoloji büyük bir adım atarak bu bağış paralarının kabul edilmesi ve alışverişin gerçekleşmesine izin vermedi. Bunun yerine Bayar Teknoloji, toplamda 4 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı Ukrayna’ya hibe etti ve toplanan yardım paralarının Ukrayna halkı için kullanılmasını istedi.

İLGİLİ MAKALE  Bayraktar'ın adı bile geçmedi! Kremlin sözcüsünden şoke eden açıklama

Bapış kampanyaları devam ediyor

Farklı Avrupa ülkelerinin bir bir katıldığı bağış kampanyaları Ukrayna halkına içinde bulundukları duruma karşılık yardım etme amacı ile sürdürülüyor. Polonya tarafından başlatılan bağış kampanyası devam ederken Norveç kanadından da bir bağış kampanyası gelmesi, kampanyanın ve dolayısı ile Bayraktar TB2 adının yayılmasına katkı sağlıyor. Genel olarak başlatılan bağış kampanyalarında Bayraktar TB2 tercih edilmesinin asıl nedeni ise bugüne kadar farklı uluslararası mecrada ve farklı ülkelerin savunma sanayisi bünyesinde Bayraktar TB2 tarafından ortaya konulan başarılar.

Bayraktar TB2 bir sembole dönüştü

Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen kriz sonrası başlatılan kampanyalar ve sonrasında kullanılan SİHA’lar ile birlikte Bayraktar TB2 başarısını Ukrayna savunma sanayisi bünyesinde de gösterdi. Bu da birçok farklı ülke tarafından kullanılmak istenmesine ve özellikle de başlatılan yardım kampanyalarında tercih edilmesine kapı aralamış oldu. Kullanıldığı anlarda kullanıcı ülkeye başarı sağlayan Bayraktar TB2, Ukrayna savunmasına kattıkları ile Rusya-Ukrayna krizinde Ukrayna halkının adeta sembolü haline getirildi.