Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2 için yapılan açıklamalar, benzerlerinin ne kadar ilerisinde olduğunu kanıtlar nitelikte. İlk aktif uçuşunu gerçekleştirmesi ile birlikte dünya çapında bir üne kavuşmayı başaran Bayraktar TB2’nin adı her geçen gün daha fazla ülkeye yayılmaya devam ediyor. Yalnızca katıldığı görevlerde gösterdiği başarılar değil, aynı zamanda bugüne kadar kırdığı rekorlar ile de gündeme gelmeye devam etti. Bayraktar TB2’den bir rekor da Türk Havacılık tarihi için gerçekleşti.

Bayraktar TB2’den tarihi rekor

Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, Baykar Teknoloji firmasının en başarılı SİHA modeli olarak adını duyurmaya devam ediyor. Başarılarına bir yenisini ekleyen Bayraktar TB2 bir de rekora imza attı. Türk Havacılık tarihinde ilklere imza atan SİHA modeli Bayraktar TB2, bugüne kadar en uzun süre uçuş gerçekleştiren ilk milli hava aracı olma unvanı kazandı. İlk aktif uçuşunu gerçekleştirmesi ile birlikte hem Türkiye envanterine hem de diğer ülke savunmalarına dahil olan Bayraktar TB2, toplamda 500 bin saat uçuş gerçekleştirdi.

Alanında bu kilometre taşını geride bırakan ilk milli hava aracı olan Bayraktar TB2, attığı rekor adım ile Türk Havacılık tarihindeki yerini sağlamlaştırmaya devam eden adımları bir bir atıyor. Yerli teknoloji ve savunma firması Baykar Teknoloji üretimi SİHA modeli olan ve bugüne kadar kullanıldığı her görevde başarı sağlayan Bayraktar TB2, bu şekilde toplamda yarım milyon saat yani 20 bin gün aktif uçuş gerçekleştirdi. Havada kalış süresi 27 saati bulan Bayraktar TB2, rekorlar kırmaya devam ediyor. 500 bin saat uçuş sınırını geçen ilk milli hava aracı unvanı kazanan Bayraktar TB2 için yeni rekor sınırı ise 1 milyon saat.

2014’ten bugüne kadar birçok ülkeye satıldı

Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, ilk kez 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmişti. İlk olarak TSK içerisinde yer edinen Bayraktar TB2 daha sonra se farkı ülkeler için hazırlanmaya ve  iletilmeye başladı. Baykar Teknoloji tarafından sağlanan anlaşmalar le bugüne kadar 23 farklı ülkeye ihracatı gerçekleştirilen 2014 yılından beri hem TSK, hem Emniyet Müdürlüğü hem de MİT tarafından operasyonel olarak kullanılmaya devam ediyor. Hem sınırda he de yurtiçinde birçok görev alan Bayraktar TB2, daha sonra ise birden fazla ülke savunmasında görev aldı. Bayraktar TB2 siparişi veren ve verilen siparişleri teslim alan ülkelerde gösterdiği başarılar ile gündeme gelen Bayraktar TB2, her gerçekleştirdiği başarılı operasyon ile farklı bir seviyeye yükseldi. Günümüzde ise hem Avrupa, hem Asya hem de Afrika ülkeleri tarafından birden fazla Bayraktar TB2 siparişi bulunuyor.

İLGİLİ MAKALE  Norveç'ten dev Bayraktar TB2 adımı! Polonya ve Litvanya'dan sonra Norveç halkından da Ukrayna'ya destek geldi

Afrika Bayraktar TB2 ile çok ilgileniyor

BBC tarafından yapılan bir çalışma ile ortaya konuldu ki, dünyada en çok Bayraktar Tb2 isteği Afrika’da. Güney Afrika, Burkina Faso, Libya ve daha birçok Afrika ülkesi ya Bayraktar TB2 teslim aldı ya da sipariş verdi. Afrika içerisinde yaşanan küresel ve ülkeler arası olaylarda kullanılan Bayraktar TB2, yer aldığı her görevde üstün başarı sağladı. Bu anlamda en çok sipariş veren ülkeler Afrika ülkeleri oldu.

Sadece satılmadı, bağışlandı

Bayraktar TB2’nin üstün başarıları sayesinde adı yayılmaya devam ediyor. Yalızca satılmayan, dünyada bir ilke daha imza atarak bağış kampanyalarına dahi konu olan Bayraktar TB2 için farklı ülkeler tarafından atılan adımlara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Litvanya tarafından Bayraktar Tb2 özel seri pullar bastırılması ile olayların ne kadar ciddi olduğu görüldü. Bayraktar TB2 bir yandan bir Türk efsanesi olma yolunda emin adımlar ile ilerlerken, diğer yandan ise dünyanın dört bir yanından kendisine alıcılar ve hayranlar bulmaya devam ediyor. Bayraktar Tb2 için Avrupa ülkelerinde hem övgüler hem de bağış kampanyaları gerçekleşmeye devam ediyor. Aynı zamanda basılan pulların yanında, Ukrayna halkı Bayraktar TB2 model SİHA’ya  halk  şarkılarında bile yer verdi. Yalnızca bir SİHA modeli olmaktan çok daha ileri geçen Baykar Teknoloji ürünü Bayraktar TB2 bu şekilde devam ederse, tüm dünyanın unutamayacağı bir sembol haline gelecek.