Abdest, bütün Müslümanların alması gereken namaz şartlarından bir tanesidir. Müslümanlar abdest aldıklarında kendilerini daha güvende ve korunaklı hissederler. Abdest, diğer bir adıyla temizliktir. Kişiler abdest aldıklarında kendilerini daha temiz hissederler. Bunun sebebi abdest alır iken her bir bölgelerini temizlemeleridir. Namaz için alınan abdest daha yüzeyseldir. Gusül abdesti ise daha derin bölgelerin temizlenmesini gerektirir.

Abdest Alış Sırası

Abdestin belirli bir sırası vardır. Bu sıra aslında oldukça basittir. Kişiler abdesti su ile rahat bir şekilde alırlar. Aynı zamanda su bulunmadığı zamanlarda ise teyemmüm abdesti alırlar. Su ile alınan abdest sırasıyla şöyledir;

  • Eller güzelce yıkanır,
  • Ağız su ile temizlenir,
  • Burun bol su ile güzelce yıkanır,
  • Yüz yıkanır,
  • Kollar dirseklere kadar yıkanır,
  • Başın dört de biri mesh edilir,
  • Kulaklar mesh edilir,
  • Ense su ile temizlenir,
  • Ayaklar güzelce yıkanır.

Abdest alınır iken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edilmesinin sebebi kişilerin daha doğru abdest almasını sağlamak olur.

Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir. “Eûzü billahi mineşşeytanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm” okunur.

Abdest el yıkama

Abdest el yıkama

Eller Yıkanır İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

El yıkamak her bir kişinin günlük yaşam aktivitelerinde oldukça fazla kullandığı bir durumdur. Bundan dolayı da kişiler el yıkar iken genel olarak zorlanmazlar. Eller yıkanır iken parmak aralarının temizlenmesine oldukça fazla dikkat edilmelidir.

Abdest ağız yıkama

Abdest ağız yıkama

Ağız Yıkanır İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız yıkanır iken çok fazla dikkat edilmesi gereken durum yoktur. Sadece ağızın bol su ile 3 kez çalkalanması gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken bir durum yoktur. Ağız su ile çalkalandığında ağızda bulunan yemek artıkları su ile uzaklaşır. Ağızın yıkanmasındaki asıl amaç zaten bu durumdur. Ağız bol su ile yıkandığında ağızda bulunan maddeler dışarıya atılır ve ağız temizlenmiş olur.

Buruna Su Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir. Sol el ile sümkürürerek burun temizlenir.

Abdest kol yıkama

Abdest kol yıkama

Kollar Yıkanır İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kollar temizlenir iken önce sağ temizlenmelidir. Sağ kol dirseklere kadar üç kez bol su ile temizlenir. Daha sonra sol kola aynı işlem uygulanır. Kolların temizlendiğinden emin olunduktan sonra diğer işleme geçilir. Abdest alınır iken kolların yıkanması ve temizlenmesi oldukça fazla önemlidir. Bundan dolayı abdest alınır iken kolları yıkamayı unutmamak gerekir. Kişiler kollarını yıkamayı unutur ise abdesti tekrar almaları gerekir. Bu durum sadece kollar için değil diğer bir adımlar için de geçerlidir.

Abdest baş mesh etme

Abdest baş mesh etme

Baş Mesh Edilir İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başın temizlenmesi de abdestin olmazsa olmazları arasındadır. Başın temizlenmesi de diğer bölgelerin temizliği kadar oldukça kolaydır. Diğer bölgeler daha açık ve tüy olmayan bölgeler olduğu için temizliği daha çabuk yapılsa da başın temizlenmesi biraz uzun sürebilir. Sadece bir kez başın dörtte birlik alanı temiz su ile mesh edilir ise görev tamamlanmış olur. Daha sonra diğer bir aşamaya geçilebilir.

İLGİLİ MAKALE  Ahşap temizliği yaparken dikkat edin! İşte ahşap mobilyaları temizlerken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Kulakları Mesh Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her iki el ıslatıldıktan sonra sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

Boyun (Ense) Nasıl Mesh Edilir?

Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

Ayak Temizlenir İken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayaklar, bütün vücudu taşıdığı için gün içerisinde oldukça fazla yer ile temas eder. Bundan dolayı da abdest alınır iken ayakların bol su ile temizlenmesi oldukça fazla önemlidir. Öncelikle sağ ayak parmak aralarının temizliği bol su ile yapılır.

Abdest ayak yıkama

Abdest ayak yıkama

Bol su sayesinde kolayca ayaklar temizlenir. Daha sonra aynı işlem sol ayak için uygulanır. Sol ayak da temizlendiği zaman abdest alınmış olunur. Abdest alma işlemi alışılagelmiş bir durum olduğunda kişiler kendi isteklerine göre abdest alır iken dua okuyabilir. Bu durum isteğe bağlıdır. Yani bu durum kişilerin isteğine bağlıdır. Herhangi bir zorunluluğu yoktur.

İzleyin: Abdest Nasıl Alınır ? | Abdestin Alınışı

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Gusül abdesti her bir kişinin alması gereken bir abdesttir. Gusül abdestinin alınmasının asıl sebebi kişilerin vücudunun temizlenmesidir. Gusül abdesti her banyoya girildiğinde alınır. Belirli kuralları olmayan gusül abdesti rahatlık ile alınır. Gusül alınır iken sadece göbek deliğinin ve kulakların güzelce temizlendiğinden emin olunmalıdır. Kulaklarda delikler var ise bu delikler çeşitli küpeler ile temizlenmelidir. Yani gusüllün asıl amacı bütün vücudun temizlendiğinden emin olmaktır.

Video: Gusül Boy Abdesti Nasıl Alınır ? (Erkek + Kadın)

Abdesti Bozan Durumlar Nelerdir?

Abdesti bozan durumlar arasında birçok durum vardır.  Kişi yanlışlıkla yellenir ise abdest bozulabilir. Aynı zamanda abdesti unutmak ya da uyumak da abdesti bozan durumlar arasında yer alır. Vücudun herhangi bir yerinden kan ya da irin gelmesi, çıktığı yere dağılması abdesti bozar. Eğer vücuttan çıkan kan ya da irin dağılmazsa ve nokta şeklinde kalırsa o zaman abdest bozulmaz. Kişilerin ağız dolusu kusması da abdesti bozan bir etkendir. Bu durumlara dikkat edilmelidir.