Domino iki ve ya daha fazla kişi ile oynanan bir oyundur. Toplam 28 adet yassı mermer, metal ve ya sert plastikten yapılmış dikdörtgen şeklinde pulla oynanır. Bu pulların ön yüzeyleri ortadan ikiye bir çizgi ile bölünmüştür. Bu bölmelerde 0 ve 6 arasında nokta bulunur.

Domino Oyunu Nasıl Oynanır?

Domino oyunu bir tabla üzerinde oynanır. Oyunda amaç uç kısma gelen sayı ile aynı sayıyı bulunduran bir taşı birleştirmektir. Bunu yaparak oyuncu elindeki taşları önce bitirip kazanmayı hedefler. Oyun başladığında her bir oyuncuya önce 4 sonra da 3 taş olmak üzere toplam 7 taş dağıtılır. Geri kalan taşlar tabla üzerinde bir kenara yan yana gelecek şekilde dizilir. İlk oynayacak oyuncu elinde iki tane altı içeren taşı bulunduran oyuncudur. Eğer iki tane altı yoksa iki tane 5 içeren taş aranır.

Domino

Domino

O da yoksa 4, 3, 2 diye gider. İlk oynayan oyuncu taşını attıktan sonra sıradaki oyuncu ucu açık olan kısımda kalan sayıya denk gelecek sayıyı içeren bir taşla devam eder. Eğer o sayı yoksa oyuncu taş çeker. Ta ki o sayıyı bulana kadar. Oyuncunun o taşı geç bulması aleyhine olacaktır çünkü elinde taş birikir. Bu taşları eritmesi çok zor olacaktır.

Oyuncular ellerindeki taşları eritmek için çeşitli taktikler denerler. Oyunun sonunda elindeki taşları bitiren oyuncu diğer oyuncuların elinde bıraktığı taşlardaki sayılar kadar oyunculara ceza puanı yazdırır. Genelde 11 el olarak oynanır. Oyunun sonunda bu bütün sayılar toplanır ve en az ceza puanı alan oyuncu oyunu kazanır.

İzleyin: Domino Nasıl Oynanır ? | Domino Oyunu Kuralları

Domino Oyununun Tarihçesi:

Milattan sonra 3. yüzyılda Çin’ de oynandığı bilinmektedir. Avrupa’ ya ise 1700 yıllarında geldiği bilinmektedir. Çin’ de oynadığı gibi oynanmasa da her ülkede oyun sayısı ve başlaması farklılık gösterebilir.

Domino Oyunu

Domino Oyunu

Domino Oyunu Ülkemizde De Oynanıyor Mu?

Domino oyunu ülkemizde de oynanmaktadır. Özellikle köy kahvehanelerinde hala oynanmaktadır. 30- 40 yıl kadar önce çok fazla oynanan bir oyun olmasına rağmen, kahvehanelerde yeni oyunların oynanmasından dolayı eskisi kadar rağbet görmemektedir.