Günlük hayatta çoğu zaman daha lezzetli bir sabah kahvaltısı hazırlamak ve doyurucu besinlerden olması nedenleri ile tercih ettiğimiz yumurtalarımızın kabuklarını isen çöpe atarız. Sert yapıları ve tatlarının pek de güzel olmayışı nedenleri ile çöpe atmayı tercih ettiğimiz yumurta kabuklarının birbirinden farklı ve kullanışlı alternatif kullanım alanlarını duyduğunuz zaman ise yumurta kabuklarını çöpe atmak yerine hayatınızı daha farklı bir hale getirebileceksiniz.

Yumurta kabuklarını çöpe atmayın

Yumurta kabukları aslında bildiğimizden daha sağlıklı ve kullanışlı yapılara sahipler. İçerisinde yükse k miktarda protein olan yumurta kabukları aynı zamanda farklı alanlarda kullanıma da oldukça müsait yapılar. Ancak bizler ise bu bilgiden henüz faydalanmadığımız için yumurta kabuklarını çöpe atmak daha kolay ve daha mantılı geliyor. Tadının kötü oluşu ve yapısının sert oluşu nedeni ile bir tüketim ürünü olarak kullanılmayan ve boğazda yırtık oluşma riski taşıdığı için de direkt olarak yenilmemesi gereken yumurta kabuklarının yemek dışında pek çok farklı kullanım alanı bulunuyor. İşte yumurta kabuklarını çöpe atmaktan vazgeçmenizi sağlayarak farklı kullanım alanları:

Küçük bitkiler yetiştirin

Yumurta kabukları yapıları gereği bir saksı görevi görmeye müsait ürünlerdirler. Yumurta kabuklarının içerisine toprak ve tohumlar ekleyerek minik saksılar halinde kullanabilir ve zevkinize göre bu saksıları farklı renklerde boyayabilirsiniz. Ancak bu saksı kullanımı büyümeyen küçük bahçe bitkileri için geçerlidir. Büyüyen ve kabuğa sığmayarak kıran bitkiler zamanla solacaktır.

Maske yapabilirsiniz

Yumurta kabukları oldukça besleyici yapıda ürünlerdirler. Bu nedenle de hem cildiniz hem de saçınız için yapacağınız maskelerde yumurta kullandığınız gibi yumurta kabuğu da kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir maske hazırlamak için yumurta kabuklarını toz haline getirin. Daha sonra ise içerisine bir yumurtanın akı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız macunu cildinizde kullanarak cildinizi besleyen bir maske hazırlamış olacaksınız. Maskenin yüzünüzde 10 dakika kalması yeterli olacaktır. Ardından ılık su ile temizleyerek çıkarabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı beyazlatın

İlk alındıkları esnada çok beyaz renkte olan beyaz çamaşırlar zaman içerisinde solmaya ya da sararmaya başlar. Bu da beyaz görünümlerini kaybetmelerine neden olur. Ancak yumurta kabuğu kullanıldığında beyaz çamaşırları ilk günkünden bile daha beyaz hale getirebilirsiniz. Bu şekilde çamaşır beyazlatmak için yumurta kabuklarını bir tülbent bez içerisine alın ve 1 limonu 4 parça haline getirerek bez içerisine koyun. Açılmayacak şekilde ağzını bağladıktan sonra bezi çamaşırlar ile birlikte makineye atabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Kaynamış yumurta suyunu kesinlikle dökmemelisiniz. Kullanım alanları ve faydaları şaşırtıyor (Kaynak: soru.com.tr)

Çay ve kahve lekelerini çıkarıyor

Çay ve kahve lekeleri  beyaz çamaşırlarda olduğu gibi çaydanlık ve demliklerde de izler bırakırlar. Bu izlerden kurtulmak için ise ağır kimyasalların kullanımı yerine yalnızca yumurta kabuğu yeterlidir. Yumurta kabukları ile çaydanlıklarınızı temizlemek için lekeli çaydanlık ya da demliğin içerisine yumurta kabuklarını koyun ve üzerine kaynar suyu ekleyin. Bir süre bekledikten sonra suyu dökün ve yumurta kabukları ile lekeli kısımları ovun. Lekeler saniyeler içerisinde çıkacak.

Şişeleri de temizliyor

Ellerimizin yetişmediği anlarda şişe ve kavanozların temizliği zor bir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda özellikle şişelerde lekeli kısımların temizliğinde yumurta kabukları kullanılabilir. Şişe ve kavanozların içerisine de çaydanlıklar gibi ezilmiş yumurta kabukları ve kaynar su ekleyerek bu temizliği kolay hale getirebilirsiniz.

Daha yumuşak bir kahve hazırlayın

Kahve severler bazen kahvelerinin yeteri kadar yumuşak içimli olmayışından dert yanıyor. En yumuşak içim kahve bile size fazla sert geliyorsa, aradığını lezzetin yumurta kabuklarında olması sizi şaşırtabilir. Yumurta kabuklarını kahve demlerken bardaklarının içine atmak daha yumuşak içimli kahveler hazırlamanın püf noktası olarak görülüyor. Ancak bu şekilde hazırladığınız kahveleri içmeden önce mutlaka tüm kabukları çıkardığınızdan emin olun.

Dekorasyon için kullanılabilir

Yumurta kabukları aynı zamanda birbirine yapıştırarak ya da boyanarak farklı dekoratif ögeler oluşturmaya yardımcı olabilir. Farklılık isteyen ve post modern sanatı seven kişiler tarafından heykelcikler olarak bile tercih edilebilecek olan bu dekorasyon fikri ile evinize egzotik bir hava da katabilirsiniz.

Yumurta kabuğunu kullanırken dikkat edin

Yumurta kabuklarını kullanırken özel olarak dikkat edilmesi gerekiyor. Her ne kadar sağlıklı ve farklı kullanım alanları olsa da, yumurta kabukları bir yandan da tehlikeli yapıları ile dikkat çekiyorlar. Yumurta kabuklarında yaşayan bir bakteri türü olan salmonella bakterisi insan vücudu le teması sonucunda ciddi hastalıklara yol açıyor. Bu nedenle yumurta kabuklarını kullanmadan önce kaynatmaya ve temizlemeye özen göstermeyi unutmayın.