Uzun süredir içilmeye devam edilen fakat biraz da sosyal medya etkisi ile son aylarda iyice popülerleşen bir içecek olan bubble tea ile ilgili bilinmeyen henüz birçok şey var. En iyi şekilde tüketmek için ise son ayların trendi bubble tea hakkında her şeyi öğrenmek ve bunları bilerek tüketmek daha mantıklı olacaktır. İşte bubble tea hakkında bilinmesi gerekenler ve en iyi bubble tea içilecek yerler.

Bubble tea nedir?

Bubble tea, Boba çayı olarak da bilinen bir içecek çeşididir. Genellikle soğuk içecek kültürüne ait bir şekilde hazırlanan bubble tea, yeşil çay, sütlü çay, siyah çay, meyve suyu ve kahve gibi içeceklerin çeşidi olarak da servis edilebiliyor. Tapyoka incilerinden hazırlanan bir çay çeşidi olarak  bilinir İlk olarak 1980’li yıllarda Tayvan’da ortaya çıkan bubble tea uzunca süre yöresel biri içecek olarak servis edildi. Fakat son aylarda sosyal medyanın da güçlü etkisi ile birlikte bubble tea hayatlarımıza dahil oldu ve sonuç olarak herkesin bu eğlenceli içeceğe ulaşım imkanı oldu. Kafe kültürünün bir parçası olan bubble tea temelde tapyoka incisi olarak biliniyor.

Tapyoka incisi nedir?

Tapyoka, Güney Afrika kökenli bir bitki olan Manihot esculenta bitkisinin köklerinden elde edilen nişastaya verilen isimdir. Glütensiz ve neredeyse protein değeri sıfır olan tapyoka, dünyanın her yerinde koyulaştırıcı madde olarak gıdalarda yer almaktadır. Tapyoka incisi ise bu nişastasın az miktarda su ile karıştırılarak hamurumsu bir kıvama getirilmesi sonucu ortaya çıkar. Daha sonra farklı aromalar ile birleştirildiğinde ise, tapyoka incisi Bubble tea içerisinde kullanılan haline kavuşur. Makine yardımı ile top şekline getirilen tapyoka incisi çay içerisinde aroma ve koyulaştırıcı özellikleri ile kullanıldığında da bir baloncuğu (bubble) andıran yapısı nedeni ile bubble tea ismini içeceklere verir.

VİDEO: BOBA TEA YAPTIK ! (BUBBLE TEA & TAPYOKA İNCİLERİ TARİFİ) / HOW TO MAKE BOBA MILK TEA (BUBBLE TEA)

En iyi bubble nerede bulunur?

Son ayların trend içeceği bubble tea’yi içmek isteyenler için ise listeler sıralanıyor. Gurme damaklar tarafından tadılan ve bu şekilde ortaya çıkarılan listelerde liderliği Midpoint alırken, farklı bölgelerde yr alan farklı kafelerde sıralamalar değişiyor. Butik kafeler ise bu sıralamaların dışında tutuluyor. Eğer kendinize ait bubble tea servisini beğendiğiniz bir butik kafe yoksa ve kaliteli bir bubble tea içmek istiyorsanız, işte en iyi bubble tea nerede bulunur sorusuna cevap olarak karşımıza çıkan en iyi bubble tea servisine sahip 5 işletme:

  1. Listemizin ilk sırasında deneyen ve puanlayanlara göre Midpoint yer alıyor. Farklı şehirlerde şubeleri bulunan yaygın bir kafe işletmesi olan Midpoint bubble tea servisinde en çok beğenilen isim olarak anılıyor.
  2. En iyi bubble tea servisi yapan işlemeler listesinde 2. sırada ise Coffee Shop Company yer alıyor.
  3. CookShop ise en iyi bubble tea servisi veren işletmeler listesinin 3. sırasında yer alıyor ve deneyenlerin yorumuna göre eğlenceli bir bubble tea deneyimi sizleri bekliyor.
  4. Bubble tea içmek için kendisine gerçekten iyi bir servis sunan işletme arayanlar için listemizin 4. sırasında ise Leman Kültür yer alıyor. Farklı tatlarda sunulan bubble tea çeşitleri ile Leman Kültür de listedeki yerini gerçekten hak ediyor.
  5. Kahve Diyarı ise ilk 5 işletme listesinde 5. sırada yer alarak en iyi bubble tea nerede bulunur sorusuna cevap olarak hazırlanan listede yerini alıyor.