Doğumdan itibaren beden temizliği de gereksinim olarak başlamaktadır. Küçük yaşlarda daha farklı şekillerde sağlanan bu temizlikler ilerleyen yaşlarla birlikte evrenselliğin içerisinde yer alır ve hem kişisel sağlık hem sosyal gereksinimler açısından yapılmaları önemlidir. Bu temizlik tipleri içerisinde yer alan türlerden biri de iç kulak temizliğidir. Kulağımızın işlevlerini yerine getirebilmesi, hijyeni ve görünüm açılarından önemli olan bu temizliği yaparken kulağın hassas yapısına zarar vermemeye de dikkat etmeliyiz.

Kulak temizliği neden önemlidir?

Kulak aslında kendi kendini temizleyebilen bir organ olsa da bir noktada bu temizliğe destek olmak adına yapılması gerekenler vardır. Özellikle bazı bireylerde kulak kendi iç temizliğini yerine getirme işlevini yitirebilir ve kulak içi kirler artabilir. Bazı insanların kulak içi kıvrımları sivri bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kulak kiri dışarı çıkamayarak içeride birikir. Aynı durum sivri kulak kıvrımı olmamasına rağmen bazı kişilerde de görülür. Kulak temizleme çöplerinin çok derine itilerek temizlenmesi kulak zarı ve yapısına zarar vererek çalışma düzenini bozar ve sürekli olarak kir birikimine neden olur. Böyle durumlar genellikle küçük yaşlarda kulak temizliğinin yanlış materyaller kullanılarak gerçekleştirilmesi nedeni ile oluşur ve tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen yaşlarda sürekli bir durum haline gelir. Kulak içerisinde biriken kulak kiri ise başlarda çınlama olarak yan etki gösterir ve zamanla kulak içinde biriken kir duyma yetisini ciddi oranda bozulması gibi sonuçlar doğurabilir. Yapılan araştırmalar 65 yaş üzeri bireylerin yaşadıkları duyma sorunlarının neredeyse %35 oranında bir kısmının kulak içinde biriken kirlerden kaynaklı olduğunu göstermektedir.

Kulaklarımızı nasıl temizlemeliyiz?

Kulak temizliği için temizleme çöpü kullanmak her ne kadar yaygın bir yöntem olsa da, aslında bu tarz pamuklu çöpler kulak içerisindeki kirin iç kısımda birikmesine neden olabilirler. Bu sebeple kullanımları tavsiye edilmez. Doğru kulak temizliği yapmak için bilinmesi gereken ilk şey, hassas zar yapısı bulunan kulaklarımızın içerisine çöp ve çubuk gibi malzemelerin sokulmaması gerektiği olmalıdır. Cilt ve kulak yapısı gibi nedenler ile ulak kiri daha yoğun ve daha seyrek karşılaşılan bir durum olabilir. böyle durumlarda uygun kulak temizliği kulağın çevresinde biriken kirlerin havlu ya da pamuk gibi cisimler ile temizlenmesidir. Ancak bu cisimler de kulağın iç kısmındaki zarar kadar itilmemelidir. Aynı şekilde profesyonel yardım ile kulak içerisinde biriken kir şırınga kullanılarak çıkarılabilir fakat bunu kişinin kendi başa yapması tavsiye edilmez. Eski dönemlerde kullanılmış bir yöntem olsa da yine kulak zarına verebileceği zararlardan ve kulak içinde su birikimine neden olarak iltihaplanma yapacağından dolayı bu yöntem de kullanılmamalıdır. Dezenfektan özellikli bir pamuk ya da bez kullanımı ile temizlemek en doğru tercih olacaktır. Bunun dışında uzun aralıklar ile uzman yardımıyla kulak içi kirler vakumlanarak alınabilir.

İLGİLİ MAKALE  Camda leke bırakmadan temizleme yöntemleri (Kaynak: soru.com.tr)

Kulak içinde kir biriktiği nasıl anlaşılır?

Her insan belirli aralıklar ile kulak içi kir birikimine maruz kalabilir. Kulakta kir oluşumu engellenemeyecek bir durum olduğundan yapılması gereken doğru aralıklar ile kulakların temizlenmesi olmalıdır. Bu aralık çok uzun tutulduğunda kulakta kir birikimi gerçekleşir ve bu kir birikme durumunun yaşanmaya başladığını kulakta yaşanan çınlamalar, ufak kaşıntılar ve dışarıdan alınan sesin azalarak gelmeye başlaması gibi yan etkilerden anlayabiliriz.

Kulak kiri nedir, neden oluşur?

Kulak kiri olarak bilinen kir aslında vücut içerisinde üretilen ve kulağın iç yapısını dışarıdan gelebilecek kir ve tozlara karşı koruyan bir salgıdır. Serumen adı verilen bu salgı kulak zarının önünde bulunur ve kulak içine girmeye çalışan kir partiküllerini yakalayarak katılaştırır. Zamanla bu işlevi nedeni ile Serumen salgısı da kurumaya ve katılaşmaya başlayarak kulak kepçesinde birikir. Biz de bu salgının dışarı atılmış haline kulak kiri deriz.