Kalp sağlığını koruma altına almak ve kalbin çok daha sistematik çalışmasını sağlamak amacıyla tüketilmesi gereken belli başlı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaların düzenli olarak tüketilmesi kişinin kalp sağlığını koruma altına alırken, hayatı çok daha kaliteli yaşamasına yardımcı olur. Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir kalp için düzenli olarak tüketmeniz gereken bu besinlere dikkat etmeli ve düzenli olarak tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu’nun anlatımıyla kalp sağlığını koruma altına alan besinleri sizler için derledik…

Bu besinler kalp sağlığını koruyor!

1-Brokoli

Oldukça zengin vitamin, mineral ve anti oksidan içerikleri sayesinde kişinin sağlığını koruma altına alırken aynı zamanda içeriğinde bulunan lifler sayesinde sindirim sistemin açısından da önemli bir bileşendir. Brokolinin içeriğinde yer alan fitokimyasal bileşenler sayesinde vücut içerisinde oluşabilecek enflamasyonu baskılar ve metabolizmamızın düzenli olarak çalışmasına katkı sağlar. Bu durum özelliği itibarıyla brokoliyi düzenli olarak tüketmeye ve yemek periyodunuza eklemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

2-Nar

Nar çok yüksek oranda antioksidan içeren bir meyve olurken, nar suyu tüm meyvelerin suyu göz önüne alındığında “ORAC” değerinin en yüksek olduğu bilinmektedir. Narın bir diğer özelliği de içerisinde oldukça yüksek miktarda potasyum ve magnezyum gibi kalp sağlığını koruma altına alan önemli bileşenleri içerisinde barındırmaktadır. Narın bir başka özelliği ise içeriğinde bulunan polifenol asidik bileşenleri sayesinde damaların çok daha verimli kan akışının sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda nar tansiyon ve kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. Günde bir nar ya da yarım nar suyu tüketmeye özen göstermelisiniz.

3-Balık

Balık denildiğinde soğuk denizlerde yaşayan yağlı balıkları düşünmeliyiz. Somon, uskumru, sardalya gibi balıklarda hayvansal Omega-3 gibi bileşenleri bolca barındırmaktadırlar. Omega-3 bileşenlerinin kalp sağlığı üzerinde olan etkileri tartışılmazdır. En önemli özellikleri kötü kolesterolü düşürürken, kalp atımlarının da düzene sokmasına yardımcı olmalarıdır. Balıklarda bulunan Omega-3 ‘ün yanı sıra içeriğinde sağlığımız açısından oldukça büyük etkileri bulunan D vitamini ihtiyacını besinsel olarak giderebilecek önemli bir kaynaktır.

4-Bakliyat

Fasulye, nohut ve mercimek gibi Türk mutfağının oldukça faydalı ve bir o kadar da mütevazı bakliyatları tam bir sağlık deposudur. Yüksek oranda lif, protein, kompleks karbonhidratlar ve antioksidanlar içerir. Tüm bu bileşenlerin tamamı düşünüldüğünde kişide kolesterol düşürücü, şeker düşürücü ve antioksidan özellikleri göstermektedir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar sonucunda bakliyat tüketiminin, insan sağlığını uzatacak durumlara kapı açtığını belirtmektedir. Düzenli olarak bakliyat tüketen kişilerin ömür beklentisi yaklaşık olarak %20 daha fazladır.

İLGİLİ MAKALE  Süt içmek ne kadar sağlıklı? Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu uyardı (Kaynak: soru.com.tr)

5- Keten tohumu

Son dönemlerin parlayan yıldızı olan keten tohumu lif, mineral ve antioksidan açısından yüksek olan bir gıda olurken aynı zamanda içeriğinde oldukça fazla bitkisel Omega-3 bileşenlerini barındırmaktadır. Keten tohumu oldukça zengin eriyen ve erimeyen lif içeriği sayesinde kolesterol, şeker ve tansiyon düşürücü etkileri bulunmaktadır. Günde bir çorba kaşığı kadar taze çekilmiş keten tohumu tüketiminde bulunabilirsiniz.

6- Sarımsak

Sarımsak binlerce yıldır her derde deva ilaç görevi göre bir gıda maddesi olurken, sarımsağın içerisinde yer alan vitamin, mineral ve antioksidan düzeyi son derece yüksektir. Bunun dışında antibiyotik, tansiyon düşürücü, kolesterol düşürücü etkileri de bilinmektedir. Sarımsağın bu etkilerinden büyük oranda Allicin maddesi sorumludur. Sarımsak bu etkilerinin kombinasyonu ile birlikte kalp sağlığını koruma altına alırken oldukça önemli bir gıdadır.

7- Acı biber

Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak acı biber tüketen kişilerin, acı biber tüketmeyen kişilere oranla kalp krizi ve beyin kanamasından ölme riskinin %44 daha az olduğu belirlenmiştir. Biberin yıllardan beri vitamin, mineral açısından yüksek bileşenleri barındırdığı bilinmektedir. Ancak son dönemlerde bunlardan bir tanesi olan Capsaicin maddesi ön plana çıkmaktadır. Bu bileşen metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken, yağ yakma sürecine de olumlu katkılar sağladığı belirlenmektedir. Acı biberin faydalarından yararlanabilmek için uygun olan her yemeğe dökmeyi tercih edebilirsiniz.

Video: KALBİ KORUYAN 7 SÜPER GIDA – (KALP HASTALIKLARINA KARŞI!) / 5 Dakikada Sağlık