Yaptığı çarpıcı açıklamalar ve bazı katı kurallar ile herkesi şoke etmeye devam eden Profesör Doktor Canan Karatay, her geçen gün yeni bir açıklama ile sağlıklı yaşamın sırlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor. Özellikle gıdalar üzerine yaptığı açıklamalar ile bilinenleri temelinden sarsan Prof. Dr. Canan Karatay tarafından yapılan son açıklama ise limonlu su için geldi. Prof. Dr. Canan Karatay, limonlu suyun sırlarını açıkladı.

Çocukluğundan beri içiyormuş

Prof. Dr. Canan Karatay, limonlu suyun sırlarını uzun süredir saklıyor fakat sağlıklı bir yaşam için önemin sürekli olarak vurguluyordu. Ysptığı açıklamalar sonrasında limonlu su içmenin sırlarını da açıklayan Prof. Dr. Canan Karatay, kendisinin de çocukluğundan beri limonlu su içtiğini ve sağlıklı bir yaşam için limonlu suyun vazgeçilmez olduğunu aktardı. Başka hiçbir gıdanın alınmayacak faydalara ev sahipliği yapan limonlu su için Prof. Dr. Canan Karatay ise ihmal edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Limonlu suyun faydaları

Prof. Dr. Canan Karatay tarafından da sürekli olarak tüketilen limonlu suyun aslında vücudumuza bildiğimizden çok daha fazla faydası var. Özellikle aç karnına içildiği zaman vücudun tamamını temizleyen ve vücudu zararlı oluşumlardan arındırmaya yardımcı olan limonlu suyun insan vücuduna faydaları ise şu şekilde sıralanıyor:

Limonlu su karaciğeri temizliyor

Limonlu su karaciğer için oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Karaciğerin yağlanmasının önüne geçen limonlu su, aynı zamanda karaciğerde enzim oluşumunu destekliyor. Hatta, diğer tüm gıdalardan daha fazla enzim oluşumu sağlayarak karaciğeri tamamen arındırıyor. Aynı zamanda toksinlerden arındırıyor ve detoks görevi görüyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Limonlu su, içerdiği sağlıklı bileşenler ve limonun içindeki antioksidan sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkıda bulunuyor. Limonun sağlıklı yapısının su ile birlikte alınması vücuda daha hızlı etki etmesini sağlıyor ve vücuttaki zararlı serbest radikaller temizleniyor. Bu sayede de bağışıklığınızı tekrar kazananız mümkün oluyor.

Vücudun kendini yenilemesini sağlıyor

Limonlu su, limondan aldığı C vitamini sayesinde vücudun kendini yenilemesini ve iyileştirmesini sağlıyor. Sağlığınız için içeceğiniz limonlu su le birlikte hastalıklardan ve hatta oluşan açık yaralardan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Limonlu su içtiğiniz zaman vücut kendi kendini iyileştirmeye başlıyor.

İLGİLİ MAKALE  Canan Karatay 'Hanımlar fıttırmış, evinize sokmayın' dedi. Asıl zehir deterjan ve süngerli temizlikte (Kaynak: soru.com.tr)

Serotonin salgılanmasını sağlıyor

Limonlu su tüketmek, vücutta serotonin hormonu salgılanmasını destekler. Serotonin hormonu ise daha mutlu, canlı ve enerjik hissetmenize yardımcı olan bir hormondur. Dolayısı ile limonlu su içerek mutlu olmak bile mümkün. Arttırdığı serotonin ile birlikte stresten uzaklaşmayı sağlıyor ve stressiz, depresyondan uzak bir yaşamın anahtarını sizlere sunuyor.

Dikkat seviyesini arttırır

Limonlu su içmek beni harekete geçirir ve dikkat seviyesinde artış sağlar. Dikkat bozukluğu olan bireylere de önerilebilen bir içecek olan limonlu suyu tüketerek zihninizin daha açık ve dikkatinizin daha toplu olduğunu görebilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır

Limonlu su metabolizma hızınızı arttırmaya yardımcı olur ve aynı zamanda sindirim zorluğundan da kurtulmanız sağlar. Ödem attırıcı özelliği bulunan limonlu su, vücutta atılmayan suyun atılmasına yardımcı olarak metabolizma hızını arttırır ve metabolizma hızının artması ile birlikte besinlerin sindirimi daha hızlı gerçekleşir. Aynı zamanda özümseme süreci de hızlanır ve kolaylıkla kilo vermeyi sağlar. Aynı zamanda pektin barındırması ile iştah kontrolü de sağlar.

Taş düşürmeyi sağlar

Limonlu suyu düzenli olarak tüketmek, taş düşürmenizi de sağlar. Özellikle pankreas ve böbrek taşı bulunan bireyler düzenli olarak limonlu su içtikleri zaman, limonun asidik yapısı sayesinde bu taşlar parçalanır ve vücuttan atılması kolaylaşır. Kalsiyum birikimlerini ise eriterek taş oluşumunu engeller.

Kanı temizler, enfeksiyonu azaltır

Limonlu su kanın temizlenmesini sağlar. Kalp ve arterleri zararlı oluşumlardan arındırması ile de kan dolaşımını destekler. Aynı zamanda enfeksiyon oluşumlarına karşı da savaşan limonlu su, enfeksiyon yollu hastalıkların oluşumuna karşı vücudu korur.

Tansiyonu dengeler

Düzenli olarak limonlu su içmek, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu düşürmesi ile bilinen limonlu su, içerisine tuz eklenerek tüketilmesi halinde ise düşük tansiyonun yükseltilmesine katkı sağlar.

Eklem, kemik ve diş ağrılarına iyi gelir

Limonlu su, eklemlerde biriken ve ağrıya sebep olan ürik asidin eritilmesini sağlar. Bu sayede de eklem ve kemiklerde oluşacak ağrıların önüne geçen limonlu su, aynı zamanda diş ağrılarına ve diş eti hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

İLGİLİ MAKALE  'Canan Karatay' bu sefer gençlik fotoğrafıyla gündem oldu: İşte Karatay'ın 57 yıl önceki hali (Kaynak: soru.com.tr)

Cildi yeniler

Limonlu su cildin yenilenmesini sağlayan antioksidan ve C vitamin açısından zengin bir kaynaktır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde daha genç bir görünüm katar ve hem kırışıklıklardan hem de deri sarkmasından kurtulmanıza yardımcı olur. Cildin kolajen üretimini destekleyen limonlu su ile cildiniz hem pürüzsüz hem de sağlıklı bir yapıya ulaşır.

Vücudun pH seviyesini yükseltir

Limonlu su, insan vücudunun pH seviyesini yükselten yapıda bir içecektir. Alkali seviyeye gelen vücutta ise hastalıkların yaşama imkanı olmaz. Kanser dahi alkali seviyede bir vücutta çoğalamaz. Bu sayede de limonlu suyu düzenli olarak tüketmek daha sağlıklı ve hastalıklara karşı korunan bir vücut sağlığına erişmeyi sağlar.