Sirke, hayatımızın temizlikten yemeğe pek çok alanında kullandığımız mucizevi bir besindir. Sayısız faydası olan sirke, mutlaka günlük yaşantının içerisine dahil edilmelidir. Sirkeli su ise, her sabah mutlaka tüketilmelidir. Pek çok rahatsızlığa iyi gele sirke, tek başına değilse de su ile birlikte tüketildiğinde faydalarından yararlanmamız çok daha kolay bir hale gelir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sirkeli su, mide rahatsızlıklarını da önler. İşte mucizevi besin sirkenin faydaları ve sirkeli su içmek için 10 neden.

Sirkeli su içmek için 10 neden

  • Sirkeli su, kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahiptir 

Tip 2 diyabet durumunda yükselebilen kan şekeri, tehlikeli olabilen bir durumdur. Sirke ise, kan şekerini dengeleyici ve olması gereken seviyeye düşürücü bir etkiye sahiptir. Bu özelliği nedeniyle sirkeli su mutlaka tüketilmelidir.

  • Sirkeli su ağız kokusunu önleyicidir

Eğer ağız kokusu problemi yaşanıyorsa, sirkeli su tüketilmesi bu anlamda oldukça önemlidir. Sirke, antibakteriyel özelliği nedeniyle ağızda bulunan kötü bakterileri yok eder ve ağız kokusunun yok edilmesini sağlar.

  • Sirkeli su içmek kilo kontrolünü sağlar

Günümüzde pek çok kişi, kilo kontrolüne dikkat eder ve bunun için ek yöntemlere başvurur. Spor ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra sirkeli su içmek de kilo kontrolüne destek olucu bir etkiye sahiptir. Her gün sabahları düzenli olarak özellikle elma sirkesi ve suyu karıştırıp içmek yağları yakmaya destek olduğundan kilo kontrolü için çok faydalıdır.

  • Sirkeli su bağırsakları çalıştırır

Günümüzde bağırsak tembelliği başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunları yaşanıyor. Sirkeli su içmek, bu sorunun da çözümünde oldukça etkilidir. İçerisinde yoğun C vitamini bulunduran elma sirkesi,, kabızlığı kökünden çözebilecek etkili bir sirkedir. İçilen bir bardak sirkeli su, sindirim sorunlarını da ortadan kaldırıcı bir etkiye sahiptir.

  • Vücudu toksinlerden arındırır

Sirkeli su, vücutta bulunan zararlı toksinlerin yok edilmesinde de etkin rol oynar. Toksinler vücut için zararlıdır ve mutlaka dışarı atılması gerekir. Günde 1 bardak sirkeli su tüketmek, antioksidan özelliğine bağlı olarak toksinleri vücuttan uzaklaştırır.

  • İltihap ve enfeksiyonları ortadan kaldırır

Sirkeli su tüketmek, enfeksiyon ve iltihaplarla savaşarak onları vücuttan uzaklaştırır. Özellikle idrar yolları enfeksiyonunda elma sirkesi oldukça iddialıdır.

  • Stresi azaltır
İLGİLİ MAKALE  Evde doğal organik 'elma sirkesi' nasıl yapılır?

Sirkeli su tüketimi, aynı zamanda stresi azaltır ve daha pozitif bir hayat sürülmesini sağlar. Her gece uyumadan önce sirkeli su tüketmek antidepresan görevi görür.

  • Mide sorunlarına karşı savaşır

Her gün sirkeli su içmek, mide problemlerini de ortadan kaldırır ve çok daha kolay bir hazım sağlar. Midede yanma ve ağrı gibi sorunları yok etmek için düzenli olarak sirkeli su içilmelidir.

  • Vücuttaki ağrıları azaltır

Sirkeli su içmek aynı zamanda vücuttaki çeşitli ağrıları hatrı sayılır seviyede azaltır.

Beyaz sirke

  • Parazitleri uzaklaştırır

Sirkeli su içildiğinde vücutta çeşitli nedenlerle oluşan parazitler de hızla ortadan kalkar. Özellikle ishal gibi can sıkıcı sorunlar yok olur.

NOT: Sirke tüketimi bazı kişiler için tehlikeli olabileceği gibi bazı zararlara neden olabilir. Sirkeli su tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sirkeli su, aslında sirke (özellikle elma sirkesi) ile su karıştırılarak hazırlanan bir içecektir. Bu içecek, bazı insanlar tarafından sağlık avantajlarından dolayı tüketilir. Örneğin, sirkeli su, sindirim sistemini düzenleyebilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve cilt sağlığını destekleyebilir. Ancak, sirkeli su tüketiminin insan sağlığına olan gerçek etkisi hakkında yapılan araştırmaların sonuçları kesin değildir ve bu nedenle sirkeli su tüketiminin sağlık avantajları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ayrıca, sirkeli su tüketimi fazla yapılabilir ve bu da mide yanması ve diş eti hasarı gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle, sirkeli su tüketimini düzenli olarak kontrol etmek ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Sirkeli suyun kullanıldığı alanlar

Elma ve üzüm sirkesi başta olmak üzere, günümüzde çok sayıda sirke türü vardır. Beyaz sirke de her evde olmasa bile son zamanlardan yaygınlaşan sirkelerden bir tanesidir. Bu sirkeler kullanım alanları açısından da oldukça çeşitli. Elma sirkesi yüz, cilt ve saç bakımında kullanılırken aynı zamanda yemeklerde de sıkça kullanılır. Üzüm sirkesi yemeklerde kullanıldığı gibi aynı zamanda temizlikte de sık sık kullanılır. Ayrıca beyaz sirke de temizlik konusunda oldukça iddialıdır.