Japon kültüründen dünyaya açılan ve kitleleri ikiye bölen animeler için insanlar çok uç fikirlere sahip. Kimileri animelerin çizgi filmler olduğunu ve çocuklar için olduğunu düşünürken, diğer yandan bazıları oldukça yüksek şiddet öğeleri içeren animelerin çocuklar için değil, yetişkinler için hazırlanan animasyon filmleri olduğu konusunda ısrarcı. Onlar tartışmalarına devam ederken, biz izlemek ve keyif almak isteyenler için en iyi anime filmleri sıraladık.

Anime film nedir?

Anime filmlerin öncelikle çizgi film olmadığı konusunda anlaşmak gerekiyor. Bir animasyon türü olan anime film, Japon kültürünün bir parçası ve bu mangalar ile başlayan bir durum. Her nasıl Marvel ve DC çizgi romanları sinemaya uyarlanıyor ve bir sinematik evren oluşturuluyorsa, animeler de bu durumun Japon kültürüne uyarlanmış versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Daha çok Japon kültürüne ilgi duyanların tercih ettiği animeler, samurayları ve Japon efsanelerini konu alan yapımlar oluyorlar. bunun yanında ayrıca farklı fantastik gerçeklikleri ve bilim kurgu temalarını konu alan anime yapımları da bulunuyor.

Temelde animasyon yapımı olan animeler, her ne kadar seveni kadar sevmeyeni bulunan bir tür olsa da, çoğu kişi farkında bile olmadan animeleri izlemiş ve beğenmiş bir dönemden geçiyor. Pokemon ve Beyblade gibi milenyum çağı çocukları arasında popüler olmuş çizgi film olarak adlandırılan yapımlar da aslında birer animedir.

En iyi anime filmler hangileridir?

Anime severler tarafından oldukça fazla beğeni toplayan ve yeni anime izleyecekler için de mutlaka bakılması gereken bazı kilit yapımlar bulunuyor. Birbirleri ile bağı olmasa da  bu yapımlar anime izlemek isteyenler için animenin ne olduğunu ve sizi nelerin beklediğini az çok anlamınıza sağlayacak ve aynı zamanda anime kültürüne bu efsanevi yapımlar ile zirveden bir giriş yapacaksınız. İşte mutlaka izlenmesi gereken, en iyi anime yapımlar:

Naruto

Bir manga serisinden uyarlanan ve hemen hemen herksin izlemese bile ismin bildiği Naruto, bir çizgi filmden çok daha fazlası. Naruto Uzumaki isimli genç bir ninjanın diğer insanlar tarafından kabul görmek istemesi ve bu amaçta ilerlerken yaşadığı maceralar sonucunda farklı kişiler ile tanışmasını anlatan anime serisi olan Naruto, tamamen bir hayatı kapsıyor. Oldukça uzun bir anime serisi olan Naruto’yu izlemeden geçemeyeceğinize eminiz. Ayrıca pek çok anime ya da çizgi filme kıyasla oldukça detaylı ve uzun dövüş sahnelerine yer veren Naruto, ninjalığın temelinden zirvesine kadar her kısmını da ele alıyor.

One Piece

Dünyanın en uzun animelerinden biri olan One Piece, uzun olduğu kadar sürükleyici bir anime serisi olarak karşımıza çıkıyor. Kenine has dünyası buluna One Piece, korsanların yaşadığı ve birbirinden fantastik krallıklar ile adaların anlatıldığı bir anime. Temel ise şu, tüm korsanların aradığı efsanevi bir hazine var. Her biri insanüstü yeteneklere sahip olan korsanlar da bu hazinenin peşinde. 100 parçadan oluşan bu hazineyi ele geçirmek isterken korsanların yarışları ve dövüşleri de ilginizi çekecek. Aynı zamanda deniz kralları, devler, cüceler ve insanüstü güçlere sahip korsanların farklı dünyasını bir kez keşfedince, tek oturuşta bitireceğinizden eminiz.

Attack on Titan

En bilindik animeler listesinde yer alan bir baka isim ise Attack on Titan. Karanlık fantezi animesi türünde bir anime olan Attack on Titan, devlerin insanları duvarlar ile çevrilmiş kısıtlı alanlarda yaşamaya zorladığı bir distopyayı anlatıyor. 100 yıl önce ortaya çıkan devler sürekli olarak insanlara saldırmakta ve insanlar da bu devlerden korunmak için uzun duvarlar ile çevrelenmiş şehirlerde yaşamakta. Ancak bir gün Eren Jaeger’in annesi bir dev tarafından yenildiğinde, bu durum kişisel bir hale gelecek ve Eren Jaeger en yakın iki arkadaşı ile birlikte tüm devleri yok etmek için bir yolculuğa çıkacak. En çok satan mangalar arasında yer alan Attack on titan, filmleri ve dizileri ile izlemeye değer bir anime serisi.

Seven Deadly Sins

En uçuk kaçık dünyalardan birine sahip olan Seven Deadly Sins, anime kültürü ile Hristiyan inancının birleşmesinden ortay çıkıyor. Büyük Britanya Krallığı’nda bir komutan olan Meliodas ve onun emrindeki 6 askeri ile bu yedilinin Hristiyan inancındaki 7 büyük günaha eşit olmasını anlatan bir anime serisi. Her birinin ismi bir günahtan gelen bu ekip, bir yanlış yargılama sonucunda dağılmış olsa da, Büyük Britanya Krallığı iblisler tarafından tehdit edilince prenses Elizabeth Meliodas’ı bulur ve ekip Britanya’yı kurtarmak için şeflerinin emri ile bir araya gelir. Şövalyeliğin incelikle işlendiği ve her yeni sezonda hikayenin biraz daha derinleştiği bu anime kesinlikle izlemeye değer animeler listesinde. Ayrıca her bir ölümcül günah üyesinin kendine has yetenekleri ve özel güçleri olduğunu ve bu özel güçler ile bir insanın olamayacağı kadar güçlü olduklarını da eklemek gerek.

Sword Art Online

Diğer anime türlerine göre fantastik öğelerden çok, bilim kurgu öğelerini konu edinen bir anime serisi olan Sword Art Online, yakın bir gelecekte geçiyor. Yeni çıkan bir online oyun olan Sword Art Online, tam dalış kaskları ile kişinin bilincinin meta verse dünyasına bağlanmasını sağlayan ve kişinin kendisini canlandırmasına izin veren türde bir oyun. Kılıç kullanan, büyü yapan ve hayatı yaşayan demirci gibi görevler alan kişilerin canlandırdığı karakterleri bulunan Sword Art Online’ın yaratıcısı tüm oyuncuları oyunun açılış gününde oyunun içerisine hapseder ve bilinçsiz bir şekilde bedenler yatarken, bu kişilerin zihinleri oyunu tamamlamak zorundadır. Kirito karakterinin karakter gelişimini ve oyunu tamamlama çabasını göreceğimiz bu animede, bir de tehlike bulunuyor. Her ne kadar oyun olsa da, karakterler level sonu canavarları ile ya da diğer oyunular ile dövüşürken hayat barları 0’a geldiğinde, bilinçleri açılmıyor. Aksine gerçek hayatta da hayata veda ediyorlar. Onlar için burası artık bir oyun değil, onların dünyası burası.