2022 yılında yaşanan %50.54’lük asgari ücret zammı ile birlikte memur maaşları da güncellenmiş oldu. Oran olarak en yüksek zammı asgari ücret çalışanları alırken memur olarak görevini sürdüren öğretmenler, polisler ve hemşireler için de güncel maaşların ne oranda artacağı ve hangi seviyelere geleceği merak ediliyordu. Net maaşlar ve mesai ücretleri ile birlikte işte güncel hemşire maaşları listesi.

2022 memur maaşları zammı

Yapılan son zamlar ile birlikte memur maaşları da güncellenmiş durumda. Son güncellemeler ile birlikte asgari öğretmen maaşı 6354 TL, asgari polis memuru maaşı 9599 TL, vaizler ise 6449 TL alırken minimum ödenecek hemşire maaşı da 6733 TL’ye yükseldi. 2022 yılında enflasyonun ilk 6 aylık yapılacak %5’lik zam oranını aşması ile birlikte yeni dönemde maaşlar, zam oranları da değiştirilerek memur olarak görevini sürdürenler için %25,65 oranında yansıtılan fark ile belirtilen ücretlere çekilmiş oldu.

Hemşire maaşları ve mesai ücretleri

2021 yılında 5.237 TL olan bu fark yapılması planlamnan %5’lik zam oranıyla 5.498 TL seviyesine yükselmişti. Enflasyonun aşılmış olmasıyla bu oranlar artarak %25,65 oldu ve hemşire maaşları da bu oranla düzenlenerek 6.733 TL seviyesine yükseldi.  Bu yükselme ile birlikte hemşirelerin mesai ve nöbet ek ücretleri de değişmiş oldu.

Hemşire mesai ve nöbet ücretleri

Hemşirelerin alacakları mesai ücretlerinin net tutarı kişinin unvanına, gösterge puanına, nöbet tuttuğu birime ve nöbet tuttuğu güne göre değişiklik gösterir. Buna göre daha riskli birimlerde çalışan ve bayram günleri gibi özel günlerde nöbet tutan hemşireler normal günler ve normal birimlerde çalışanlara göre daha çok mesai ücreti alacaklardır. Hemşirelerin gösterge puanları ise şu şekilde değişiyor:

  • Yüksekokul mezunu hemşire: 90 puan
  • Lise mezunu hemşire: 75 puan
  • Diğer personel: 55 puan

Gösterge puanına göre nöbet ücreti

  • Yüksekokul mezunu hemşireler normal günlerde ve normal birimlerde çalıştıklarında 21.19 TL mesai ücreti alırken, riskli birimlerde normal günlerde çalışan bu hemşireler 31,78 TL mesai ücreti alacak. Normal birimlerde özel günlerde çalışan yüksekokul mezunu hemşireler 25,43 TL mesai ücreti alırken, riskli birimlerde özel günlerde çalıştıklarında ise 38,5 TL saatlik mesai ücreti alacaklar.
  • Lise mezunu hemşireler normal günlerde normal birimlerde çalıştıkları takdirde 17,66 TL mesai ücreti alacaklar. Normal günlerde riskli birimlerde çalışan lise mezunu hemşireler 26,49 TL saatlik mesai ücreti alırken özel günlerde normal birimlerde ise bu ücret 21,19 TL olarak değişecek. Özel günlerde riskli birimlerde çalışmaları halinde ise lise mezunu hemşirelerin saatlik mesai ücreti 31,79 seviyesinde değişiklik gösterecek.
  • Diğer personeller için ise normal birimlerde normal günlerde çalışmaları halinde saatlik mesai ücreti 12,95 TL olan mesai ücreti, normal günlerde riskli bölümlerde çalıştıkları zaman 19,42 TL seviyesine çıkıyor. Özel günlerde normal birimlerde çalışan bu personeller saatlik 15,54 TL mesai ücreti alıyor ve özel günlerde riskli bölümlerde çalıştıkları takdirde bu mesai ücreti 23,31 TL seviyesine yükseliyor.
İLGİLİ MAKALE  Siğilleri anında yok etmek mümkün (Kaynak: izlehaber.com)

Özel günler kapsamında dini ve milli olacak şekilde bütün bayram günlerinde geçerli oluyor. Riskli bölümler kapsamında ise ameliyathane, diyaliz bölümü, yoğun bakım bölümü, acil servis ve 112 acil yer alıyor.

Hemşire mesai ücretleri nasıl belirlenir?

Hemşire mesai ücretleri katsayı ve olası ek zamlar hesaplanarak belirlenir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan hemşirelere ödenen mesai ücreti 6 saat çalışan personele ödenir.

Hemşireler ayda kaç saat nöbet tutar?

Hemşirelerin mesai süreleri çalıştıkları kuruma göre en fazla 60 saat ya da 130 saat olarak değişir. Yani:

  • Aile sağlığı merkezleri gibi birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda azami mesai süresi 60 saat olarak belirlenmiştir.
  • Klinik ve hastaneler gibi daha kapsamlı sağlık hizmeti veren diğer kurumlarda çalışan hemşireler ise ayda en fazla 130 saat nöbet tutabilirler.