Daha çok banyo ve mutfaklarda kullanılan dekorasyon amaçlı yapılar olan fayanslar sürekli kullanım ve kir birikmesi nedeni ile sararmaya ya da kararmaya başlayabilir. Normal bir temizlik malzemesi ile temizlenmesi pek de kolay olmayan fayans aralarını temizlemek için uzun süren fırçalamalar ya da ağır kimyasallar gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bazı pratik yolları tercih ettiğinizde fayans temizliği ne kimyasal tehlikesi ile dolu olacak ne de uzun fırçalamalara gerek kalacak.

Fayans ve derz aralarını temizlemenin en kolay yolları

Evlerimizin bazı alanlarında yerlerde parke yerine tercih ettiğimiz ve duvarlarda süsleme ya da mimari gereklilik olarak bulunan fayanslarımız daha çok banyo ve mutfaklarda tercih edilen yapı malzemeleridir. Fayansların genel olarak aralarındaki dersler beyaz renkte olduğundan ve banyo, mutfak gibi odalarda bulunmalarından dolayı kirlenmeleri çok kolaydır. Kolaylıkla kirlenen fayanslar bunun tam tersi şekilde çok zor bir şekilde temizlenirler. Ya da biz öyle düşünürüz. Fayans ve derz aralarının temizliği için genelde ağır kimyasal içerikli temizlik malzemeleri ve sert fırçalar kullanılır. Aslında bu kadar kapsamlı ve uğraş gerektiren bir temizlik olmadığını bilmek ise eminiz ki herkesi rahatlatacaktır. İşte fayans ve derz aralarını temizlemenin en kolay yolları:

Sirke ve tuz

Sirke yüksek asidik içeriği ile ev temizliğinde sürekli kullanılan yöntemler arasında yer alır. Doğal bir temizlik malzemesi olan sirkenin tuz ile karıştırılması sonucunda ortaya çıkan bu karışım ile fayans ve derz aralarının temizlenmesi hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor. Sirke ve tuz ile fayansları ve derz aralarını temizlemek isteyenlerin ilk olarak yapması gereken 2 bardak elma sirkesi içerisine 1 fincan tuz eklemek. Tuzun elma sirkesi içerisinde tamamen çözülmesini sağladıktan sonra bu karışımı bir sprey şişesi içerisine alın ve fayanslar ile derz aralarına sıkın. Spreyi sıktıktan sonra yaklaşık olarak 5 dakika karışımın bölgeye tamamen etki etmesi için bekleyin. Bekleme süresinin sonunda bir diş fırçası yardımı ile bu bölgeleri bastırarak temizleyin. Son olarak temizlenen alanları su ile durulayabilirsiniz.

Karbonat ve sirke

Sirkenin tuz ile kullanılmasının yanı sıra farklı malzemeler ile de sirkeyi karıştırabilirsiniz. Ev temizliğinde en çok tercih edilen doğal karışım olan sirke ve karbonat karışımı fayans ve derz aralarının eskisinden bile beyaz olmasını sağlıyor. Sirke ve karbonat karışımı ile fayansları temizlemek isteyenlerin ilk olarak yapması gereken 1 su bardağı karbonat ile 1 su bardağı sirkeyi karıştırmak. Hazırladığınız karışımı fayans aralarına dökün ve 10 dakika kadar bekleyin. 10 dakika içerisinde karışım fayans ve derz aralarına iyice işleyecektir. sonrasında ise bir fırça yardımı ile fayans ve derz aralarını iyice temizleyin. Son olarak zemini soğuk su ile durulayabilir ve temizliği tamamlayabilirsiniz.

Beyaz sirke

Beyaz sirkeli su

Diğer karışımlarda kullanılan sirkelerin dışında, fayans temizliği için evlerde genel olarak temizleme gücü ile kullanılan beyaz sirkenin yardımından da faydalanılabilir. yüksek asidik değeri nedeni ile daha çok temizlikte kullanılan ve yemeklerde tercih edilmesi sakıncalı olan beyaz sirkenin güçlü yapısını su ile seyrelterek kullandığınız zaman fayans ve derz araları tertemiz olacak. Bu yöntemi uygulamak isteyenlerin ilk yapması gereken ise 1 fincan beyaz sirkeyi yarım fincan içme suyu ile karıştırmak. Bu karışımı daha sonra fayans ve derz aralarına dökebilir ya da bir sprey şişesi içerisine koyarak sprey formda kullanabilirsiniz. Fayans ve derz aralarına dökülen beyaz sirkeyi bez ya da fırça yarımı ile iyice yayabilirsiniz. Sprey şişesine aktarılan karışımı ise daha çok sünger ile tercih edebilirsiniz. Bu şekilde iki farklı kullanım şeklinden birini tercih ederek beyaz sirke le fayans temizliği gerçekleştirebilirsiniz.