Günlük yaşamda karşılaşabileceğimiz ve dışarıdan fark edilse de edilmese de canımızı sıkacak ve kurtulmak isteyeceğimiz sorunlardan biri yağlı saçlardır. Saç yağlanması temelde saç derisindeki yağ sağlayan bezlerin normalden fazla çalışarak yağ üretmesinden kaynaklanır. Ellerini saçlarına attığı zaman herkes ipeksi bir saç dokusu ve parlak görünen saçlar ister ama bazen elimizde olan bazen de kendiliğinden gelişen saç yağlanması bunun önünde engel oluşturmaktadır.

Saç neden yağlanır?

Saç yağlanmasının ana sebebi saç derisinde bulunan ve yağ üreten bezlerin normalin üzerinde çalışarak yağ üretmesinden kaynaklanır. Bunun yanı sıra saçın kirli kalması ve yıkanmaması ya da yıkanamaması da saç yağlanmasına yol açan bir nedendir. Saç yağlanması hormonal değişiklik veya bozukluk durumlarında da ortaya çıkabilir. Hormon seviyesinin dengesiz seyretmesi saçın yağlanmasına ya da kurumasına yol açar. Özellikle hamilelik ve ergenlik dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bunların yanında saç yağlanmasına neden olan diğer sebepler ise:

  • Saçları çok sıcak su ile yıkamak
  • Saç kremini saç diplerine uygulamak
  • Gün içinde ellerimizin hijyenini sağlamadan saçlara sık sık dokunmak
  • Gereğinden fazla tarak kullanmak
  • Saç kurutma makinesi, fön makinesi ve saç düzleştirici gibi yüksek ısıda çalışan cihazları sık kullanmak
  • Kirli bir havlu ile saç kurulamak
  • Islak saçlar ile dışarıya çıkmak

Saç yağlanmasına karşı doğal çözümler

Saçın fazla yağlanması ya da fazla kuruması kimsenin istemeyeceği durumlardır. Bu gibi rahatsızlıklar baş gösterdiği zaman uygulanabilecek doğal çözümlerden bazıları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Siyah çay

Çayın içerisinde bulunan tanenler saçın çabuk yağlanmasının önüne geçer. Saç yağlanmasına karşı siyah çay kullanırsanız normal günlerde demlediğiniz çayı soğutarak kullanabilir ve ek olarak kaynak harcamak zorunda kalmazsınız. Yaklaşık 1 su bardağı kadar demlenmiş siyah çayı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın ve 10-15 dakika kadar beklettikten sonra iyice durulayarak temizleyin. Saç diplerindeki yağ bezlerini kontrol altına alarak yağ üretimini kısıtlayacaktır.

Elma sirkesi

Sirkelerin içinde bulunan ve hem keskin tadını hem de keskin kokusunu veren asetik asit, saç derisindeki pH değerinin dengelenmesinde rol oynuyor. Saça uygulanan bir tonik gibi sirkeyi su ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı hem yağlanmaktan korur hem de daha parlak ve yumuşak saçlara sahip olursunu. Bu yöntem için genellikle önerilen daha asidik olmasından kaynaklı olarak elma sirkesidir.

İLGİLİ MAKALE  Saç derisindeki yağlardan kurtaracak 'saç bakım kürleri'. Artık her gün saçlarınızı yıkamayacaksınız!

Lavanta

Sirkenin kokusu rahatsız ediyorsa yahut istediğiniz sonucu alamadıysanız tam tersine kokusu daha hafif ve hoş olan alternatif ise lavanta.  Herhangi bir aktarda bulabileceğiniz kurumuş lavanta yapraklarını alın ve yaklaşık 2-3 bardak suyun içerisine bir tutam kadar koyarak 10 dakika boyunca kaynatın. Elde ettiğiniz suyun ılımasını bekleyin. Soğuğa yakın bir ılıklığa ulaştığı zaman saçlarınıza dipten uca olacak şekilde uygulayın ve 30 dakika boyunca bekleyin. Ardından saçlarınızı durulayarak temizleyin. Bu yöntemi haftada 1 kez yağlanmanın azaldığını görene dek uygulayabilirsiniz.

Karbonat

Dişlerden ayakkabılara kadar birçok alanda temizliğin önde gelen isimlerinden olan karbonat, saçlarınızın bakımında da yardımınıza koşuyor. Karbonat da tıpkı sirke gibi saç derisinin pH değerini düzenleyerek yağlanmayı önlüyor. 3 bardak su içerisine 1 çay bardağı kadar karbonatı ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz karışımı bir sprey şişesine aktarın ve dipten uca saçlarınıza uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Nane

Nane hem taze hem de kuru olarak kullanabileceğiniz bir pH dengeleyici. Bulabilirseniz 1 demet taze nane, onu bulamazsanız da 1 avuç kurutulmuş naneyi 1 litre suyun içerisine atarak kaynatın. Ardından süzdürerek ılımasını bekleyin Daha sonra bir sprey şişesine aktararak dipten uca saçlarınıza uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Limon suyu

Limon da asidik yapısı sayesinde saçlarınızın bozulan pH değerini dengelemenize yardımcı olur. 1 su bardağı suyun içerisine 1 bütün limonun suyunu sıkarak ilave edin. Ardından karışımı sprey şişesi yardımı ile saçlarınıza uygulayabilirsiniz. 10 dakika beklemenin ardından saçlarınızı durulayabilirsiniz. Bu yöntem esnasında hafif kaşıntılar hissedebilirsiniz. Eğer saç derini hassas ise karışıma 1 tatlı kaşığı da bal ilave ederek kullanabilirsiniz.

Domates

Asidik yapısı ile bir başka pH dengeleyici ise domates. 1 büyük domatesin kabuklarını soyun ve kabuksuz halde rendeleyin. Ardından süzgeçten geçirerek suyunun tamamen çıkmasını sağlayın. Elde ettiğiniz domates suyunu saç derinize uygulayın ve 25-30 dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı yıkayabilirsiniz.