Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber tatile gitmeye başladık. Ancak tatile gidenlerin büyük bir kısmı, güneş yanıkları ile uğraşıyor. Ne kadar güneş kremi kullansak da güneşin zararlı UV ışınları, bir şekilde cildimize işliyor ve güneş yanıklarının oluşmasına sebep oluyor. Güneş yanıkları, hareket ederken bile canımızın yanmasına sebep olabilmekte. Bu yüzden de güneş yanıklarının nasıl hızlı bir şekilde iyileştirilebileceği, insanlar tarafından sürekli olarak araştırılıyor. Bu yazımızda sizlere, güneş yanıklarını nasıl kolay bir şekilde iyileştirebileceğinizden bahsettik.

Güneşin zararlı etkilerinden sonra yapılması gerekenler

Güneşin zararlı etkileri denildiğinde akıllara ilk olarak güneş yanığı geliyor. Ancak sadece bu değil. Güneşin zararlı UV ışınları, erken yaşlanmayı da beraberinde getirmektedir. Kırışıklık, cilt lekeleri, kuru cilt sorunu gibi birçok cilt sorunu güneşten kaynaklanmaktadır. ancak korkmanıza gerek yok. Kullancağınız bazı esansiyel yağlar, güneşin zaralı etkilerini tersine çevirebilmektedir. Gelin hep birlike güneş zararlı etkilerinden kurtulmak için hangi esansiyel yağları kullanmamız gerektiğini incleyelim.

Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağı, çok zengin A vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda bol miktarda karoten içeren havuç tohumu yağı, cildi güneşin zararlı etkilerinden sonra besleyecek birçok besin maddesini içerisinde barındırmakta. Güneş yüzünden zarar görmüş cildiniz için havuç tohumu yağı kullanmanız, yeterli olacaktır. Havuç tohumu yağı içerisinde yer alan besin maddeleri, kırışıklık ve sarkma gibi oluşabilecek cilt problemlerinin önüne geçiyor. Aynı zamanda güneş yanıklarının tedavisi için de kullanılabilen havuç tohumu yağı, cildin nem dengesini de ayarlamaktadır.

Havuç tohumu yağını aloe vera jeli ile beraber kulanmanız tavsiye edilmektedir. 4 damla havuç tohumu yağını, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ile güzelce karıştırın. Daha sonra güneşin zararlı ışınları nedeni ile zarar görmüş bölgelerinize bu karışımı sürün. Bu karışımı haftada 3 defa uygulamanız, cildinizin düzgün bir şekilde beslenebilmesi için yeterli olacaktır.

Ölmez çiçek yağı

Ölmez çiçek yağı anti-enflamatuar, anti-septik, ve anti-mikrobiyal özelliklerinin hepsini barındırmaktadır. Bu yüzden de bu yağ ile cilt bakımı yapmak, hem cildi besleyecek hem de cildi derinelemesine temizleyecektir. Aynı zamanda ölmez çiçek yağı, C vitamini bakımından da zengin bir esansiyel yağdır. Bu yüzden de ciltteki sarmaların önüne geçmenizi sağlayacak. Ölmez çiçek yağı içerisinde yer alan diğer besin maddeleri de cilt lekelerinin sonunu getirecek. Çünkü ölmez çiçek yağını cilt bakımı için kullandığınızda, cildin melanin ve kolejen dengesinin düzelmesini sağlıyorsunuz. Ölmez çiçek yağını düzenli bir şekilde kullanmak, belirli bir süre sonunda kişinin cildinde gözle görülür bir düzelme yaratacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Bu yöntem 'yaşlanmaya karş'ı adeta savaş açıyor! İşte yaşlanmayı kesen o formül

Lavanta yağı

Lavanta yağı, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir esansiyel yağdır. Lavanta yağı aynı zamanda C vitamini deposudur. C vitamini ise cildin yaşlılık belirtilerinin engellenmesini sağlar ve cildin elastikiyetini arttırır. Daha sıkı bir cilt için, lavanta yağı ile kendinize masaj yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak lavanta yağının antioksidan özellikleri, cildin derinlemesine temizlenmesini sağlıyor. Ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlayacak olan lavanta yağı, sebum dengesinin de düzenlenmesinde oldukça etkili. Sebum dengesinin düzenlenmesi de ciltte sivilce ve akne oluşumunu azaltıyor.