İnsan vücudunun günlük olarak belirli vitamin gruplarına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. bu vitaminlerin eksikliğinin ise nelere yol açabileceği konusunda e yazık ki o kadar bilinçli değiliz. Bazı vitaminlerin günlük ve düzenli olarak alınmaması ya da vücutta yetersiz seviyede bulunması kanser gibi ciddi hastalıkların önünü açabiliyor. Bilinçli bir şekilde tüketim sağlayarak kanser riskinden korunmak için ise tüm vitamin değerlerinizi kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Bu vitaminler kanserden koruyor

Tüm vitamin gruplarının vücudumuz için belirli yararları bulunuyor ancak bazı vitamin gruplarının eksikliği çok ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Yapılan araştırmalar önümüzdeki 25 yıl içerisinde kanser riskinin çok daha yaygın bir seviyeye ulaşacağını gösterirken, bu riskten korunmak için ise vitamin değerlerini kontrol ettirmek ve vücutta eksikliği yaşanan vitaminleri temin etmek gerekiyor. Vitamin değerlerinin dengelenmesi vücuttan zararlı serbest radikaller olarak adlandırdığımız toksinlerin atılmasını sağlıyor ve kansere karşı koruyucu etki gösteriyor. Vücudun bağışıklığının düşmesi ile birlikte kansere karşı daha savunmasız bir hale geliyoruz ve kanserli hücrenin gelişimi kolaylaşıyor. Vitamin dengesi sağlandığında ise bağışıklığı düşüren bu toksinleri vücuttan atmak ve kanserli hücre oluşumunu engellemek daha kolay bir hale geliyor. Kansere karşı korumak için ise insan vücudunda dengeli bir şekilde bulunması gereken E vitamini, A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi önemli vitaminlerin kontrol ettirilmesi, eğer kan değerlerinde bu vitaminlerin eksiliği varsa bu eksikliğin önüne geçilmesi gerekiyor.

E vitamini toksinleri atıyor

Kansere karşı koruma sağlamak için önemli yeri bulunan vitaminlerden biri olan E vitamini, vücuttan toksik maddelerin atılmasını sağlıyor. Toksik maddeleri atan E vitamin vücudun zararlı serbest radikaller ile mücadele etmesine yardımcı oluyor. E vitaminini en kolay ve güvenli şekilde almak için ise günde 1 avuç fıstık tüketilmesi gerekiyor. İç organları koruyan ve kansere karşı mücadele etmeyi sağlayan E vitaminin günde 1 avuç fıstık yiyerek vücuda alabilirsiniz. Aynı zamanda doğal zeytinyağı da E vitamini bakımından zengin bir gıdadır. Günde 1 avuç fıstık ya da 1 çay kaşığı zeytinyağı tüketerek günlük ihtiyacınız olan E vitaminini karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda bu besinler omega-3,6 ve 9 sağlanmasına katkıda bulunarak vücut yenilenmesi gerçekleştirir.

İLGİLİ MAKALE  Vitamin hapları gerekli mi? Kesinlikle bu tuzaklara düşüp, sağlığınızla oynamayın

B vitamini bağışıklığı güçlendirir

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunan B vitamini de günlük olarak alınması gereken vitaminler arasındadır. Düzenli olarak vücuda B vitamini alındığı takdirde vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlendir ve bu şekilde hem dönemsel hastalıklara hem de daha ciddi riskler oluşturan kanser gibi sağlık sorunlarına karşı daha güçlü bir sisteme sahip oluruz. Nohut ve mantar güçlü B vitamini kaynakları olarak bilinirler ve haftada en az 2 kez nohut ya da mantar tüketilmesi ile vücudumuza gerekli olan B vitaminini sağlayabiliriz. Aynı zamanda zeytinyağı B vitamini bakımından da zengin bir gıdadır ve salatalarda tercih ederek hem E hem de B vitaminlerini karşılamamıza yardımcı olur.

A vitamini kanserojen etkiyi azaltır

A vitamini kaynağı besinlerin ortak olarak içeriği karotenoidler kanserojen etkiyi azaltan yapıları le kansere karşı mücadelede vücudun güçlenmesine yardımcı olurlar. A vitamini bakımından zengin olan havuç aynı zamanda içerdiği karotenoidler ile kanserojen maddelerin vücutta bıraktığı etkilerin zayıflamasını sağlar. Hem göz hem de beyin için yararlı olan A vitaminini günde bir adet orta boy havucu çiğ şekilde yiyerek ya da brokoliyi yemeklerde ve salatalarda tercih ederek karşılayabiliriz. Özellikle brokoli bilinen pek çok kanser türüne karşı koruyucu etki göstermektedir. Omega-3 içeriği ile brokolinin çiğ şekilde ya da haşlanarak tüketilmesi en sağlıklı tercihler olacaktır.

C vitamini direnci arttırır

Pek çoğumuz dönemsel hastalıklar olan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı C vitamini almanın faydalarını biliriz. Ancak C vitaminin vücudumuza tek faydası bu değildir. Vücut direncini arttırmaya fayda sağlayan C vitamini, içerdiği antioksidan sayesinde vücudumuzu zararlı serbest radikallerden temizlememize ve kansere karşı daha güçlü kalmamıza yardımcı olur. Turunçgiller ailesinden limon hem C vitamini açısından zengin hem de içeriği antioksidan ile kansere karşı koruma sağlar. Salatalarda, yemeklerde, içeceklerde ve hatta bir meyve olarak yemek için tercih edebileceğiniz limonu sabahları içeceğiniz bir bardak suya birkaç damla ekleyerek de hayatınıza dahil edebilir ve bu şekilde C vitamini alımı sağlayabilirsiniz.