Burun tıkanıklığı, rahat bir şekilde nefes almanıza engel olan durumlar arasında yer almaktadır. Burnun tıkanması durumunda akciğerlerinize hava taşınması zorlaşır. Burun tıkanıklığı fiziksel problemler, enfeksiyon ve alerji gibi sebeplerden dolayı burun tıkanıklığı yaşanabilir.

Burun tıkanıklığı, özellikle de geceleri çok fazla rahatsız eder. Uyumanıza bile engel olacak kadar sıkıcı bir durumdur. Peki burun tıkanıklığı nasıl geçer? Tıkanıklıktan kurtulmak için yapabileceğiniz bazı öneriler aşağıda verilmiştir. Bu önerileri uyguladığınız zaman burun tıkanıklığından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

1-Elma Sirkesi

Elma sirkesi, burun tıkanıklığını giderme konusunda oldukça etkilidir. Yüksek derecede potasyuma sahip olan elma sirkesi, bakterinin büyümesine mani olur. Burun tıkanıklığı ile beraber meydana gelen diğer hastalıklardan da kurtulmanıza yardım eder. 1 bardak kadar ılık su içerisine, 1 çorba kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyin. Bunları güzelce karıştırın.

Elde ettiğiniz suyu, gün içerisinde 2 defa içebilirsiniz. Elma sirkesi ile farklı bir karışım da yapabilirsiniz. 1 bardak suyun içerisine 1 bardak elma sirkesi koyun ve bunları kaynatın. Daha sonra başınızın üzerini bir havlu ile kapatın. Gözlerinizi ve ağzınızı kapatarak elma sirkeli suyu burnunuzdan solumaya başlayın. 5 dakika boyunca soluma yapmanız, burun tıkanıklığınızın geçmesine yardımcı olacaktır. Bu uygulamayı da gün boyunca birkaç defa yapabilirsiniz.

2-Sarımsak

Balgam söktürme konusunda bir numara olan sarımsak, burun tıkanıklığını da ortadan kaldırabilir. Sarımsak sayesinde hem burun tıkanıklığınız yok olur hem de bağışıklık sisteminiz güçlenir. Sarımsak kullanarak burun tıkanıklığından kurtulmak için şu aşamaları takip etmeniz gerekir:

  • 1 su bardağı kadar suyu kaynatın.
  • Su kaynadıktan sonra 4 diş sarımsağı suyun içerisine atın.
  • Bu şekilde de 3 dakika boyunca kaynatmaya devam edin.
  • Kaynayan sarımsağın içerisine 1 çay kaşığı kadar zerdeçal koyun.
  • Zerdeçalı karıştırın.
  • İsterseniz karışıma bir miktar karabiber de ekleyebilirsiniz.

Sarımsak yöntemini her gün bir defa yapmanız uygundur. Ayrıca yemeklerinizin içerisinde taze sarımsak kullanmanız da burun tıkanıklığına fayda sağlar.

3- Nane

Nane, burnunuzun içerisinde bulunan sinirlerin uyarılmasını sağlar. Nane içerisinde bulunan mentol, nefes alabilmenize etki etmektedir. Normal bir şekilde nefes alabilmek kullanabileceğiniz en etkili ürün nanedir. Naneyi çeşitli yöntemlerle kullanabilirsiniz. Bu yöntemler şunlardır:

  • Bir tencereye sıcak su koyun. Suyun içine 2-3 damla nane öz suyunu koyun. Bu sudan çıkan buharı burnunuzdan çekin.
  • Bir beze nane öz suyundan sıkın. Daha sonra ara sıra mendili koklayın.
  • Naneyi çay olarak da tüketebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Deniz suyu spreyi ne işe yarar? (Kaynak: soru.com.tr)

Bu şekillerde kullanım yaptığınızda nanenin fark edilen etkisini göreceksiniz. Dilerseniz çayın içerisine bal ekleyerek daha etkili bir yöntem deneyebilirsiniz. Burun tıkanıklığını gidermede en fazla kullanılan ürün nanedir.

4- Limon

Burun tıkanıklığı denildiğinde akla gelen ürünlerden biri de limondur. Limon, burnunuzu oldukça hızlı bir şekilde açabilir. Çorba ve salatalarda kullanılan limonun aslında burnunuza da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Limonu burnunuza çektiğiniz zaman tıkanıklık anında ortadan kalkacaktır. Bunu gün içerisinde sık sık yaparsanız, daha etkili olacaktır. Dilerseniz, limonun içerisine bir miktar karbonatta ekleyebilirsiniz. Limon kokusu, aynı zamanda beyninizi de rahatlatacaktır.

5- Zeytinyağı

Burun tıkanıklığından kurtulmak için yapabileceğiniz diğer bir yöntem ise zeytinyağıdır. Burnunuza birkaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Bu şekilde burun tıkanıklığınızı tedavi edebilirsiniz. Zeytinyağı, burun kanallarınızın açılmasını sağlayacaktır. Açılan kanallardan ilerleyen zeytinyağı, sonunda rahat bir nefes almanıza da yardımcı olacaktır. Gece yatmadan evvel ve sabah kalkınca zeytinyağını burnunuza damlatabilirsiniz.

6- Terleyin

Burun tıkanıklığından kurtulmak için terleme yöntemini de kullanabilirsiniz. Vücudunuzu sürekli sıcak tutmanız terlemenize neden olur. Bunun sonucunda vücut sıcaklığınız artmaya başlar. Artan vücut sıcaklığı ile birlikte tıkanık olan burnunuz da açılmaya başlar. Terleme esnasında bol bol dinlenmeniz gerekir. Ayrıca yaşadığınız ortamda nemli havanın bulunmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz. Nemsizlik de tıkanıklığı devam ettiren etkenler arasındadır.

7- Su İçin

Burun tıkanıklığından kurtulmak için sürekli su içmeniz gerekir. Su içmek, vücudunuzun nemli kalmasını sağlayacaktır. Böylece tıkanıklık yavaş yavaş etkisini kaybedecektir. Burnunuz tıkanık olduğunda süt içmemelisiniz. Çünkü bunu yapmanız burun tıkanıklığının daha fazla olmasını sağlayacaktır. Ayrıca sigara gibi zararlı dumanlardan da uzak durmanız gerekmektedir. Bunları yaptığınız sürece burun tıkanıklığı diye bir şey kalmaz.