Pek çok insan günlük yaşamında öğle uykusu çekmeyi severken, her gün yapılan öğle uykusu bazı durumlarda kişinin kronik bir rahatsızlığının işareti olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bu durum, öğle uykusunun bazı durumlarda ciddi problemlerin oluştuğunu temsil ederken, bu noktada nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini haberimizin detayından ulaşabilirsiniz. İşte öğle uykusunun altında yatan o tehlikeler…

Öğle uykusu hangi hastalıkların habercisi?

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için tüketilen besinlerden ziyade kişinin uyku periyodunun sağlıklı bir formda olması fazlasıyla önemlidir. Sağlıklı ve dinç bir şekilde uyanabilmek için gerekli olan uyku kişinin tüm vücudunun ve beyninin aynı oranda dinlenmesine katkı sağlamaktadır. Bu durum itibarıyla düzenli bir akşam uykusu sağlık açısından önemliyken, öğle uykuları çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Sıklıkla yapılan öğle uykuları, kişinin vücudunda çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasına neden olurken bu hastalıkların beraberinde vücuttaki bir takım problemleri deşifre edebilir. Öğle uykusuna yatan kişiler üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda öğle uykusuna yatan kişilerin, öğle uykusuna yatmayan kişilere oranla felç geçirme riskleri yüzde 24 daha fazla olurken, yüksek tansiyon hastalıkları yüzde 12 daha fazladır.

Aynı zamanda bilim insanları tarafından yapılan bir diğer saptama ise öğle uykusunun yapılması, gece uykusunun kalitesiz olduğuna işaret ettiği yönünde. Kişi gece uykusunda kaliteli bir uyku periyodunun içerisine girememesinden kaynaklı olarak güne çok daha yorgun ve mutsuz bir başlangıç yapması dolayısıyla öğle vakitlerinde enerji bitmesi yaşayabiliyor ve dolayısıyla da vücut uyku istiyor. Düzenli uyku kişinin tüm hayatı boyunca sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olurken, tam tersi durum kişinin çeşitli hastalıklara kapılma oranının çok daha fazla yüksek olabileceğine işaret ediyor. Bilhassa öğle uykusu yapan insanlarda kilo ve obezite gibi çeşitli problemlerin oluşabileceği yine yapılan incelemeler arasında yerini alıyor.

Düzenli uykunun insan sağlığına etkileri nelerdir?

  • Düzenli uyku kişinin tüm konsantrasyon durumunun iyi yönde olmasına yardımcı olurken aynı zamanda beyin fonksiyonlarının sistematik bir şekilde çalışmasına da yardımcı olmaktadır. Kişinin yeterli ve kaliteli uyku düzeneği içerisinde olmaması üretme ve algılama kapasitesinin yetersiz olmasına neden olabileceği gibi kişinin var olan yeteneklerinin kaybolmasını tetikleyen durumların başında gelmektedir.
İLGİLİ MAKALE  Uykuda kilo vermeniz mümkün! Bu yöntemlerle metabolizmayı hızlandırın (Kaynak: soru.com.tr)

  • Yeterli ve düzenli bir uyku içerisinde olunmaması kişinin büyük ölçüde bağışıklık sisteminin düşmesine tetiklerken aynı zamanda düzenli uyku uyumayan insanların hastalıklara kapılma oranlarının çok daha yüksek oldukları belirlenmiştir. Bu durum itibarıyla düzenli uyku periyodu içerisinde olmaya mutlaka özen gösterin.
  • Kaliteli ve düzenli uyku kişinin büyüme hormonunun salgılanmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücutta çeşitli tamirlerin oluşmasına yardımcı olmaktadır.
  • Düzenli uyku kişinin kalp sağlığını ve tüm sindirim sistemini koruma altına almaya yardımcı olmaktadır. Düzenli uyku kişinin odaklanma yeteneğinin çok daha fazla gelişmesine katkı sağlarken, kişinin tüm gün boyunca zinde olmasına da yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde de büyük ölçüde faydası olan düzenli uyku kişinin, tüm organlarının sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kaliteli ve düzenli uyku stres seviyesi üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmektedir. Kalp – damar sağlığı açısından büyük ölçüde faydaları bulunmaktadır. Aynı zamanda güne dinlenmiş bir şekilde başlamanız gün içerisinde çok daha sakin ve sabırlı olmanıza katkı sağlayacaktır. Bu durum itibarıyla akşam uykunuza büyük ölçüde önem vermeyi kesinlikle ihmal etmeyin.