Her zaman merak edilen bir konu olarak karşımıza duvar boyaları çıkar. Yenilikler isteyen ve monotonluktan sıkılanların ve evlerinde çokça vakit geçirenlerin sıklıkla başvurduğu duvar boyası değiştirme fikri ortaya çıktığı zaman, boyama işleminden daha uzun süren renk seçme işlemi de başlamış olur. Hangi rengi seçeceğini bilememekte haklı olanlar ise ne tarz bir eve ne tarz boyanın gideceğini araştırarak günlerini, haftalarını geçirir. Bu yazımızda sizlere en  çok tutulan duvar boyası renklerini anlatarak, seçimi sizlere bırakacağız.

En çok tutulan duvar boyası renkleri

Evin her yönünü çevirmiş olan duvarlarımızın hangi renkte olacağı önemli bir kriterdir çünkü kimse baktıkça mutlu olamayacağı bir evde kalmak istemez. İçimizi açan, bize kendimizi evimizde hissettiren renkleri tercih ederek ise ev içerisindeki yaşamamızı daha huzurlu kılarız. Bu yıl için moda anlayışı olanların en çok tercih ettiği renkler ise iç açıcı ve eğlenceli renkler. Yani bu yıl karamsarlıktan uzak, cıvıl cıvıl duvar boyaları en çok tutulanlar. İç dekorasyon konusunda karşımıza bir de daha farklı bir renklendirme tekniği çıkıyor. Daha geometrik desenlerin kullanıldığı ve birden fazla renk ile ev içerisinin adeta bir şölen gibi görünmesini sağlayan bu yöntem daha çok salonlar ve çocuk odaları için tercih ediliyor. Bu yılın en çok tutulan rengi olarak ise karşımıza kum beji rengi çıkmakta.

Ev boyarken hangi renkler tercih edilmeli?

Ev boyası olarak kullanacağınız renkler sürekli olarak göreceğiniz için psikolojik olarak sizi rahatlatacak renklerden oluşmalı. ev boyama işlemi yapılacağı zaman karanlık renkler tercih etmek hem ışığın bu renk tarafından hapsedilmesine hem de daha sıkıcı ve boğucu bir ev ortaya çıkmasına neden olur. Bu yılın en çok tercih edilen ev boyası renkleri arasında ise toprak tonları, şampanya, çakıl taşı, gri, beyaz, açık mavi ve kum beji yer alıyor. Salonlar için özellikle tercih edilebilecek bu renkler iç dünyanızı daha ferah ve daha rahat bir konuma taşıyarak huzurunuzu korumanızı sağlayacak.

Huzur veren duvar boyası renkleri

Eğer evinizin tamamını tek bir renge boyayacak iseniz, bu boya her daim içinizi açan ve sizi boğmayacak bir renk ile yapılmalı. Her girdiğiniz odada kasvetli karanlık renkler görmek iyi gelmeyeceğinden daha çok açık sarı, pembe, turkuaz, kum beji ya da fildişi renklerini tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Evi aydınlık gösteren boya renkleri

Evi geniş gösteren duvar boyası renkleri

Ev içerisindeki alanınız eşyalarınız tarafından küçülüyorsa ya da genişlik olarak küçük çaplı bir evde oturuyorsanız, belirli renkleri duvar rengi olarak kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Evin bir duvarını diğer duvarlardan daha koyu bir tonda boyayarak derinlik algısı oluşturabilirsiniz ve böylelikle eviniz olduğundan daha geniş görünür. Tabii gözle görülür fark oluşturacak renkler tercih etmemek daha sakin ve değişebilir renkleri kullanmak mantıklı olacaktır.

Geometrik boyama için hangi renkler kullanılabilir?

Evinizin salon ya da çocuk odası gibi alanlarında kullanarak daha cıvıl cıvıl bir ev yaşamı kurmak istiyorsanız, geometrik boyama yaparak bu rahatlığa erişebilirsiniz. Altıgen şekiller şeklinde arka plan renginden daha farklı ve aykırı bir boya rengi ile duvarınızı hem daha şık hem de daha bakılası hale getirmek için evinizin duvarını turkuaz renge boyayabilir ve önüne çizeceğiniz altıgeni de kum beji renginde süsleyebilirsiniz. Sarı renk duvar boyası kullanacaklar için çok aykırı olarak mor tercihe dilebilir ve böylelikle dikkat çekici bir ikili yakalanmış olur. Daha sade olarak ise sarının yanına siyah eklenerek ev içerisinde asalet ortamı kurulabilir. Bu gibi renkleri zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.