İçeriğinde bulunan vitamin ve bileşenler sayesinde insan sağlığına pek çok konuda faydası olan bamyanın seveni de sevmeyeni bulunan oldukça taraflı bir gıdadır. Bamya doğru pişirildiğine ve gerekli işlemlerin gerçekleştirildiğinde oldukça lezzetli ve sağlıklı bir yemek olurken haberimizin bu bölümünde bamyanın nasıl kurutulması gerektiğine ve bamya kurutulurken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair oldukça detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. İşte bamyaya dair tüm detaylar…

Bamya nasıl kurutulur?

ılık iklimlerde yaşayan bamya yaz aylarında görmeye alışık olduğumuz bamya, insan sağlığına son derece faydalı bir gıdadır. İçeriğinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olan bamya aynı zamanda kişiyi enfeksiyonlara karşı koruma altına almaktadır. Bamyayı kış aylarında da tüketmek için kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bamya güneşte nasıl kurutulur?

  • İlk olarak bamyaları kurutmadan evvel dikkat edilmesi gereken hususların başında şüphesiz bamyanın boyutu gelmektedir. Minik boyutlarda bamya seçimi, kurutma aşaması için çok daha sağlıklı olacaktır. Büyük boydaki bamyaların kuruması çok daha zor olabilecekken, küçük bamyalar kısa süre içerisinde kuruyacaktır.
  • Bamyaları kurutma işlemini tamamladıktan sonra bamyalarınızı güzelce yıkayın. Yıkama işleminin ardından temiz bir bezin üzerine bamyalarınızı güzelce alın. Yıkadığınız bamyalarınızın üzerinde bulunan fazla suları güzelce alın.
  • Yıkama ve fazla suyu üzerinden alma işlemini tamamladıktan sonra bamyanın tepe kısımlarını huni şekilde güzelce kesin. Bu noktada bamyalarınızı fazlaca kesmemeye dikkat edin.
  • Orta kalınlıkta ip ve iğne aldıktan sonra bamyaların sap kısımlarından geçirerek tek ipe dizmesini tamamlayın.
  • Bamyaları teker teker dizme işlemini tamamladıktan sonra ipin her iki ucuna düğüm atmayı ihmal etmeyin.
  • İpin her iki ucuna düğüm attıktan sonra bamyalarını güneş ve gölgeli bir yerde kurutmaya bırakın.
  • Güneş ışınlarına bağlı olarak bamyalarınız takribi olarak 7 ile 10 gün içerisinde kuruma evresine geçecektir.
  • Güneş ışığında kuruyan bamyalarınızı dilerseniz kilitli poşetin içerisinde dilerseniz de cam kavanozun içerisinde muhafaza edebilirsiniz.
  • Tüm kuruyan bamyalarınızı uygun şekilde muhafaza ettikten sonra buzdolabında uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Bamya fırın içerisinde nasıl kurutulur?

Bamyaları kurutma işleminizi tamamlayacağınız uygun yerinizin bulunmaması durumunda, fırın içerisinde bamyalarınızı kurutma işlemi içerisine almak için yine bamyalarınızı güzelce yıkayın. Yıkama işleminden sonra bamyalarınızı kurulayın ve özenle temizleme safhasına geçin. Bu esnada fırınınızı 50 dereceye ayarlayın. Fırını uygun sıcaklıkta yaktıktan sonra fırın tepsisinin içerisine bamyalarınızı aralıklı bir şekilde dizin. Dizme işleminden sonra bamyalarınızı fırının içerisine atın ve 50 derecede yaklaşık 2 ile 3 saat kadar pişirin. 2 saatin sonunda fırınınızın ısınını ve bamyalarınızın son halini kontrol etmeyi kesinlikle unutmayın. Bu noktada kontrolsüz bir şekilde pişirmeniz bamyalarınızın yanmasına neden olacaktır. Yarım saat içerisinde bamyalarınızı karıştırarak pişirmeniz durumunda her tarafının eşit bir şekilde güzelce kuruyacağını gözlemleyeceksiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bamya tohumu faydaları. 'Bamya tohumu' ile kireçlenme, bel, diz ve boyun ağrılarına çözüm (Kaynak: soru.com.tr)

Bamyanın besin değerleri nelerdir?

Besin Değeri100 gramda1 Su Bardağı (120 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori31 kcal37.2 kcal% 1.6
Karbonhidrat7.0 g0.8 g% 2.3
Lif3.2 g3.8 g% 12.8
Protein2.0 g2.4 g% 4.0
Yağ0.2 g0.2 g% 0.3
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini70.0 IU84.0 IU% 1.4
C Vitamini36.0 mg43.2 mg% 60.0
Potasyum285.0 mg342.0 mg% 8.1
Kalsiyum84.0 mg100.8 mg% 8.4
Demir1.2 mg1.4 mg% 6.7

Video: Bamya/Bamya Nasıl Kurutulur/Kışlık Bamya Kurutması Nasıl Yapılır