Yerli ve milli insansız ava aracı Bayraktar TB2, ilk uçuşunu gerçekleştirdiği andan beri uluslararası anlamda bir üne sahip. Gösterdiği başarılar, teknik ve donanım özellikleri, tasarımı ve daha birçok farklı yönü ile övgü yağmuruna tutulan Bayraktar TB2 için bu sefer övgü hiç beklenmeyecek bir yerden geldi. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanmaya başlayan olaylarda gösterdiği başarı ile birçok ülkenin medyasında övgülere konu olan Bayraktar TB2’nin adı her geçen gün daha fazla tanınıyor.

Bayraktar TB2’ye bir övgü daha geldi

Geçtiğimiz aylarda gündeme geliş ile tüm dünyada bir sembol haline gelmeye başlamış olan Bayraktar TB2 için ülkeler adeta övgü sırasına girmiş durumda. İlk olarak Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan olaylarda daha sonra da Rusya ve Ukrayna ülkeleri arasında yaşanan olaylarda gösterdiği üstün başarı ile pek çok ülke basının dikkatini çeken Bayraktar TB2 için bu kez övgünün adresi ise şaşırttı. Övgü Amerikan medyasından geldi. Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar’ın gerçekleştirdiği bir röportaja dikkat çeken Amerikan basını, haberinin odak noktası olarak Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da kuracağı fabrikayı gösterdi.

Baykar Ukrayna’da fabrika kuracak

Amerikan basının övgüsüne neden olan konu ise, Baykar Teknolojinin İHA ve SİHA üretimlerinde sahip olduğu ağı er geçen gün genişletiyor oluşu. Aktarılan bilgilere göre Baykar Teknolojinin önümüzdeki 3 yıl boyunca sipariş defteri dolup taşmış durumda ve bu durum ile birlijte bir de yeni fabrika kurulması planlanıyor. Ukrayna ve Baykar Teknoloji arasında imzalanan anlaşma kapsamında Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2 gibi SİHA’ları üretmek için Ukrayna’da bir fabrika kuracak. Bu durum ise dünyanın her yerinden dikkat çekmeye devam ediyor.

Rusya karşı çıktı, Amerika övgüyle bahsetti

Rusya’nın Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, geçtiğimiz günlerde Baykar 1Teknoloji’nin Ukrayna’da kuracağı fabrika hakkı9nda agresif söylemlerde bulunmuştu. Bu durum da Rusya’nın karşıt görüşünü ortaya koymuştu. Ancak bu gelişmenin üzerinden çok geçmeden silah sistemleri konusunda dünyada ileri gelen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde bir basın grubu Baykar Teknoloji’nin Ukrayna’da kuracağı fabrikadan bahsettiği bir manşet attı ve haberin içerisinde hm Baykar Teknoloji’nin hem de Bayraktar TB2’nin başarılarından övgü ile bahsetti. Aynı zamanda haberde Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar’ın Ukrayna basınına verdiği demeçler de kullanıldı.

İLGİLİ MAKALE  Baykar'dan inanılmaz jest! Bayraktar TB2 jesti ile Baykar'dan destek geldi

İngiltere ve Almanya da övgüler yağdırmıştı

Bilindiği üzere bu Bayraktar TB2 ve Baykar Teknoloji’ye gelen ilk övgü olmadı. Geçtiğimiz ay hem İngiltere hem de Almanya basınlarında Bayraktar TB2 için birden fazla konuda övgü dolu sözlere yer verilmişti. Geçtiğimiz yıllarda gösterdiği üstün başarılar, teknik ve donanım özellikleri, Ukrayna savunmasında kullanılması ile getirdiği başarılar ve daha birden çok yönden övgülere tabii tutulan Bayraktar TB2 için ülkelere adeta övgü sırasında bekleme başladı. Tüm bu gelişmelerin yanında Ukrayna halkının bestelerde ve halk şarkılarında Bayraktar TB2’ye yer vermesi, Litvanya tarafından Bayraktar TB2 adına özel pul bastırılması ve arka arkaya gelen farklı ülke basınlarında yer alan övgüler ile Bayraktar TB2 hem kendi başarısını, hem de üreticisi olan yerli teknoloji ve savunma firması Baykar Teknoloji’nin üstün başarısını bir kez daha kanıtlamış oluyor.