Yumurta en değerli besin kaynakları arasında yer alıyor. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi en çok önerilen gıdalar arasında yer alıyor. Yumurta tüketimi her yaştan birey için oldukça önemli bir gıda ve aynı zamanda yumurta ile bir çok farklı yemek yapılabildiği için hem pratik hem de cep dostu gıdalardan birisi.

Yumurta tüketimi bu kadar fazla olunca ne yazık ki piyasa da taze ve bayat yumurta ayrımı yapmak oldukça zor olabiliyor. Özellikle sağlık amaçlı tüketilen önemli gıdalardan biri olduğu için taze ve bayat ayrımı yapılmadan alınan ve tüketilen yumurtalar farklı sağlık sorunlarının da önünü açabiliyor.

Taze ve Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın taze veya bayat olduğunu anlamak için yapılan bir çok test vardır. Bu testler hemen hemen herkesin satın alma aşamasında veya sonrasında kolaylıkla yapabileceği testlerdir. Yumurtanın taze olup olmadığını anlamak için yapılabilecek testler şunlardır;

  • Kırma testi,
  • Su testi,
  • Ses testi,
  • Koku testi

Bu dört yol ile alacağınız yumurtanın ya da dolabınızda bir süre bekleyen ve tazeliğinden emin olmadığınız yumurtaların tazelik ve bayatlık testini yapabilir ve güvenle tüketebilirsiniz.

Kırma Testi Nasıl Yapılır?

Yumurtanın taze olduğunu anlamak için yapılan en basit testlerden birisidir. Yumurtayı bir kaba kırın. Sarı kısım hemen dağılmıyorsa ve bir süre toplu bir şekilde kalıyorsa, tazedir. Eğer sarı kısım hemen dağılıyorsa yumurta bayattır anlamına gelmektedir. Kırma testi ile tazelik ve bayatlık anlamak için renklere de odaklanabilirsiniz.

Açık ve parlak sarı rengine sahip yumurtalar en taze yumurtalardır. Beyaz ve sarı kısmın yeterince parlak olmaması ve özellikle beyaz kısımda hafif kararmaların meydana gelmeye başlaması yumurtanın bayatlamaya başladığı anlamına gelmektedir.

Su Testi Nasıl Yapılır?

Su testi, kırma testi aksine yumurtayı daha satın alamdan önce yapılabilecek basit testler arasında yer alır. Kırmak veya başka bir zarar vermek gerekmez. Su dolu bir bardak veya tazeliğini kontrol etmek istediğiniz yumurtayı koyun. Yumurta yatak bir şekilde bardağın veya kabın dibine kadar iniyorsa yumurta oldukça tazedir. Ancak dikey bir şekilde iniyorsa yumurta bayattır anlamına gelmektedir. Aynı zamanda taze yumurtaların yatay şekilde su yüzeyinde dibe ne kadar yakın durduğu ne kadar zamandır bekletildiğini de gösteren ince detaylardan birisidir.

İLGİLİ MAKALE  Daha sık yumurta yemek için 6 sebep! (Kaynak: izlehaber.com)

İzleyin: Bozuk yumurta nasıl anlaşılır? (SU TESTİ)

Ses Testi Nasıl Yapılır?

Ses testi de satın almadan önce yumurtaya herhangi bir zarar vermeden yapılabilecek tazelik testi işlemlerinden birisidir. Tazeliğini test edeceğiniz yumurtayı işaret parmağı ve baş parmağı arasına alarak kulağınıza yaklaştırın ve sallayın.

Eğer yumurtanın içerisinden herhangi bir ses gelmiyorsa tazedir anlamına gelir. Ancak yumurtayı salladığınızda sus sesine benzer sesler geliyorsa yumurta taze değildir ve bayatlamaya başlamıştır anlamına gelmektedir.

Koku Testi Nasıl Yapılır?

Koku testi de sık yapılan tazelik testlerinden birisidir. Ancak tazeliği veya bayatlığı anlamak bu testte diğerlerine göre biraz daha zor olabilir. Tazeliğini kontrol etmek istediğiniz yumurtayı bir kaba koyarak koklayın.

Bayat yumurtadan daha kötü koku alacaksınız. Ancak bu testi yaparken dikkat etmeniz gereken başka bir durumda vardır. Organik köy yumurtalarında kümes kokusuna benzeyen bir koku alabilirsiniz. Bu koku organik yumurtalara özeldi ve yumurtanın bayat olduğunu değil aksine daha taze olduğunu gösterir.